Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Edyta Wójtowicz w finale Good Chef

Dziewięciu wybitnych szefów kuchni z Lublina, regionu i kraju zmierzy się w tegorocznym konkursie „Good Chef”. W tym prestiżowym gronie znalazła się szefowa kuchni Champion Sport Pub z Chełma Edyta Wójtowicz.
Chełm: Edyta Wójtowicz w finale Good Chef

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie dań obiadowych dedykowanych rękopiśmiennej książce kucharskiej z XVIII wieku „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia”, należącej do Rozalii Pociejowej i potem jej córki Ludwiki Honoraty Lubomirskiej. Ten niezwykły traktat kulinarny, zawierający ponad 1000 przepisów, wydało Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

- Już sam fakt, że zostałam nominowana do tego konkursu, jest dla mnie wielkim wyróżnieniem - mówi Edyta Wójtowicz - To również prestiż dla Championa, w którym jestem szefem kuchni.

Zadaniem chełmianki było przygotowanie kaczki w dobrej jusze. Staropolski przepis brzmi następująco: "Gdy je wyjmną, strzeż, nie umywaj ich żadną wodą, jedno winem, a z ich krwią albo kokoszą warzże to społem z nienagła. Weźmi z białego chleba grzanek, spal je na czarność, w tem warz dobrze, potym odlej juchę, a przecedź ją, wlejże zasię do kotła, a okorzeń kaczki pieprzem, szafranem, goździki, imbirem, warz to, a przydaj smaku".

- Przepisy wybrał i rozlosował prof. Jarosław Dumanowski. Na wykonanie dania jest godzina - dodaje nasza rozmówczyni. - Co ciekawe, gotowanie odbywa się przed publicznością.

W gronie uczestników konkursu jest też m.in. kucharz z Hiszpanii, Ukrainy, ale też z Nałęczowa czy Włodawy. Finałowe gotowanie odbywało się w niedzielę, kiedy kończyliśmy wydanie. O wynikach poinformujemy za tydzień.

Czytaj także: I LO w Chełmie ma nowego wicedyrektora - funkcja ta przypadła szkolnej psycholożce

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama