Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Krasnystaw. Tydzień z muzyką dawną w Muzeum Regionalnym

11 sierpnia rozpocznie się II Festiwal Muzyczny im. Leopolda hr. Poletyły. Uznani polscy artyści zapewnią publiczności obcowanie na żywo z muzyką dawną na najwyższym poziomie artystycznym. Na uczestników czekają trzy koncerty muzyki klasycznej, warsztaty skrzypcowe i pianistyczne na fortepianie historycznym oraz konferencja poświęcona kulturze na dworach polskich w XIX wieku.
Krasnystaw. Tydzień z muzyką dawną w Muzeum Regionalnym
Od lewej: Marek Toporowski, Anna Huszczo i Katarzyna Pilipiuk

Autor: materiał prasowy

Miejscem wszystkich wydarzeń będzie Muzeum Regionalne w Krasnymstawie. Festiwal rozpocznie się o godz. 10 warsztatami skrzypcowymi z Grzegorzem Lalkiem. Koncert inauguracyjny pod tytułem „W romantycznym salonie - Ballady i romanse” odbędzie się 12 sierpnia  Wystąpią: Dawid Biwo - baryton, Katarzyna Pilipiuk - obój ośmioklapowy, Grzegorz Lalek - skrzypce, Anna Huszczo - fortepian stołowy. W programie usłyszymy pieśni Stanisława Moniuszki, Arietty Vicenza Bellinniego oraz miniatury instrumentalne Henriego Broda i Henryka Wieniawskiego. Początek o godz.19.

Na sobotę, 13 sierpnia, zaplanowana została konferencja „Dialog sztuk w dworach w XIX-wiecznej Polsce”. Początek o godz. 10. Następnego dnia odbędzie się koncert „Polonaise Fantastique” w wykonaniu Marka Toporowskiego i Irminy Obońskiej. W programie polonezy (i nie tylko) Wilhelma Friedemanna Bacha, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ferdinanda Riesa oraz specjalnie napisane na tę okazję polonezy Marka Toporowskiego i Ryszarda Borowskiego. Będzie to prawykonanie tych kompozycji. Utwory zabrzmią na oryginalnym fortepianie stołowym marki Broadwood z 1818 roku.

Ostatnimi punktami festiwalu będą: pokaz fortepianu historycznego oraz warsztaty pianistyczne z Markiem Toporowskim (16 sierpnia, godz. 10) oraz koncert „Huzia na Mozarta!” (17 sierpnia, godz. 19). W finale wydarzenia wystąpi zespół muzyki dawnej Il Vento w składzie: Dominika Staszkiewicz - flet, Katarzyna Pilipiuk - obój klasyczny, Dominika Stencel i Paweł Piętka - rogi naturalne, Natalia Moszumańska i Elżbieta Górka - skrzypce, Małgorzata Muzyka-Gołogórska - altówka, Konrad Górka - wiolonczela, Grzegorz Frankowski - kontrabas, Anna Huszczo - klawesyn. W programie będą kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jak zapowiadają organizatorzy z Fundacji "IL VENTO", wyjątkowym walorem wykonań będzie poszukiwanie w nich pierwotnego, zamierzonego przez kompozytorów brzmienia. W tym celu muzycy zagrają na oryginalnych instrumentach z epoki romantyzmu i klasycyzmu lub ich wiernych kopiach, a interpretacja poparta będzie wiedzą o ówczesnej praktyce wykonawczej.

Patronem festiwalu będzie Leopold hrabia Poletyło, rezydujący niegdyś w Wojsławicach powstaniec, wielbiciel sztuki, przyjaciel Tytusa Wojciechowskiego i Fryderyka Chopina. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Poniżej relacja z pierwszej edycji festiwalu:

Czytaj także:

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama