Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chełm: Kaplica już prawie gotowa do remontu

Trwa "wyprowadzka" eksponatów muzealnych z kaplicy św. Mikołaja. Placówka szykuje się do generalnego remontu obiektu. Niestety, do przetargu zgłosiły się tylko dwie firmy, a usługi swoje wyceniły na zdecydowanie wyższą kwotę, niż miasto zaplanowało na ten cel.

W siedzibie muzeum przy św. Mikołaja urządzona była galeria sztuki sakralnej. Do 15 kwietnia obiekt ma być gotowy do przekazania wykonawcy prac, a eksponaty przewiezione do magazynów. W związku z tym kaplica wyłączona jest z użytku już od miesiąca.

- Zabytki wymagają precyzyjnego zabezpieczenia na co najmniej rok. Być może część z nich w międzyczasie pojedzie do Krasnegostawu na wystawę czasową - wyjaśnia Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Jak podkreśla szefowa muzeum, to bardzo dobry czas i moment, aby rozpocząć remont. Kaplica była długo zapomnianym obiektem, jeśli chodzi o tego rodzaju prace, a czas nagli ze względu na stan budynku, jak i zabytki, które się w nim znajdują.

Zakres prac jest olbrzymi. W ramach projektu drewniana posadzka zostanie zamieniona na kamienną, dzięki temu możliwe będzie także wykonanie ogrzewania podłogowego.

- Ze zrywaniem posadzki wiążą się też prace archeologiczne. Zobaczymy, co tak naprawdę znajduje się pod obecną podłogą - dodaje Jędruszczak.

Remont obejmuje również osuszanie fundamentów, wymianę okien, pełną izolację budynku, a także przystosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. W związku z tym powstanie specjalna łazienka i podjazdy. 

- Planujemy też nowoczesną aranżację galerii sztuki dawnej. Będzie ona możliwa dopiero po takim remoncie - tłumaczy dyrektor muzeum.

Teren wokół budynku zostanie kompleksowo zagospodarowany, a odnowiona kaplica otrzyma niezbędne wyposażenie. Ze względu na wartość historyczną zasobów dziedzictwa kulturowego kaplicy (budynku po unickiej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Mikołaja), roboty będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym i konserwatora zabytków.

W ubiegłym tygodniu odbyło się otwarcie ofert w przetargu na wykonawcę remontu. Zgłosiły się dwie firmy. Pierwsza oferta - Przedsiębiorstwa Robót Drogowych z Jaszczowa - opiewa na kwotę 3 mln 428 tys. 555 zł, druga - Przedsiębiorstwa Budowlanego Delta-K z Lublina - na 4 mln 306 tys. 353 zł. Tymczasem na sfinansowanie zamówienia miasto ma nieco ponad 2 mln 500 tys. zł. Decyzja, co dalej z planami miasta, jeszcze nie zapadła.

Czytaj także: Zakaz zawracania notorycznie łamany

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama