Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 20:01
Reklama

Mniej zachorowań, coraz więcej zaszczepionych

Do soboty (5 czerwca) w mieście preparat przeciw Covid-19 przyjęło prawie 38 600 osób, w tym blisko 13 500 jest już po drugiej dawce. A chętnych, którzy chcą się zaszczepić - wbrew obiegowej opinii - wcale nie ubywa, przynajmniej w punkcie działającym w szpitalu.
Mniej zachorowań, coraz więcej zaszczepionych

- Nie zauważamy spadku zainteresowania szczepieniami przeciwko koronawirusowi – mówi Marta Garmol, kierownik działu świadczeń, a równocześnie koordynatorka szczepień w chełmskim szpitalu. – Każdego dnia wykonujemy około 400-500 szczepień i nic w najbliższym czasie się nie zmieni, co najwyżej może nam przybyć pacjentów, bo na szczepienia przychodzą osoby nowe. Nawet w Boże Ciało zaszczepiliśmy 218 osób – dodaje.

Dotychczas w szpitalu zastrzyk przeciw Covid-19 przyjęło już ponad 21 100 osób, w tym ponad 8 tysięcy przeszło już pełny cykl szczepień.

Drugi punkt szczepień masowych działa w hali MOSIR. W ciągu trzech tygodni zaszczepionych zostało tu około 4,5 tysiąca osób, zaś od początku realizacji szczepień przez miejski ZOZ - jak powiedział nam jego dyrektor Mariusz Żabiński - już prawie 8,5 tysiąca osób. Blisko połowa zaszczepiona jest dwoma dawkami.

Dyrektor mówi, że maleje zainteresowanie szczepieniami wśród osób starszych. Muszą one jednak pamiętać, że koronawirus wciąż krąży wokół nas i choć zachorowań jest zdecydowanie mniej, wciąż się zdarzają. W ubiegłym tygodniu w szpitalu w Chełmie hospitalizowanych z powodu Covid-19 było ponad 20 pacjentów.

 

Szczepią coraz młodszych

Od poniedziałku (7 czerwca) ruszają szczepienia przeciw Covid-19 dzieci w wieku 12-15 lat. Podobnie jak ich starszym kolegom (16-17 lat) podawany im będzie preparat Pfizera. Dziecko na szczepienia musi zapisać rodzic lub prawny opiekun.

- Na razie wszystkie dzieci będą szczepiły się tak, jak dotychczas wszyscy pacjenci, w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych – poinformował minister Michał Dworczyk.

Z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że w czerwcu rozpocznie się akcja informacyjna w szkołach. Do wszystkich dyrektorów i wychowawców klas mają trafić materiały informacyjne na temat szczepień i możliwości zaszczepienia się. Po wakacjach natomiast rozpocznie się zbieranie kwestionariuszy medycznych od rodziców zainteresowanych zaszczepieniem dzieci. W szkołach realizowane one będą w trzecim tygodniu września.

- Dzwonią do nas rodzice nastolatków z pytaniem o szczepienia – mówi Marta Garmol. – Kilka osób w grupie 16-17 już zaszczepiliśmy, teraz czekamy na młodszych.

Pani kierownik przyznaje, że ci, którzy dzwonią, chcą, by ich dziecko przyjęło dwie dawki jeszcze przed wakacjami, bo rodzina planuje urlop za granicą.

Z takiej możliwości skorzystać powinni wszyscy, którzy mają takie plany, a jeszcze się nie zaszczepili.

– To dobry czas – zachęca dyrektor Żabiński. – Do wakacji zdążą przyjąć dwie dawki.

Niestety, jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson, o którą pyta coraz więcej osób, w punktach szczepień masowych jest niedostępna.

 

Pobierz swój covidowy paszport

Osoby w pełni zaszczepione mogą już pobrać z Internetowego Konta Pacjenta certyfikat szczepionkowy. Jest on ważny od 14. do 365. dnia po pełnym zaszczepieniu. Choć w Unii Europejskiej system ma zacząć działać od lipca, to niektóre kraje już dobrowolnie z niego korzystają. Wśród nich jest Polska.

Unijny Certyfikat COVID można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Aby to zrobić, należy zalogować się (np. profilem zaufanym) i kliknąć zakładkę "Certyfikaty" (na dole strony). Będąc tam, wystarczy wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR". Później wystarczy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.

Mogą go otrzymać także osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - wówczas czas ważności certyfikatu to 48 godzin - oraz osoby, które wyzdrowiały po COVID-19. W tym przypadku certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Certyfikaty pojawią się także w mobilnych aplikacjach IKP oraz mObywatel. Obecnie dostępne w mObywatelu zaświadczenie jest dokumentem krajowym i zawiera wyłącznie potwierdzenie otrzymania pełnej dawki szczepienia.

 

Zapisz się na szczepienia

Wszystkie punkty szczepień w naszym regionie mają wolne terminy szczepień. Nie warto zwlekać. Na szczepienia w szpitalu w Chełmie rejestrować się można od godziny 8 do 15 pod nr tel.82 562 32 11 oraz 82 562 34 86. Ci, którzy są zainteresowani przyjęciem szczepionki w punkcie w hali MOSiR w Chełmie, rejestrować się mogą w obu miejskich przychodniach od poniedziałku do piątku w godz. 8-14: ul. Wołyńska 11, tel. 571 870 865 i ul. Połaniecka, tel. 505 626 371.

W powiecie chełmskim są dwa takie punkty. W pierwszym, w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy, ul. Pogodna 8, Wierzbica-Osiedle rejestracja odbywa się w dni powszednie w godz. 8-17 pod nr tel. 604 935 799 i 730 107 530. Drugi punkt zlokalizowany został w świetlicy wiejskiej w Kaniem w gminie Rejowiec Fabryczny. Osoby, które chcą się tam zaszczepić, mogą dzwonić pod nr tel. 577 710 600 i 883 353 964 w godzinach w godz. 8-17.

W Krasnymstawie zarejestrować się można, dzwoniąc pod nr tel.: 82-543-1613, 571-527-577 oraz 724-228-536 lub osobiście w budynek przychodni przy ul. Sobieskiego 4.

We Włodawie rejestracja na szczepienia w punkcie szczepień populacyjnych odbywa się w godz. 8-15 pod nr tel. 508 767 074.

Zapisy pacjentów prowadzone są również przez: całodobową i bezpłatną infolinię – 989, poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, SMS-em na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Czytaj także: Afera towarzyska w powiecie chełmskim. Czemu starosta nie zaprosił wszystkich wójtów na debatę?


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama