Krwiodawcy bez parku

  • 23.03.2021, 18:23 (aktualizacja 26.03.2021, 11:09)
  • TWA
Krwiodawcy bez parku
Część radnych jest przeciwna temu, aby zmodernizowany park przy cerkwi otrzymał nazwę Honorowych Dawców Krwi. Czy gdy ich życie będzie zagrożone, odmówią też przyjęcia krwi od honorowych dawców?

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o tym, że honorowi dawcy krwi z Włodawy chcą, aby zmodernizowany park przy cerkwi otrzymał nazwę Park Honorowych Dawców Krwi. Wniosek w tej sprawie złożył do burmistrza prezes włodawskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża Tomasz Orzeszko.

- Bez wątpienia honorowi dawcy krwi to bohaterowie ratujący nasze zdrowie i życie. Współczesna medycyna nie mogłaby bez nich istnieć, bo krew to żywa tkanka, której do tej pory nie udało się zsyntetyzować. Nie ma możliwości uzyskania jej w inny sposób, niż od dawców – argumentował Orzeszko.

Jak twierdził, średnio jedna na dziesięć osób hospitalizowanych wymaga transfuzji, których w skali roku przeprowadza się aż 1,7 mln. Honorowi dawcy krwi ratują życie nie tylko ofiarom wypadków, ale również osobom, które utraciły krew w wyniku zabiegów operacyjnych, zaburzeń krzepnięcia, urazów, oparzeń. Krew przetacza się również pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju nowotwory, a szczególnie w przypadku ostrej białaczki oraz w trakcie i po chemioterapii.

- Krew jest lekiem, którego możemy potrzebować na każdym etapie naszego życia. Dzięki jej dawcom, nasi bliscy, znajomi i ludzie, których mijamy na ulicy, mogą cieszyć się kolejnymi rocznicami, jubileuszami, czy wakacjami z najbliższymi – przekonywał Tomasz Orzeszko.

Dlatego uważa, że warto, aby krwiodawcy z Włodawy i okolic mieli swoje miejsce w mieście trzech kultur, które łączy wspólna krew. Pomysł spodobał się burmistrzowi.

- Na włodawskich dawców krwi zawsze można liczyć. Chętnie dzielą się tym najcenniejszym darem życia. Aktywnie angażują się również w promocję krwiodawstwa. Niejednokrotnie podczas sesji rady miejskiej miałem przyjemność wręczania im podziękowań i wyróżnień przyznawanych przez lubelski PCK i RCKiK. Sam również jestem honorowym dawcą i wiem, jak cenna jest krew. Dlatego też bardzo ucieszył mnie ten wniosek. Przygotujemy stosowną uchwałę, którą przedłożymy radnym. Jestem przekonany, że zostanie ona przyjęta i Włodawa stanie się trzecim w Polsce i pierwszym w województwie miastem, które w ten sposób uhonoruje dawców – mówił wówczas burmistrz Wiesław Muszyński.

Uchwała miała znaleźć się w porządku obrad jednej z najbliższych sesji. Od złożenia wniosku przez krwiodawców minęły ponad cztery miesiące, a uchwały jak nie było, tak nie ma. Temat omawiano podczas jednego z posiedzeń komisji stałych działających przy radzie miasta. Okazuje się, że chęci burmistrza nie wystarczyły, bo część radnych (nawet tych, którzy do rady weszli z jego komitetu wyborczego) krytycznie podeszła do pomysłu. Przekonywali, że mieszkańcy Włodawy przyzwyczajeni są do potocznie używanych nazw „park kasztanowy” lub „park przy cerkwi” i nie należy zmieniać tego przyzwyczajenia. Po wyjaśnienia zostaliśmy odesłani do przewodniczącej rady miejskiej Joanny Szczepańskiej, ale nie znalazła dla nas czasu.

- Dzisiaj jestem zajęta. Jutro też nie wiem, czy będę mogła rozmawiać. Najlepiej proszę zadzwonić w poniedziałek – powiedziała nam, gdy skontaktowaliśmy się z nią w środę.

O komentarz zapytaliśmy również prezesa włodawskiego PCK Tomasza Orzeszko. - Nie chcę robić z tego afery. Powiem tylko, że w tej sytuacji wstrzymaliśmy się z naszym wnioskiem. Poczekamy do zakończenia prac rewitalizacyjnych przy czworoboku. Może tam uda się nam znaleźć jakieś miejsce, któremu moglibyśmy nadać nazwę Honorowych Dawców Krwi. Szkoda, bo jesteśmy jednym z najstarszych klubów w województwie lubelskim. Klub Honorowych Dawców Krwi we Włodawie został założony w 1953 roku. Za dwa lata będziemy obchodzili 60-lecie działalności. Nie sposób wyliczyć, ile krwi przez te wszystkie lata oddali nasi członkowie oraz ilu osobom dzięki nam lekarze uratowali życie – mówi Orzeszko.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe