Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:34
Reklama

Bronią Polesia przed kopalnią | Super Tydzień

Przeciwnicy wydobycia węgla kamiennego robią wszystko, aby uniemożliwić budowę kopalni w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego. Podczas długiego majowego weekendu przekonywali mieszkańców i turystów, aby nie dopuścili do inwestycji.
Bronią Polesia przed kopalnią | Super Tydzień

Około 20-osobowa grupa wolontariuszy i miłośników przyrody prowadziła przez kilka dni akcję, której celem było uświadomienie mieszkańcom i turystom jak złe konsekwencje dla środowiska i zdrowia ludzi może mieć uruchomienie kolejnych kopalni węgla kamiennego w naszym regionie.

- Nasz obóz ma charakter informacyjny. Przez te kilka dni będziemy spotykać się z mieszkańcami i turystami odwiedzającymi teren Poleskiego Paku Narodowego i rozdawać im ulotki, odpowiadać na pytania. Wszystko po to, aby poinformować o zagrożeniach i szkodach górniczych, jakie mogą wystąpić po uruchomieniu kopalni. Zmiany jakości życia, jakości wody będą nieodwracalne. Jako grupa miłośników przyrody jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, że na tak pięknym terenie planowana jest budowa kopalni. Tutaj są cenne przyrodniczo torfowiska, gatunki roślin, ptaków i jeziora – mówił we wtorek, tuż przed rozpoczęciem akcji Michał Wolny z grupy "W obronie Polesia".

Aktywiści obawiają się, że budowa i eksploatacja kopalni nie tylko zakłóci prawidłowe funkcjonowanie przyrody na terenie PPN, ale przede wszystkim uderzy w rolnictwo i turystykę regionu. Skutki tej inwestycji, według nich, będą odczuwalne znacznie dłużej niż potrwa samo wydobycie węgla.

- Należy spodziewać się rozległych zapadlisk, które mają negatywny wpływ na torfowiska, osuszają lub podtapiają tereny rolnicze. Ponadto górnictwo związane jest z ogromnym zużyciem wody, zrzutami tzw. zasolonych wód i powstawaniem milionów ton odpadów. W dobie postępujących zmian klimatycznych ochrona zasobów wodnych powinna być bezwzględnym priorytetem – przekonują przeciwnicy budowy kopalni.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ano 12.05.2019 13:44
Ciekawy jestem czym ta 20-osobowa grupa wolontariuszy i miłośników przyrody ogrzewa swoje mieszkania

xzx 17.05.2019 21:54
Ciekaw jestem czy gdyby pod Twoim domem budował ktoś korytarze to był byś zadowolony....

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama