Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 07:39
Reklama

Chełm. Pogranicznicy świętowali [ZDJĘCIA]

Wczoraj w Chełmie świętowano 31. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Była msza św., uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaki i wyróżnienia oraz akty mianowania na wyższy stopień służbowy i widowiskowa defilada.
Chełm. Pogranicznicy świętowali [ZDJĘCIA]
Autor: NOSG w Chełmie

W NOSG  na wyższy stopień służbowy awansowało 22 funkcjonariuszy w korpusie oficerów, 164 funkcjonariuszy w korpusie chorążych i 186 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.

Medalem za zasługi dla Straży Granicznej odznaczonych zostało 18 osób, Medalem za długoletnią służbę – 24 osoby, Odznaką Straży Granicznej – 25 osób oraz Odznaką Okolicznościową – Medalem Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej – 77 osób. Odznaką Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odznaczeni zostali: Lech Sprawka, wojewoda lubelski oraz dr Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie.

Z okazji jubileuszu, Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską „30. rocznica powołania Straży Granicznej”. Monety te Ilona Skibińska-Fabrowska wręczyła je komendantowi NOSG oraz wyróżnionym funkcjonariuszom.

Była też defilada pododdziałów z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej oraz pokaz sprzętu służbowego Straży Granicznej. Tegorocznym uroczystościom towarzyszy koncert charytatywny z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod hasłem „Straż Graniczna – Niezłomnym”. Cały dochód z tego wydarzenia przeznaczony zostanie na pomoc chorym dzieciom funkcjonariuszy i pracowników NOSG.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie to największy oddział SG w Polsce. Strzeże już nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen, czyli obszaru, na którym zniesiona została kontrola graniczna na granicach wewnętrznych oraz stosowane są ściśle określone jednolite zasady dotyczące kontroli na granicach zewnętrznych.

- Jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa dla obywateli Unii Europejskiej przed przedostaniem się do Europy osób, których pobyt mógłby stanowić zagrożenie dla jej bezpieczeństwa i obronności. To na barkach funkcjonariuszy m.in. naszego oddziału spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie ładu i porządku osób przekraczających granicę - mówi kpt.  Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta NOSG w Chełmie.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy państwowej o długości 467, 57 km., obejmując strefą swego działania obszar woj. lubelskiego. Służbę pełni tu około 3 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników, którzy na co dzień zaangażowani są ochronę granicy z Republiką Białorusi i z Ukrainą.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama