Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ferma w Uchańce zostanie rozbudowana. Nie ma podstaw do zablokowania tej inwestycji 

W styczniu tego roku do Urzędu Gminy Dubienka wpłynęła petycja przeciwko rozbudowie fermy drobiu w Uchańce. Okazuje się jednak, że nie ma podstaw prawnych do tego, by projekt ten zablokować.
Ferma w Uchańce zostanie rozbudowana. Nie ma podstaw do zablokowania tej inwestycji 
Autor: Fot. Pixabay

Petycja, po wnikliwej analizie gminnych prawników, została rozpatrzona na ostatniej, majowej sesji rady gminy. Twórcy dokumentu powołują się w nim na jednoznaczny sprzeciw mieszkańców regionu, którzy uważają, że funkcjonowanie fermy jest dla nich po prostu uciążliwe i "ma wpływać negatywnie na dobrostan tak ludzi, jak i lokalnej przyrody". Są przekonani, że rozbudowa obiektu sprawi, że ekosystem ucierpi jeszcze bardziej, a i tak jest zdegradowany przez szkodliwe substancje pochodzące z hodowli: amoniak, siarkowodór, metan czy podtlenek azotu. Twórcy petycji wyrażają również przekonanie, że do zachwiania równowagi w środowisku naturalnym może przyczynić się nieprawidłowa gospodarka nawozowa.

Funkcjonowanie fermy to "sól w oku" lokalnych rolników. Panuje przekonanie, że hodowla, która wpisuje się w produkcję przemysłową, ograniczy możliwości uprawy rolnej. Obserwatorzy podnoszę i tę kwestię, że wszelkie odpady, w tym truchła padłych ptaków, mogą być składowane w niedozwolony sposób, a wszelkie szkodliwe substancje mogą  wnikać wprost do gleby. 

Warto przeczytać: Sezon na truskawki rozpoczęty! Sprawdziliśmy ceny w Chełmie

Mieszkańcy Uchańki narzekają, że miejscowość straciła przez fermę wiele walorów miejsca atrakcyjnego turystycznie, sąsiadującego z chronionym obszarem przyrodniczym Natura 2000. Zaburzyła też, jak wnoszą twórcy petycji, plany inwestycyjne związane z agroturystyką. Wszechobecny fetor przeszkadza nie tylko mieszkańcom, którzy mieszkają tam stale, ale odstrasza również tych, którzy do Uchańki przyjechaliby po prostu wypocząć. 

Komisja rady gminy, która zajmowała się rozpatrywaniem petycji, nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości w brzmieniu dokumentu, ale oceniła jednocześnie, że nie ma podstaw, by w jakikolwiek sposób zablokować tę inwestycję. 

- Jeśli właścicielowi uda się skompletować całą dokumentację i otrzyma pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, ferma zostanie rozbudowana. Warto również nadmienić, że rada gminy podejmowała różne uchwały związane z tą fermą przez dwie kadencje, a zatem można domniemywać, że obiekt i jego funkcjonowanie zostały już dawno zaakceptowane przez mieszkańców - stwierdziła Monika Ciszewska, przewodnicząca komisji skarg, wniosków i petycji. 

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Okoliczny mieszkaniec 29.05.2022 17:07
Pewnemu radnemu wszystko przeszkadza, najlepiej zmknalby wszystko i zrobil sredniowiecze. Brzydki zapach? Bzdura. Ile razy bylem nawet w lecie nie bylo czuc nic. Mieszkancu zyskali dzieki temu dobry nawoz na okoliczne pola co wyszlo na plus. Agroturystyka? Raptem w promieniu 5km sa dwa domki do wynajecia, ktore nadal maja zainteresowanie. Totalne bzdury. Niech powstaja kurniki na placu. Wczesniej był to teren swiniarni i tez ludzie zyli.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama