Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Włodawa. Na kotły na biomasę jeszcze poczekamy

W sierpniu tego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie miało zacząć produkować ciepło z biomasy. Dziś już wiadomo, że tak się nie stanie. Powód? Żadna firma nie chce się podjąć modernizacji miejskiej ciepłowni.
Włodawa. Na kotły na biomasę jeszcze poczekamy
Dzięki kotłom na biomasę, mieszkańcy Włodawy mają płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Autor: fot. Pexels/Ksenia Chernaya

Włodawskie MPGK musiało unieważnić drugi już przetarg dotyczący wymiany dwóch starych kotłów miałowych na kotły opalane biomasą. Nowe mają pojawić się nadbużańskim miasteczku w ramach projektu "Modernizacja źródeł ciepła z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii".

- Powód jest ten sam, co w przypadku postępowania konkursowego numer jeden. Do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Potencjalni wykonawcy mieli czas na składanie ofert do 24 czerwca - powiedział nam prezes MPGR we Włodawie Hubert Ratkiewicz.

Pierwsze postępowanie przetargowe zostało ogłoszone pod koniec marca. Władze MPGK liczyły, że szybko uda się znaleźć potencjalnego wykonawcę inwestycji. Tak się jednak nie stało. W połowie kwietnia konkurs unieważniono.

- To duża i ważna inwestycja. Rosnąca inflacja i zawirowania na rynku, związane z wojną na Ukrainie, mogły "przestraszyć" wykonawców. Mamy jednak nadzieję, że znajdziemy firmę, która podejmie się tego zadania. Musimy - mówi prezes Ratkiewicz. - Ponieważ do dwóch ogłoszonych przez nas przetargów nie wpłynęły żadne oferty, będziemy szukać wykonawcy z wolnej ręki - tłumaczy.

Miejska ciepłownia musi zostać zmodernizowana do końca listopada przyszłego roku (2023). Przypominamy, że na początku czerwca ubiegłego roku MPGK dostało na ten cel ogromną dotację z Unii Europejskiej. Chodzi o 14,5 mln złotych. To pierwsze unijne dofinansowanie w historii przedsiębiorstwa. 

- Wniosek o przyznanie dotacji powstał już dwa lata temu. Procedura była długa i żmudna. Cieszymy się, że zakończyła się sukcesem – mówił wtedy burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

W sumie nowe kotły mają kosztować ponad 93 mln złotych. Modernizacja ciepłowni pozwoli zredukować koszty związane z emisją CO2. "Projekt polega na zastąpieniu spalania węgla technologią polegającą na częściowym przetworzeniu biomasy. Spalaniu ulegają jedynie gazy wydzielone z przetwarzanej biomasy, co pozwala na łatwiejszą kontrolę procesu i ograniczenie unoszenia się drobnych ziaren paliwa. Większość zawierających alkalia i chlor substancji mineralnych zawartych w przetwarzanej biomasie wyprowadzana jest w stałym produkcie (biowęglu). Tym samym (...) emisja pyłów jest znacząco ograniczona w porównaniu do bezpośredniego spalania biomasy" - czytamy w dokumentacji przetargowej.

Z kolei biowęgiel to paliwo przyszłości, bo jest niskoemisyjne, czyli przyjazne środowisku, za to wysokokaloryczne co oznacza, że daje więcej ciepła. Skorzystają mieszkańcy Włodawy, bo dzięki temu będą mniej płacić za ogrzewanie.

Sama biomasa ma pochodzić z lokalnych gospodarstw.

Nowe kotły mają stanąć w północno-zachodniej części miasta, z dale od budynków mieszkalnych, na działce przy ul. Żołnierzy WiN.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama