Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 06:51
Reklama Baner reklamowy salonu podróży travelplanet.pl w Chełmie

Krasnystaw. Tydzień z muzyką dawną w Muzeum Regionalnym

11 sierpnia rozpocznie się II Festiwal Muzyczny im. Leopolda hr. Poletyły. Uznani polscy artyści zapewnią publiczności obcowanie na żywo z muzyką dawną na najwyższym poziomie artystycznym. Na uczestników czekają trzy koncerty muzyki klasycznej, warsztaty skrzypcowe i pianistyczne na fortepianie historycznym oraz konferencja poświęcona kulturze na dworach polskich w XIX wieku.
Krasnystaw. Tydzień z muzyką dawną w Muzeum Regionalnym
Od lewej: Marek Toporowski, Anna Huszczo i Katarzyna Pilipiuk
Autor: materiał prasowy

Miejscem wszystkich wydarzeń będzie Muzeum Regionalne w Krasnymstawie. Festiwal rozpocznie się o godz. 10 warsztatami skrzypcowymi z Grzegorzem Lalkiem. Koncert inauguracyjny pod tytułem „W romantycznym salonie - Ballady i romanse” odbędzie się 12 sierpnia  Wystąpią: Dawid Biwo - baryton, Katarzyna Pilipiuk - obój ośmioklapowy, Grzegorz Lalek - skrzypce, Anna Huszczo - fortepian stołowy. W programie usłyszymy pieśni Stanisława Moniuszki, Arietty Vicenza Bellinniego oraz miniatury instrumentalne Henriego Broda i Henryka Wieniawskiego. Początek o godz.19.

Na sobotę, 13 sierpnia, zaplanowana została konferencja „Dialog sztuk w dworach w XIX-wiecznej Polsce”. Początek o godz. 10. Następnego dnia odbędzie się koncert „Polonaise Fantastique” w wykonaniu Marka Toporowskiego i Irminy Obońskiej. W programie polonezy (i nie tylko) Wilhelma Friedemanna Bacha, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ferdinanda Riesa oraz specjalnie napisane na tę okazję polonezy Marka Toporowskiego i Ryszarda Borowskiego. Będzie to prawykonanie tych kompozycji. Utwory zabrzmią na oryginalnym fortepianie stołowym marki Broadwood z 1818 roku.

Ostatnimi punktami festiwalu będą: pokaz fortepianu historycznego oraz warsztaty pianistyczne z Markiem Toporowskim (16 sierpnia, godz. 10) oraz koncert „Huzia na Mozarta!” (17 sierpnia, godz. 19). W finale wydarzenia wystąpi zespół muzyki dawnej Il Vento w składzie: Dominika Staszkiewicz - flet, Katarzyna Pilipiuk - obój klasyczny, Dominika Stencel i Paweł Piętka - rogi naturalne, Natalia Moszumańska i Elżbieta Górka - skrzypce, Małgorzata Muzyka-Gołogórska - altówka, Konrad Górka - wiolonczela, Grzegorz Frankowski - kontrabas, Anna Huszczo - klawesyn. W programie będą kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jak zapowiadają organizatorzy z Fundacji "IL VENTO", wyjątkowym walorem wykonań będzie poszukiwanie w nich pierwotnego, zamierzonego przez kompozytorów brzmienia. W tym celu muzycy zagrają na oryginalnych instrumentach z epoki romantyzmu i klasycyzmu lub ich wiernych kopiach, a interpretacja poparta będzie wiedzą o ówczesnej praktyce wykonawczej.

Patronem festiwalu będzie Leopold hrabia Poletyło, rezydujący niegdyś w Wojsławicach powstaniec, wielbiciel sztuki, przyjaciel Tytusa Wojciechowskiego i Fryderyka Chopina. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Poniżej relacja z pierwszej edycji festiwalu:

Czytaj także:

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama