Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Świętowali w swoim gronie

Powiat chełmski. Podsumowali rok pracy, ale w niepełnym składzie. Zabrakło radnych z klubu G9

Ostatnia sesja Rady Powiatu w Chełmie nosiła znamiona wyjątkowej. I to z kilku powodów. Pierwszy z nich to oczywiście konieczność odbycia, opisanej przepisami obowiązującego prawa, debaty nad raportem o stanie samorządu za rok 2024. Drugi, dużo bardziej osobliwy, to fakt, że rada obradowała w niepełnym składzie. Na sali zabrakło tym razem sześciu radnych kojarzonych z opozycyjnym klubem G9.
Powiat chełmski. Podsumowali rok pracy, ale w niepełnym składzie. Zabrakło radnych z klubu G9

Źródło: profil Facebook Powiat Chełmski

W tak zwanej absolutoryjnej sesji nie uczestniczyli radni: Andrzej Dzirba, Agata Radzięciak, Radosław Rakowiecki, Tomssz Szczepaniak, Iwona Wołoszkiewicz i Jarosław Wójcicki.

Niemniej debata nad raportem miała miejsce, a jedno z pierwszych pytań zadał w dyskusji radny Mieczysław Neczaj. Zainteresowało go zagadnienie scaleń. To jeden z tych obszarów, do których obecny zarząd powiatu zwykł przykładać największą wagę i na które pozyskano do tej pory znaczne środki. 

- Raport przedstawia tę sprawę dosyć dokładnie, ale moje pytanie dotyczy tego, czy zarząd planuje podjąć w najbliższym czasie jakieś dodatkowe działania w tym zakresie? – dociekał radny Neczaj.

Starosta Piotr Deniszczuk wyjaśnił mu, że urzędnicy pod jego kierownictwem starają się działać z wyprzedzeniem, przygotowując do ewentualnych naborów wniosków o środki zewnętrzne.

- Operacja scaleniowa może się odbyć wówczas, kiedy zostanie spełniony przynajmniej jeden z kilku warunków. Mianowicie scalenie może się odbyć tam, gdzie godzi się na to minimum połowa wszystkich właścicieli gruntów w danym obrębie geodezyjnym albo właściciele minimum 50% ziem w danym obrębie geodezyjnym. W tej chwili końcowe działania scaleniowe przeprowadzamy jeszcze w gminie Wierzbica (Syczyn, Pniówno, Wólka Tarnowska i Olchowiec). Jesteśmy natomiast przygotowani do przeprowadzenia operacji scaleniowych w Łukówku, Koziej Górze, Aleksandrii Krzywowolskiej, Starym Majdanie, Zyngierówce, Teresinie, Uhrze, Weremowicach, Zagrodzie i Rudnie. Czekamy na możliwość pozyskania środków na te zadania. Dotacje na tego typu zadania sięgają poziomu 100% kosztów, więc są atrakcyjne – podkreślił, odpowiadając radnemu.

Radna Bernadeta Misiura także poruszyła zagadnienie scaleń, ale zainteresował ją aspekt finansowy.

- Czy istotnie powiat chełmski nie ponosi z tytułu przeprowadzenia tych operacji żadnych kosztów? - zapytała.

Starosta chełmski potwierdził, że powiat nie dokłada do operacji żadnych dodatkowych pieniędzy, ale ponosi oczywiście koszty związane z szeroko pojętą, administracyjną logistyką.

- Na pewno ponosimy koszty bieżące, związane chociażby z potrzebą wydrukowania odpowiednich dokumentów, obwieszczeń itd. Są to przecież koszty pracy pracowników wydziału geodezji i infrastruktury, ponieważ to te dwa działy biorą na siebie zasadniczy ciężar przygotowań. Ale ta praca daje efekty, ponieważ wykorzystaliśmy w powiecie chełmskim połowę środków, jaka była przewidziana na ten cel dla wszystkich 24 powiatów naszego województwa – zaznaczył starosta.

Z kolei radna Elżbieta Wiorko zapytała o formę wsparcia w postaci nieodpłatnej pomocy prawnej. Informacji w tym zakresie udzieliła jej Dorota Bezler, dyrektor wydziału wydziału edukacji, kultury, sportu i spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Chełmie.

- Tak, to prawda, mieszkańcy naszego powiatu mogą skorzystać z tej formy wsparcia. W skali roku z poradnictwa korzysta ok. 700 osób. Moim zdaniem to znaczna liczba. To zadanie z zakresu administracji rządowej, dlatego nie dokładamy żadnych środków własnych. Otrzymujemy je od wojewody lubelskiego i dzięki temu możemy prowadzić trzy punkty pomocy prawnej. Punkty pracują w różnych gminach – wyjaśniła dyrektor Bezler.

Na aspekty finansowe zwrócił z kolei uwagę radny Andrzej Zając, który przypomniał, że w ubiegłym roku powiat zrealizował inwestycje drogowe na kwotę ponad 50 mln zł. Udało się wybudować i przebudować ok. 26 km dróg powiatowych. 

Wicestarosta Jerzy Kwiatkowski ocenił, że samorządom ograniczono znacznie możliwości pozyskiwania dodatkowych środków. Jego zdaniem pieniędzy na inwestycje drogowe nagle „zabrakło”.

- Liczymy na kolejne działania i na wsparcie. Liczy na nie np. gmina Dorohusk – zaapelował do zarządu przewodniczący Piotr Szymczuk.

Wotum zaufania udzielono zarządowi powiatu chełmskiego 12 głosami „za”. Głos wstrzymujący oddał radny Marcin Łopacki. W głosowaniu nie wzięło udziału sześcioro, wspomnianych wcześniej, radnych.

Omawiając kondycję powiatowego budżetu, starosta Piotr Deniszczuk zaznaczył, że w 2024 roku powiat wypracował rekordowy wynik operacyjny w kwocie 22 mln 651 tys. zł. 

- Jest to drugi wynik w województwie lubelskim, ustępujemy nieznacznie powiatowi zamojskiemu. Wynik ten stanowi jeden z najistotniejszych wskaźników sytuacji finansowej samorządu. Nadwyżkę operacyjną stanowi dodatnia różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi. Wykonany wynik operacyjny jest podstawowym parametrem świadczącym o właściwej kondycji finansowej każdego samorządu. Wskazane jest, żeby był on jak najwyższy – zaznaczył w czasie obrad starosta Deniszczuk.

Uchwałę związaną z udzieleniem zarządowi absolutorium przyjęto także 12 głosami „za” przy jednym głosie wstrzymującym się. 

Po zakończonych obradach postanowiliśmy zapytać przewodniczącego klubu G9 o powody, dla których członkowie klubu nie uczestniczyli w obradach. 

- Ostatnia absencja członków klubu G9 to po prostu zbieg okoliczności. Faktem jest, że uczestnictwo w sesji absolutoryjnej nie byłoby dla nas niczym przyjemnym, ale pomimo wszystko nasza nieobecność wynikała z realizacji planów prywatnych, urlopowo-wyjazdowych - stwierdził w skierowanej do nas wiadomości radny Rakowiecki. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PfTreść komentarza: Bzdury! Prawda jest taka, że w Chełmie nie ma ani dobrych specjalistów ani dobrego ośrodka wspierającego ludzi w kryzysie ! Oddział psychiatryczny i odwykowy to totalna porażka, pacjenci są bez odpowiedniego wsparcia, faszerowani lekami bez pomocy psychologów. W ten sposób właśnie straciłam członka swojej rodziny, który nie otrzymał należytej pomocy bo takiej w Chełmie nie ma !Data dodania komentarza: 29.04.2026, 17:42Źródło komentarza: Zdesperowana kobieta wbiła sobie nóż prosto w brzuchAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A na byłych czerwonych, a dziś wiernych wyznawców pis to nawet nie ma określenia w słowniku ludzi cywilizowanych.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 15:04Źródło komentarza: Lekcja odpowiedzialności w Rudzie-Hucie. Wójt postawił ultimatum, a młodzi chwycili za miotłyAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: Jak we wsi zmowa milczenia, to strażacy powinni olać pożar i czekać aż wszystko samo się wypali. Następni chętni na wypalanie traw na pewno się zastanowią.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 13:47Źródło komentarza: Plaga podpaleń i lokalna zmowa milczenia. Gmina Urszulin walczy z pożarami trawAutor komentarza: WaleryTreść komentarza: To chyba normaData dodania komentarza: 29.04.2026, 13:13Źródło komentarza: Ksiądz proboszcz podejrzany o pedofilięAutor komentarza: staryTreść komentarza: Ten SPN powinien powstać, ale szanse są małe. Ten wasz post powinien zostać rozbudowany i opublikowany jako mocny merytorycznie artykuł w super tygodniu i w tygodniku chełmskim. Po wsiach te gazety są czytane i dyskutowane dość dokładnie. Poza tym, musicie zrozumieć, i znaleźć odpowiednią narrację na obawy które nie są artykułowane "wprost" Chodzi o to, że obecnie cały ten zalesiony i ekstensywny rolniczo teren zarządzany głównie przez LP to swoisty ekosystem i biocenoza drobnych i większych nielegalnych i pół-legalnych interesików (także na bazie funduszy UE). Utworzenie SPL zniszczy ten misterny układ, a odbudowa tego już w ramach SPN zajmie lata, i wielu wypadnie z tej gry.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 09:11Źródło komentarza: Izba Rolnicza przeciwko tworzeniu parku narodowego w Sobiborze bez konsultacji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama