Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Ikona z Athos już w naszej cerkwi

Prokatedralna Parafia Prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie uroczyście obchodziła święta Narodzin Bogurodzicy i Chełmskiej Ikony Matki Bożej. Wierni przywitali w mieście ikonę, będącą kopią Chełmskiej Bogurodzicy napisaną na Świętej Górze Athos.
Chełm: Ikona z Athos już w naszej cerkwi

Uroczystości, jak podkreśla ks. dr Jarosław Szczur, proboszcz parafii prawosławnej św. Jana Teologa w Chełmie, miały szczególny charakter. Rozpoczął je niedzielny koncert pieśni liturgicznych i paraliturgicznych poświęconych Bogurodzicy. W poniedziałek wierni spotkali się na procesji, która wyszła na spotkanie Chełmskiej Ikony Bogurodzicy. Po powrocie do świątyni miało miejsce ubogacenie ikony panagią z cząsteczką relikwii szaty Przenajświętszej Bogurodzicy. Następnie rozpoczęło się całonocne czuwanie. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel. Centralnym punktem uroczystości była wtorkowa św. Liturgia, podczas której kazanie wygłosił biskup Wiktor. Hierarcha podkreślił szczególną rolę Bogurodzicy w życiu każdego człowieka.

Ikona chełmskiej Bogurodzicy pielgrzymowała m.in. do Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku, do Katedry Metropolitalnej św. Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie, parafii prawosławnej św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli oraz na św. Górę Grabarkę. Do Chełma przyjechała z katedry Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Co ciekawe, ikona, która zostanie już w chełmskiej świątyni, jest wiernym odwzorowaniem tej, która była niegdyś na Górze Chełmskiej. Piszący ją artyści skopiowali nawet ubytki, które powstały na przestrzeni wieków.

Na koniec uroczystości w chełmskiej cerkwi ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, arcybiskup Abel odznaczył Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia – ks. prot. Jarosława Szczura oraz Orderem św. Marii Magdaleny III stopnia: Tomasza Darmorosta i Nadzieję Żukowską.

Teraz czytane: Różowe skrzyneczki w szkołach - w czym mają pomóc uczennicom?

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KkkTreść komentarza: Kiedy dni ChełmaData dodania komentarza: 30.06.2022, 16:17Źródło komentarza: Chełmski rower miejskiAutor komentarza: SuwerenTreść komentarza: A kiedy w końcu przywrócą do życia sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Rejowieckiej i Szpitalnej? Brawo dla gospodarzy miasta za taką opiekę nad mieszkańcami, brawo!Data dodania komentarza: 30.06.2022, 13:50Źródło komentarza: Chełm. Ostrożnie na przejściu przed deptakiem! Nie działa przycisk świateł!Autor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: Banaszek nie lubi krytyki.... Tylko propagandę PiS należy głosić uważa. Koreański model.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:42Źródło komentarza: Chełm. Słowne potyczki między radnym Sikorą a prezydentem BanaszkiemAutor komentarza: MagdalenaTreść komentarza: Skoro awaria sygnalizacji świetlnej na skrxyżowaniu Rejowiecka-Szpitalna nadal się utrzymuje, to może w kierowanie ruchem niech włączy się policja. To jest jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Chełmie, droga tranzytu międzynarodowego. Kierowcy wielkogabarytowych pojazdów bez wyobraźni. Trzeba naprawdę nakombinować się, żeby bezpiecznie opuścić skrzyżowanie nie czyniąc szkody sobie ani innym uczestnikom ruchu. Niektórzy z nich tną przez skrzyżowanie nawet nie zdejmując nogi z gazu. W godzinach szczytu wyjazd ze szpitalnej w Rejowiecką graniczy z cudem. Ktoś powinien kierować ruchem.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 11:43Źródło komentarza: Na Rejowieckiej i Szpitalnej bez zmian. Wciąż szukają źródła usterkiAutor komentarza: IbizaTreść komentarza: Mądrze napisane. Zrobili sobie Ibize na bidnej Okunince.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 23:14Źródło komentarza: Wiadomo, kto utonął w Okunince. Policjanci apelują o rozsądek nad wodą
Reklama
Reklama