Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miasto Krasnystaw, Krasnostawski Dom Kultury oraz Centrum Integracji Społecznej. Na stoiskach przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, artystów ludowych i lokalnych przedsiębiorców można było znaleźć wszystko, co niezbędne do przygotowania wielkanocnego stołu i dekoracji domu.
Poniżej galeria zdjęć z jarmarku:
Mistrzowskie pisanki i palmy
Kulminacyjnym punktem jarmarku było ogłoszenie wyników XXXV Powiatowego Konkursu „Palma i Pisanka Wielkanocna”. Wybór laureatów nie był prosty – oceny prac dokonali eksperci: Paweł Onochin i Katarzyna Kraczoń ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Mateusz Soroka z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.
Szczególną uwagę przyciągały pisanki wykonane tradycyjną techniką drapaną. Warto przypomnieć, że umiejętność ta w 2025 roku została oficjalnie wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, co czyni lokalnych twórców strażnikami unikalnej w skali kraju tradycji.
Wielki triumf Ewy Czapli
Tegoroczna edycja konkursu należała bez wątpienia do jednej osoby. Ewa Czapla zdominowała rywalizację, zdobywając pierwsze miejsca w dwóch kluczowych kategoriach. Artystka okazała się bezkonkurencyjna w dziedzinie pisanki tradycyjnej drapanej, wyprzedzając Martę Korowaj (II nagroda) oraz Danutę Perestaj (III nagroda). W tej kategorii jury wyróżniło także prace Marty Sobieszczuk i Elżbiety Kuzioły.
Sukces Ewy Czapli dopełniło zwycięstwo w kategorii palmy tradycyjnej. Tutaj poziom był na tyle specyficzny, że komisja nie przyznała drugiego miejsca, natomiast trzecią nagrodę odebrała Elżbieta Nizioł.
Różnorodność technik i tematów
Doceniono również inne techniki zdobnicze. W kategorii pisanki tradycyjnej batikowej główny laur trafił do Janiny Wesołowskiej. Jurorzy przyznali specjalne wyróżnienie Małgorzacie Bandosz za pisanki o tematyce pasyjnej.
Sobotni jarmark pokazał, że tradycja w Krasnymstawie nie tylko przetrwała, ale ma się świetnie, przyciągając kolejne pokolenia mieszkańców zainteresowanych lokalnym dziedzictwem.
Czytaj też:
![Krasnostawski Jarmark Wielkanocny. Tłumy na Rynku Miejskim [GALERIA ZDJĘĆ] Krasnostawski Jarmark Wielkanocny. Tłumy na Rynku Miejskim [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xl-krasnostawski-jarmark-wielkanocny-tlumy-na-rynku-miejskim-galeria-zdjec-1774791711.jpg)

![Krasnostawski Jarmark Wielkanocny. Tłumy na Rynku Miejskim [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-krasnostawski-jarmark-wielkanocny-tlumy-na-rynku-miejskim-galeria-zdjec-1774791711.jpg)









![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [29-3-2026] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-22-3-2026-1774768544.jpg)



Napisz komentarz
Komentarze