Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:34
Reklama

"Ktoś strzeże twego snu, ty śpij". Pogranicznicy nagrali teledysk. To efekt wyjątkowego projektu [OBEJRZYJ]

Teledysk do utworu „Żywy mur” właśnie ujrzał światło dzienne. Jego autorzy przedstawiają służbę w ochronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
"Ktoś strzeże twego snu, ty śpij". Pogranicznicy nagrali teledysk. To efekt wyjątkowego projektu [OBEJRZYJ]
Autor: Fot. NOSG Chełm

- Wydarzenia ostatnich miesięcy zainspirowały nas do zrealizowania utworu muzycznego i teledysku przedstawiającego służbę w ochronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej. „Żywy mur” to przede wszystkim ukłon w stronę funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy w obliczu kryzysu migracyjnego i uchodźczego strzegli granic naszego państwa. Jest to również swoisty powrót do przeszłości. W piosence mocno zaznaczone są odniesienia do historii polskich formacji granicznych, teraźniejszość przeplata się z historią - informuje kpt. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Inspiracją do tekstu była historyczna odezwa ks. biskupa Władysława Bandurskiego do żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w siódmą rocznicę powołania KOP w 1931 roku. Biskup użył w niej w stosunku do żołnierzy określenia „żywy mur”. Odezwa miała na celu wyrażenie uznania za codzienną nieprzerwaną służbę na granicy. Murem tym byli wówczas żołnierze KOP, dziś są nimi funkcjonariusze Straży Granicznej oraz wspierające ich służby.

Czytaj też: Chełm. Pogranicznicy świętowali [ZDJĘCIA]

- Teledysk, w nawiązaniu do odezwy biskupa Bandurskiego, ma podnosić morale i inspirować współczesnych obrońców granic. Przeznaczeniem tekstu jest ukazanie najważniejszego obowiązku obrony Ojczyzny, gotowości do poświecenia w imię wyższych wartości takich jak honor i tradycja. Uosobieniem pokreślonych w tekście wartości są ukazani w teledysku funkcjonariusze SG, policji i żołnierze Sił Zbrojnych RP, którzy codziennie z pełnym zaangażowaniem pełnią służbę na rzecz bezpieczeństwa Polski i jej obywateli - wyjaśnia Sienicki.

Projekt „Żywy mur” powstał we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Lubelskim Oddziałem Telewizji Polskiej oraz Filharmonią Lubelską. Utwór, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod kierownictwem ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, wykonuje Norbert „Smoła” Smoliński (autor tekstu i muzyki),  Zespół „Szaniec” oraz Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej w Lublinie.

 

 

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama