Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Na urodziny miasta uroczysta sesja

W tym roku Chełm kończy 630 lat. Z tej okazji władze miasta zaplanowały uroczystą sesję, podczas której radni podejmą uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 - rokiem obchodów jubileuszu nadania praw miejskich.
Chełm: Na urodziny miasta uroczysta sesja

14 stycznia 1392 roku król Władysław Jagiełło nadał przywilej lokacyjny, dzięki któremu Chełm stał się miastem. Tę rocznicę chcą w tym roku promować władze samorządowe. 

- Pragniemy złożyć hołd wszystkim mieszkańcom naszego miasta, bohaterom, którzy w ciągu stuleci nie szczędzili zdrowia i życia w walce przeciwko najeźdźcom i okupantom, dzięki którym cieszymy się obecnie wolnością i niepodległością. Planowane na ten rok wydarzenia, nie tylko wzmocnią tożsamość lokalną, ale też przyczynią się do poznania historii tego wyjątkowego miasta i zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń - czytamy w uzasadnieniu do uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2022 rokiem obchodów jubileuszu.

Uroczysta sesja rady miasta odbędzie się 14 stycznia o godz. 16 w dawnej kaplicy św. Mikołaja. Chełmianie będą mogli ją śledzić w Internecie na kanale miejskim YouTube. W programie dwa punkty merytoryczne. W pierwszym wystąpi gość specjalny - prof. dr hab. Ryszard Szczygieł z UMCS w Lublinie, który przedstawi rys historyczny zatytułowany "Jagiellońska lokacja Chełma". W drugim punkcie radni zajmą się projektem uchwały, w ramach której rok 2022 ma być rokiem obchodów jubileuszu 630-lecia nadania Chełmowi praw miejskich.

Przeszło 600 lat temu Chełm był jednym z bardziej liczących się miast ówczesnego Królestwa Polskiego. Dzięki swojej historii może się poszczycić wyjątkowymi śladami przeszłości w postaci zabytków i miejsc pamięci. Jest miastem szczególnym, nie tylko dla Polaków, ale też Ukraińców i Żydów. Dla Polaków to miasto kredy, handlu i przemysłu. Dla Żydów Chełm to miasto pełne opowieści chasydzkich i żydowskiego humoru. Ukraińcy widzą natomiast w Chełmie miasto-symbol początków swojej państwowości, które odnajdują w księstwie halicko-włodzimierskim. Chełmskich chrześcijan wszystkich obrządków łączy ikona Matki Boskiej Chełmskiej.

Czytaj także: Zmarł zasłużony chełmianin

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KkkTreść komentarza: Kiedy dni ChełmaData dodania komentarza: 30.06.2022, 16:17Źródło komentarza: Chełmski rower miejskiAutor komentarza: SuwerenTreść komentarza: A kiedy w końcu przywrócą do życia sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Rejowieckiej i Szpitalnej? Brawo dla gospodarzy miasta za taką opiekę nad mieszkańcami, brawo!Data dodania komentarza: 30.06.2022, 13:50Źródło komentarza: Chełm. Ostrożnie na przejściu przed deptakiem! Nie działa przycisk świateł!Autor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: Banaszek nie lubi krytyki.... Tylko propagandę PiS należy głosić uważa. Koreański model.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:42Źródło komentarza: Chełm. Słowne potyczki między radnym Sikorą a prezydentem BanaszkiemAutor komentarza: MagdalenaTreść komentarza: Skoro awaria sygnalizacji świetlnej na skrxyżowaniu Rejowiecka-Szpitalna nadal się utrzymuje, to może w kierowanie ruchem niech włączy się policja. To jest jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Chełmie, droga tranzytu międzynarodowego. Kierowcy wielkogabarytowych pojazdów bez wyobraźni. Trzeba naprawdę nakombinować się, żeby bezpiecznie opuścić skrzyżowanie nie czyniąc szkody sobie ani innym uczestnikom ruchu. Niektórzy z nich tną przez skrzyżowanie nawet nie zdejmując nogi z gazu. W godzinach szczytu wyjazd ze szpitalnej w Rejowiecką graniczy z cudem. Ktoś powinien kierować ruchem.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 11:43Źródło komentarza: Na Rejowieckiej i Szpitalnej bez zmian. Wciąż szukają źródła usterkiAutor komentarza: IbizaTreść komentarza: Mądrze napisane. Zrobili sobie Ibize na bidnej Okunince.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 23:14Źródło komentarza: Wiadomo, kto utonął w Okunince. Policjanci apelują o rozsądek nad wodą
Reklama
Reklama