Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:10
Reklama

Wozy strażackie za frekwencję. Wyborczy pożar w PiS

W jednych gminach było powszechne poruszenie, a w innych oburzenie. Rząd obiecał wozy ratowniczo-gaśnicze nie tym, którzy ich niezbędnie potrzebują, ale tym, którzy ściągnęli na wybory najwięcej mieszkańców. Niektórzy wójtowie mobilizowali strażaków ochotników, aby dowozili ludzi do lokali wyborczych. Ale część samorządowców oceniła to jako próbę przekupienia społeczeństwa, aby zagłosowało na kandydata ubiegającego się o reelekcję.
Wozy strażackie za frekwencję. Wyborczy pożar w PiS

W Leśniowicach mobilizacja

- Kto zostanie Prezydentem RP, tego jeszcze nikt nie wie. Jedno jest pewne, te wybory możemy wygrać my, jako gmina – apelowała do swoich mieszkańców na kilka dni przed wyborami Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice.

Pracownicy urzędu przygotowali plakat zachęcający do niedzielnego głosowania. Pojawiło się na nim m.in. hasło: „Pomagając strażakom, pomagamy sobie”.

- Czasami trzeba zmotywować ludzi do głosowania, zresztą to powinien być nasz obywatelski obowiązek. Osobiście nie rozpatruję tego tematu w kategorii kiełbasy wyborczej. Przecież do pójścia do urn nawołują wszystkie strony polityczne. Nowe wozy strażackie na pewno posłużą wielu lokalnym społecznościom – argumentuje Jabłońska.

Rozdawanie wozów to niegospodarność

Henryk Maruszewski, wójt gminy Białopole uważa, że każdy pomysł na zwiększenie frekwencji wyborczej może być dobry, ale ten z wozami strażackimi w ogóle mu się nie podoba.

- Moim zdaniem, to niegospodarna decyzja. Niektóre społeczności są bardziej obywatelskie, a inne mniej. Dojdzie do tego, że nowe samochody strażackie trafią do wielu gmin, w których jednostki OSP są akurat dobrze wyposażone w sprzęt. A w tym przypadku trzeba pomyśleć o wsparciu samorządów, które np. nie mają pieniędzy, aby zakupić nowy wóz, trzeba pomyśleć o jednostkach, w których strażacy jeżdżą do pożarów starymi, zużytymi i rozpadającymi się samochodami – tłumaczy wójt Maruszewski.

Jego zdaniem, lepszym pomysłem na zwiększenie frekwencji byłoby wprowadzenie obowiązku głosowania. - Tak np. jest w Szwajcarii. Oczywiście niektóre osoby mogłyby być zwolnione z głosowania, chociażby z powodu choroby lub też innego ważnego powodu – tłumaczy wójt. - Nasza gmina wypada z tego konkursu.

„Na wozach nie jest napisane Andrzej Duda”

- Zawsze zachęcam swoich mieszkańców do głosowania w wyborach. To zwykła rywalizacja o frekwencję. Nie widzę w tym nic ani nagannego, ani politycznego – komentuje Bożena Deniszczuk, wójt gminy Wierzbica. - Przecież na wozach strażackich nie jest napisane Andrzej Duda. Dla budżetu państwa 16 wozów strażackich to nie są duże koszty, ale te wozy przydadzą się strażakom w niesieniu pomocy innym.

Mniejsze gminy mają większe szanse

Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień uważa, że pomysł z przekazaniem wozów strażackich gminom, które w wyborach uzyskają największą frekwencję, jest chybiony.

- Rywalizacja nie będzie równa. Gminom, które mają mniej mieszkańców, łatwiej będzie osiągnąć wysoką frekwencję – mówi Stocki. - Chciałbym podkreślić, że samo rozdawanie wozów jest dobre, ale powinny one trafić tam, gdzie jest taka potrzeba, gdzie są większe kompleksy leśne i gdzie jest dużo większe zagrożenie pożarami – tłumaczy wójt.

Samorząd z Kamienia położony jest blisko Chełma i na zdarzenia w tej gminie pierwsi dojeżdżają często zawodowi strażacy z miasta.

- Poza tym nasza jednostka OSP posiada profesjonalny wóz z wodą do gaszenia pożarów, a także samochód techniczny wykorzystywany przy wypadkach drogowych. Trochę gorszy sprzęt mamy w pozostałych jednostkach, w Pławanicach, Czerniejowie, czy Strachosławiu, ale z pewnością na terenie naszego regionu są jednostki, którym nowy samochód strażacki przyda się bardziej – mówi Stocki. - Super byłoby, gdybyśmy osiągnęli wysoką frekwencję w wyborach, ale nie zamierzamy stawać na głowie i robić coś na siłę – dodaje.

Dorohusk i Dubienka liczą na frekwencję

Na stronach internetowych obu gmin zamieszczono plakaty informujące o akcji. Władze Dubienki zwróciły się do mieszkańców z pytaniem: co możesz zrobić dla gminy? I od razu odpowiedziały: Wystarczy, że pójdziesz na wybory zagłosować zgodnie ze swoimi preferencjami. Możemy zdobyć dla OSP w Dubience nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.

Do udziału w wyborach prezydenckich zachęcały też władze Dorohuska.

- Spełniając swój obywatelski obowiązek, można pomóc w zdobyciu wozu strażackiego dla naszej gminy - argumentowały. Specjalnych akcji, by poprawić frekwencje, nie planowano. Decyzję pozostawiono mieszkańcom.

Umiesz liczyć, licz na siebie

- Na wybory powinno się iść, ale nie dla samochodu – mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. – To nasz przywilej, że możemy wybierać głowę państwa.

Strażacy ochotnicy w jego gminie mają nowy samochód. Udało się go kupić przy dużym wsparciu Komendy Miejskiej PSP w Chełmie. Kosztował 780 tys. zł. Złożyły się na niego KG PSP – 120 tys. zł, WFOŚiGW w Lublinie – 380 tys. zł. Resztę dołożyła gmina.

O nowym samochodzie dla OSP myślą władze gminy Rejowiec Fabryczny. Na razie wystawiły do sprzedaży wysłużonego jelcza. OSP w Kaniem, która wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dysponuje m.in. mercedesem, który wcześniej służył strażakom z JRG w Chełmie.

– Do udziału w wyborach oczywiście zachęcaliśmy, ale żadnych akcji nie planowaliśmy. Decyzję pozostawiliśmy strażakom- mówi Zdziaław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny.

„Bitwa o wozy” to tytuł akcji ogłoszonej przez MSWiA. Miała zachęcić ludzi, aby w niedzielę zmobilizowali się do pójścia na głosowanie, a jeśli dobrze się spiszą, to w nagrodę gmina dostanie nowy wóz strażacki. Wozy przeznaczone są dla gmin liczących do 20 tys. mieszkańców. Jeżeli najwyższa frekwencja padnie w więcej niż jednej gminie, o tym, gdzie trafi samochód gaśniczy, zdecyduje liczba wyjazdów OSP do akcji gaśniczych za 2019 rok oraz liczba strażaków uczestniczących w tych akcjach.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ochotnik 29.06.2020 09:37
Uważam, że w Gminie Białopole powinno dofinansowywać się tylko OSP Białopole ponieważ jest w systemie KSRG. Pozostałe ochotnicze jednostki nie mają sensu bycia gdyż nie posiadają odpowiedniego przeszkolenia a ich rola skupia się głównie do adoracji przy uroczystościach kościelnych... Najlepszym przykładem jest fakt, że kilka lat temu w zabawę Sylwestrową zapaliła się remiza OSP Buśno na którym byli między innymi strażacy ochotnicy którzy zamiast próbować ugasić pożar wezwali Panstwową Straż Pożarną która szybko ugasiła ogień...

miejscowy 29.06.2020 09:36
Następna odsłona ciemnego ludu. Frekwencję trzeba było zapewnić. To był warunek. Ale nie koniecznie głosować na dupę. Ostatecznie jakiś wybór był. Ale dla homo sapiens.

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama