Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Region: Minister odwołuje stan epidemii. W woj. lubelskim tylko 11 przypadków zachorowań

Od dzisiaj stan epidemii zostaje zniesiony. Mamy teraz w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Ten potrwa co najmniej do września – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzję tę tłumaczył malejącą liczbą nowych zachorowań.
Region: Minister odwołuje stan epidemii. W woj. lubelskim tylko 11 przypadków zachorowań
Autor: Pixabay

Według najnowszych danych wczoraj w kraju odnotowano zaledwie 139 zakażeń, nikt nie umarł z powodu koronawirusa. W woj. lubelskim 11 osób miało pozytywny wynik na Covid, w powiecie krasnostawskim jedna, w chełmskim i Chełmie oraz we włodawskim nie odnotowano ani jednego zachorowania.

Czy ta tendencja się utrzyma? Jak mówią epidemiolodzy, wszystko zależy od naszej odpowiedzialności.

– Koronawirus, choć nie jest już tak dużym zagrożeniem, cały czas jest z nami – przekonuje Elżbieta Kuryk, powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie. – Dlatego, mimo zniesienia większości obostrzeń, rekomenduję noszenie maseczek tam, gdzie gromadzi się dużo osób. Przypominam też, że do końca maja są one obowiązkowe w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza oraz w aptekach. Zachęcam też do szczepień tych, którzy dotychczas tego nie zrobili.

Zdaniem ministra Niedzielskiego prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z pandemią, będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można – w wyniku powrotu do szkół, do pracy – zwiększonej transmisji koronawirusa. Dlatego stan zagrożenia epidemicznego, który wprowadzony zostaje dzisiaj w miejsce stanu epidemii, będzie utrzymany co najmniej do września. Na razie, jak obrazowo przedstawił Niedzielski, zniesienie stanu epidemii to przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku. Dodał również, że stan zagrożenia epidemicznego z jednej strony pozwala utrzymać pewnego rodzaju gotowość legislacyjną do wprowadzenia różnych rozwiązań, z którymi mieliśmy do czynienia w czasie stanu epidemicznego, ale też jest to sygnał, że sytuacja i ocena ryzyka jest zdecydowanie lepsza.

 

Czytaj też: Chełm. W szpitalu brakuje laryngologów, więc… zamknęli oddział


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama