Przybywa ścieżek rowerowych

  • 09.07.2021, 11:31
  • TS
Przybywa ścieżek rowerowych
Rekordowe ceny paliw powodują, że coraz więcej osób przesiada się z samochodu na rower. Tym bardziej, gdy polityka miast czy mniejszych miejscowości sprzyja tworzeniu ścieżek rowerowych. Tak jest m.in. w gminie Urszulin.

- Rozpoczęliśmy przeglądy gwarancyjne ścieżek rowerowych znajdujących się na terenie naszej gminy. Sprawdzamy ich stan techniczny oraz uszkodzenia, które mogły powstać po ostatnich obfitych opadach deszczu – informuje Tomasz Antoniuk, wójt gminy Urszulin. Kontrole przeprowadza zespół pracowników z urzędu gminy. Wójtowi pomagają Stanisław Artymiuk, kierownik referatu gospodarki inwestycji i Magdalena Kępa, koordynatorka projektu budowy ścieżek.

- Skontrolowaliśmy ścieżkę na odcinku Wola Wereszczyńska – Jamniki. W niektórych miejscach woda rozmyła pobocza, ale większych uszkodzeń nie było. Wykonawca jest w trakcie poprawy usterek – mówi wójt.

Ścieżka rowerowa na wspomnianym odcinku powstała w ramach projektu „Poprawa dostępności obszaru gminy Urszulin jako części Polesia Zachodniego”. Jego realizacja rozpoczęła się jeszcze w 2018 roku. Po wykonaniu dwóch etapów budowy 5-kilometrowego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej na trasie biegnącej przez miejscowości: Wola Wereszczyńska, Łomnica i Jamniki nie brakowało pozytywnych opinii mieszkańców oraz turystów. W ich ocenie walory estetyczne ścieżki, jak również bezpieczeństwo korzystających z niej osób, zdecydowanie się poprawiły.

- Szczególnie cieszy nas ten drugi aspekt. Do bezpieczeństwa przykładamy bowiem szczególną uwagę, gdyż z tego odcinka drogi rokrocznie korzysta kilkanaście tysięcy turystów – tłumaczy wójt gminy Urszulin.

 

Wygodnie i oszczędnie

Równolegle z budową ścieżki wykonana została kompleksowa wymiana linii oświetleniowej. Położono nowe kable, a także postawiono nowoczesne słupy wyposażone w energooszczędne lampy LED z innowacyjnym systemem sterowania.

- Przyjęte rozwiązania tej inwestycji nie tylko poprawiają estetykę miejscowości, ale również wpływają na obniżenie kosztów oświetlania danego obszaru, a to w czasach galopująco rosnących cen energii jest niezwykle ważne – podkreśla wójt Antoniuk. - W ciągu najbliższych trzech lat zbudujemy nowoczesne linie oświetleniowe w większości wsi położonych na terenie naszej gminy – zapowiada.

Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o budowę ścieżki. Na trasie ciągu pieszo-rowerowego, w bardzo urokliwym miejscu tuż obok Szkoły Podstawowej w Woli Wereszczyńskiej – w cieniu starych drzew, powstało Miejsce Obsługi Turystów (MOT). To zadaszone miejsce, w którym są stoły, ławy, stojaki na rowery i kosze na śmieci. MOT jest oświetlane energią wytwarzaną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Cały teren został ogrodzony i objęty monitoringiem przystosowanym do weryfikacji natężenia ruchu. Jest bezpiecznie i przyjemnie. Wszystko razem stwarza idealne warunki do odpoczynku i zregenerowania sił.

Ścieżka pieszo-rowerowa powstała przy współpracy ze Starostwem Powiatowym we Włodawie i Poleskim Parkiem Narodowym. Dzięki temu w miejscu, gdzie swój początek ma ścieżka przyrodnicza „Dąb Dominik” na terenie PPN postawiono dwie tablice Braille’a, które zdecydowanie poprawią dostępność jednej z najważniejszych atrakcji gminy Urszulin dla osób niedowidzących. Na realizację projektu „Poprawa dostępności obszaru gminy Urszulin jako części Polesia Zachodniego”, kierowany przez Antoniuka samorząd pozyskał środki unijne w wysokości prawie 1,4 mln zł.

 

Budowy tras ciąg dalszy...

Zespół pracowników z Urzędu Gminy w Urszulinie skontrolował również postęp prac przy budowie ścieżki rowerowej na odcinku Urszulin – Stare Załucze. Wraz z przedstawicielem wykonawcy analizowano zastosowanie rozwiązań, które będą jak najkorzystniejsze dla mieszkańców.

- Prace przy budowie tej ścieżki, choć są na różnym poziomie zaawansowania, przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zakończenie inwestycji planowane jest w październiku tego roku – informuje Antoniuk.

W 2021 roku gmina Urszulin rozpoczęła najważniejszy etap projektu „Budowa tras pieszo-rowerowych w otoczeniu Poleskiego Parku Narodowego". Obecnie powstają dwa odcinki ścieżek o łącznej długości prawie 16 km.

- Wraz z całym zespołem staramy się na bieżąco reagować na pojawiające się problemy i znajdować dobre rozwiązania. Ale mogę już powiedzieć, że to nie koniec naszych działań i pomysłów. Przygotowujemy się do pozyskania kolejnych funduszy europejskich i budowy tras pieszo-rowerowych na innych newralgicznych odcinkach w naszej gminie – zdradza wójt.

Teraz czytane: Ile jest cukru w lubelskich burakach? Sprawdza to UOKiK

 

TS

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe