Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Urzędy w nowej normalności

Pierwsze sesje w maseczkach i rękawiczkach już się odbyły. Wiele gmin otwiera punkty kasowe. Pracę zaczynają też Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. - Załatwić można wszystko, chociaż inaczej niż to było przed epidemią - mówią urzędnicy.
Urzędy w nowej normalności
Hol Gmachu w Chełmie. Petenci trochę się gubią wśród urn i druczków

W ubiegłym tygodniu w budynku Urzędu Gminy Chełm trwały intensywne przygotowania do otwarcia punktu kasowego. Osoba przyjmująca pieniądze jest osłonięta szybą z pleksi. To element zabezpieczeń przed zakażeniem koronawirusem.

- Kasa będzie czynna. Osoby, które chcą wpłacić pieniądze, będą proszone pojedynczo - zapowiada sekretarz gminy Chełm Paweł Ciechan. - Wszystkie sprawy załatwiamy.

Obsługa petentów nie odbywa się jednak tak, jak to było przed epidemią. Interesanci, wchodząc na parter, podają cel swojej wizyty. Pracownik, który może sprawę załatwić, schodzi na dół i tam go przyjmuje.

- Co godzinę dezynfekowane są klamki, poręcze, listwy. Zachowane są wszelkie środki ostrożności - dodaje sekretarz gminy.

Ograniczenia w pracy urzędu zdejmują też inne gminy. Każdy samorząd robi to jednak według własnego uznania i możliwości. Gmina Kamień wróciła do stałych godzin funkcjonowania urzędu. Od ubiegłego tygodnia pracuje od godz. 7.10 do 15.10, a w środę w godz. 8-16. Przyjmowanie interesantów jest nadal ograniczone. Każdy, kto chce coś załatwić w gminie, najpierw musi zadzwonić w celu uzgodnienia z pracownikami urzędu terminu i sposobu obsługi.  Interesanci przyjmowani są jedynie w sprawach bardzo pilnych. Przy wejściu głównym do urzędu gminy zamontowany jest dzwonek, którego dźwięk zawiadamia o przybyciu petenta.

Gmina Żmudź ma czynną kasę, która funkcjonuje do godz. 13. Jednak w związku z nadal dynamiczną sytuacją związaną z zagrożeniem zakażenia koronawirusem, urząd apeluje o dokonywanie płatności przelewem. Interesanci powinni się wcześniej telefonicznie umawiać na wizytę. Do budynku wpuszczani są pojedynczo.

Wszelkie wpłaty na rachunek Urzędu Gminy w Białopolu dokonywane w BS Białopole i są zwolnione z prowizji bankowej. Obsługa interesantów pozostaje nadal ograniczona, a dokumenty trzeba wrzucać do urny.

Niektóre gminy otwierają Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tak jest w Malinówce na terenie gminy Sawin. PSZOK działa tam już w wyznaczonych przez gminę terminach.

Luzować zasad nie zamierza na razie chełmskie starostwo. Dokumenty składa się tam poprzez wrzucenie do urn ustawionych w długim rzędzie na korytarzu przy wejściu do budynku.

- Poczekamy jeszcze tydzień, zobaczymy, jak będzie rozwijała się sytuacja - mówi starosta Piotr Deniszczuk.

W tym tygodniu, 15 maja, ma się odbyć sesja rady powiatu. Będzie również zorganizowana przy zachowaniu szczególnych zasad ostrożności. Wyjątkowo odbędzie się na dużej sali konferencyjnej, by radni nie musieli się tłoczyć. Goście, w tym również dziennikarze, będą mieli miejsca wyznaczone w galerii na piętrze.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama