Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:50
Reklama

Sezon na truskawki rozpoczęty! Sprawdziliśmy ceny w Chełmie

Wiosna, zaraz będzie lato. Zaczynają się pojawiać owoce. Teraz czas na truskawki. Truskawkożercy będą zadowoleni.
Sezon na truskawki rozpoczęty! Sprawdziliśmy ceny w Chełmie

Ceny truskawek w Chełmie, na rynku przy placu Kupieckim, wahają się od 12 do 14 zł. Jednak podobno szybko mogą stanieć.

- W tym roku jest duży urodzaj truskawek. Więc, jeśli pogoda dopisze, to na pewno potanieją. I to bardzo - powiedziała jedna z pań sprzedających na rynku.

 

 

Jeszcze niedawno plantatorzy przewidywali, że w tym roku truskawki będą drogie. Teraz okazuje się, że ma być taniej niż rok temu.

Obawy były uzasadnione. Owoce miały podrożeć, bo od ubiegłego roku zwiększyły się koszty pracy, podrożało paliwo, nawozy i środki ochrony roślin, a nawet droższa jest folia, którą przykrywa się pierwsze truskawki na plantacjach. Dlatego właśnie rolnicy zwiastowali, że ubiegłoroczna cena 6-7 zł za kilogram truskawek  będzie nie do utrzymania.

Początek sezonu zaczął weryfikować te spekulacje. Na lubelskiej giełdzie w Elizówce kilogram owoców można kupić już za 7 zł, a najwyższa notowana stawka to 12 zł. W Wielkopolsce jest trochę zdrożej – 13-18 zł za kilogram. Ale i tak owoce tanieją z dnia na dzień.

To oznacza, że już wkrótce na targowiskach pojawią się owoce w cenach jak sprzed roku, a może nawet niższych. Szczyt zbiorów zacznie się około 10 czerwca.

Czereśnie

Wiele emocji budzi cena czereśni. Niedawno internet obiegło zdjęcie, na którym owoce kosztowały aż 260 zł za kilogram. Nie ma pewności, gdzie wykonano zdjęcie, ani co do tego, czy jest ono prawdziwe. Faktem jest jednak, że na początku sezonu te owoce są drogie. Ale nie są polskie.

Obecnie w Broniszach owoce z Hiszpanii kosztują 60-90 zł za kilogram. 

„Najpiękniejsze owoce będą dojrzewać na przełomie czerwca i lipca i ich cena będzie zależała od podaży i odmiany. Od kilku lat bardzo popularne są odmiany o ciemnoczerwonych, dużych owocach jak Kordia, Regina, Summit, Sylvia. Na początku lipca 2021 roku powyższe kosztowały 10-15 zł za kilogram w porywach do 20 zł” – tłumaczy serwisowi portalspozywczy.pl Maciej Kmera, ekspert z biura promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama