Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 19:51
Reklama

Gm. Sawin: Jagodne szykuje się do przeprowadzki

- Brawo sołtys! Brawo gmina Chełm! - cieszą się mieszkańcy Jagodnego. Jest już projekt rozporządzenia, które wprowadzi zmianę granic i Jagodne będzie włączone do gminy Chełm. Na tę informację wszyscy czekali.
Gm. Sawin: Jagodne szykuje się do przeprowadzki

Sołectwo Jagodne ma powierzchnię 256 hektarów. Mieszka tam 115 mieszkańców. Część z nich wystąpiła z inicjatywą zmiany granic. 14 lipca 2019 r. zorganizowali zebranie wiejskie, podczas którego podjęli uchwałę w sprawie włączenia swojej wsi do gminy Chełm. Następnie sołtys wsi wystąpił do wójta gminy Chełm z prośbą o realizację tej uchwały. Procedura dobiega końca.

- Ktoś się pomylił, włączając naszą wieś do gminy Sawin. Nic nas z nią nie łączy. Dodatkowo w naszej miejscowości od lat nie ma żadnych inwestycji. Świadczy o tym zły stan techniczny dróg i brak wodociągu - podkreślali wówczas mieszkańcy Jagodnego.

Gmina Sawin chciała ich zatrzymać, budując kilometr drogi asfaltowej, jednak niczego to nie zmieniło. Większość dróg w Jagodnem jest utwardzana kruszywem. Gmina Chełm jest bogatsza i bardziej prężna i ma środki, by poprawić całą infrastrukturę drogową w Jagodnem. Ponadto, planuje podłączenie wszystkich gospodarstw do wodociągu wsi Horodyszcze. Tylu inwestycji gmina Sawin nie mogła obiecać.

Rada Gminy Chełm była na tak w sprawie przyjęcia Jagodnego. Pozytywną opinię wydał również wojewoda lubelski. Tylko Rada Gminy Sawin opiniowała to negatywnie, bo zmiana granic to utrata podatków i cios polityczny, który może pociągnąć za sobą kolejne wnioski innych sołectw zainteresowanych odłączeniem.

- Nie byliśmy pewni sukcesu, bo wójt gminy Sawin jest z PiS-u i wojewoda lubelski też. Gmina Chełm napisała jednak bardzo dobry wniosek i chyba nasze argumenty okazały się ważne, wzięto je pod uwagę. Kiedyś należeliśmy do gminy Staw, która potem w większości weszła w skład gminy Chełm - mówi sołtys wsi Andrzej Paszko.

Władze gminy Chełm jeszcze nie ogłosiły sukcesu i czekają na oficjalną informację. Serwis samorządowy PAP podał, że jest przygotowany projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Mieszkańcy wsi zaczęli się dopytywać, czy to już pewne.

- Nie mam jeszcze na biurku rozporządzenia i nie chciałbym wychodzić przed orkiestrę, zanim procedura nie zostanie zakończona. Zapewne jednak portal samorządowy ma dobre informacje. Jeśli tak, to od 1 stycznia Jagodne automatycznie będzie "w naszym krwioobiegu", a więc także stanie się częścią naszego budżetu - mówi wójt Wiesław Kociuba.

Wójt gminy Chełm nie chce obiecywać, że od razu w pierwszym roku na terenie Jagodnego wykonane zostaną jakieś większe inwestycje. W pierwszej kolejności gmina będzie się musiała uporać z procedurą przekazania dokumentów geodezyjnych. Urzędnicy gminy Chełm jeszcze nie wiedzą, czy w Jagodnem są przygotowane projekty przebudowy dróg, jakiej szerokości są pasy drogowe i czy mają uregulowany stan prawny.

- Będziemy musieli zacząć od przejrzenia dokumentów, które nam gmina Sawin przekaże. Musimy się umówić na jakiś termin, bo nie wiemy, czy będzie to pod koniec roku, czy na początku. Nie da się poważnie odpowiedzieć na pytanie, jakie inwestycje i kiedy wykonamy, zanim nie będziemy wiedzieli, ile nas czeka pracy. Mieszkańcy Jagodnego przychodzą do nas nastawieniem, że nastąpi u nich rozwój cywilizacyjny i my nasze wcześniejsze deklaracje nadal podtrzymujemy - dodaje Kociuba.

Czytaj także: Chełm tonie w śmieciach - MPGK sprząta po niechlujnych mieszkańcach

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama