Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 11:36
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Sezon na truskawki rozpoczęty! Sprawdziliśmy ceny w Chełmie

Wiosna, zaraz będzie lato. Zaczynają się pojawiać owoce. Teraz czas na truskawki. Truskawkożercy będą zadowoleni.
Sezon na truskawki rozpoczęty! Sprawdziliśmy ceny w Chełmie

Ceny truskawek w Chełmie, na rynku przy placu Kupieckim, wahają się od 12 do 14 zł. Jednak podobno szybko mogą stanieć.

- W tym roku jest duży urodzaj truskawek. Więc, jeśli pogoda dopisze, to na pewno potanieją. I to bardzo - powiedziała jedna z pań sprzedających na rynku.

 

 

Jeszcze niedawno plantatorzy przewidywali, że w tym roku truskawki będą drogie. Teraz okazuje się, że ma być taniej niż rok temu.

Obawy były uzasadnione. Owoce miały podrożeć, bo od ubiegłego roku zwiększyły się koszty pracy, podrożało paliwo, nawozy i środki ochrony roślin, a nawet droższa jest folia, którą przykrywa się pierwsze truskawki na plantacjach. Dlatego właśnie rolnicy zwiastowali, że ubiegłoroczna cena 6-7 zł za kilogram truskawek  będzie nie do utrzymania.

Początek sezonu zaczął weryfikować te spekulacje. Na lubelskiej giełdzie w Elizówce kilogram owoców można kupić już za 7 zł, a najwyższa notowana stawka to 12 zł. W Wielkopolsce jest trochę zdrożej – 13-18 zł za kilogram. Ale i tak owoce tanieją z dnia na dzień.

To oznacza, że już wkrótce na targowiskach pojawią się owoce w cenach jak sprzed roku, a może nawet niższych. Szczyt zbiorów zacznie się około 10 czerwca.

Czereśnie

Wiele emocji budzi cena czereśni. Niedawno internet obiegło zdjęcie, na którym owoce kosztowały aż 260 zł za kilogram. Nie ma pewności, gdzie wykonano zdjęcie, ani co do tego, czy jest ono prawdziwe. Faktem jest jednak, że na początku sezonu te owoce są drogie. Ale nie są polskie.

Obecnie w Broniszach owoce z Hiszpanii kosztują 60-90 zł za kilogram. 

„Najpiękniejsze owoce będą dojrzewać na przełomie czerwca i lipca i ich cena będzie zależała od podaży i odmiany. Od kilku lat bardzo popularne są odmiany o ciemnoczerwonych, dużych owocach jak Kordia, Regina, Summit, Sylvia. Na początku lipca 2021 roku powyższe kosztowały 10-15 zł za kilogram w porywach do 20 zł” – tłumaczy serwisowi portalspozywczy.pl Maciej Kmera, ekspert z biura promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Czytaj także:


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama