Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 23:32
Reklama

Żeby rewitalizacja nie zabiła handlu | Super Tydzień

W maju ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie firmy, która podejmie się przebudowy włodawskiego rynku w ramach tzw. rewitalizacji miasta. Prace mają się rozpocząć pod koniec wakacji. Właściciele sklepów wokół Czworoboku pytają, czy w czasie robót ulice będą otwarte, bo jeśli nie, to ucierpi ich biznes.
Żeby rewitalizacja nie zabiła handlu | Super Tydzień

- Jesteśmy obecnie na etapie uaktualniania kosztorysu inwestycyjnego, gdyż od momentu, kiedy przygotowywaliśmy ten dokument do złożenia wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej, koszty robót i materiałów budowlanych znacząco wzrosły. Jak będziemy mieć gotowy kosztorys, zdecydujemy, czy inwestycję realizować w całości, czy podzielić ją na etapy – tłumaczy burmistrz Wiesław Muszyński.

Ponieważ zadanie jest bardzo kosztowne, pochłonie około 18 mln zł, przetarg na wyłonienie wykonawcy musi odbyć się na tzw. zasadach unijnych. Procedura przetargowa w takim przypadku trwa trzy miesiące.

- Żeby nie rozkopywać rynku w sezonie turystycznym, prace rozpoczniemy pod koniec wakacji – dodaje Muszyński.

Właściciele sklepów zlokalizowanych przy rynku obawiają się o swój byt, jeżeli uliczki na czas przebudowy zostaną całkowicie wyłączone z ruchu. Apelują do burmistrza, aby nie zamykał ulic.

- Postaramy się, aby jak najmniej utrudnić działalność przedsiębiorcom. Dojście do sklepów musi być zagwarantowane, choć na pewno pojawią się sytuacje, kiedy będzie to utrudnione. Na pewno warto przetrwać te chwilowe trudności, aby później było ładnie – przekonuje burmistrz.

Na realizację projektu miasto pozyskało ponad 14 mln zł dofinansowania. Powstanie nowa płyta rynku, dwie fontanny (Fontanna Trzech Kultur i tzw. Dry Plaza), kameralny amfiteatr wewnątrz Czworoboku, prawie 500 mkw. zadbanych terenów zielonych oraz ławki. Całość zostanie podświetlona projektorami. Ponadto stanie kilkanaście stylowych, drewnianych straganów wystawienniczych, wpisanych w klimat zabytkowej zabudowy miasta, które mają być wykorzystywane podczas organizacji festiwali, festynów produktów regionalnych czy świątecznych jarmarków. Przebudowy doczekają się ulice i chodniki wokół rynku. Powstaną też nowe miejsca parkingowe.

W ramach Miejskiego Centrum Monitoringu powstanie 38 punktów, w których zostaną zamontowane 82 kamery. W siedzibie straży miejskiej na ścianie zawiśnie 9 ekranów LED wysokiej rozdzielczości z podglądem na wszystkie miejsca wskazane przez kamery oraz w pełni cyfrowe stanowisko dyspozytora, umożliwiające sterowanie kamerami i zapisem nagrań, wyposażone w serwery z oprogramowaniem umożliwiającym identyfikację osób i tablic rejestracyjnych pojazdów.

W parku przy cerkwi na ponad 2 tys. mkw. powstaną tereny zielone, alejki, ustawione zostaną oświetlenie, ławki, ogrodzenie oraz plac zabaw dla dzieci.

Przebudową budynku po byłej jednostce wojskowej zajmie się starostwo powiatowe. Powstanie w nim centrum usług społecznych, powiatowy ośrodek wsparcia, filia domu pomocy społecznej oraz dziennego domu seniora. Prawie 600 mkw. zostanie udostępnione pod działalność gospodarczą dla przedsiębiorstwa społecznego (NGO).


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ja 12.04.2019 15:09
Chodzi o to aby nie zmniejszyć liczby miejsc parkingowych

Reklama
Reklama
Reklama