Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Miasto szykuje się do remontów

Około 40 mln zł miasto planuje wydać na modernizację infrastruktury oświatowej. Największy z planowanych projektów, który opiewa na ponad 22 mln zł, dotyczy termomodernizacji czterech szkół podstawowych.

– Plany miasta skupiają się na poprawie efektywności energetycznej placówek oświatowych, które już dawno powinny być przystosowane do współczesnych standardów energooszczędności i ekologii. Dzięki modernizacji będą też bardziej komfortowe dla ich użytkowników, czyli uczniów i nauczycieli – mówi wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik.

W ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych ratusz złożył wniosek o uzyskanie środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 na przeprowadzenie inwestycji polegającej na głębokiej termomodernizacji kilku obiektów szkolnych. Inwestycja planowana jest na lata 2021-2022, a wartość otrzymanego dofinansowania wynosi 8 mln zł.

- Do termomodernizacji zakwalifikowano Szkołę Podstawową nr 2, Szkołę Podstawową nr 5, IV Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 - wyliczają urzędnicy prezydenta Chełma.

Zakres planowanych prac obejmuje m.in. wymianę dachów i systemu ich odwodnienia (rynny, rury spustowe), docieplenie stropów i ścian fundamentowych, wymianę opaski odwadniającej wraz z drenażem, wymianę okien oraz drzwi, montaż pomp ciepła, budowę instalacji skroplin (zewn. inst. kanalizacji sanitarnej), rozbudowę lub budowę instalacji gazowej, budowę zewnętrznej instalacji c.o. i modernizację instalacji odgromowej.

Dodatkowo we wrześniu 2020 miasto złożyło wniosek o dofinansowanie projektu "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej" w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

Wniosek został oceniony pozytywnie pod względem formalnym i obecnie znajduje się w ocenie merytorycznej. W ramach tego zadania planowana jest termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 8. Realizacja została zaplanowana od 1 lutego tego roku do końca 2022 roku, jednakże w związku z sytuacją epidemiologiczną oraz dużym zainteresowaniem naborami w programach finansowanych ze środków Funduszy Norweskich i MF EOG terminy oceny wniosków zostały wydłużone. Całkowity koszt projektu oszacowano na 22 107 022,23 zł, z czego wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 14 289 553,60 zł.

- W tym przypadku zakres planowanych prac jest podobny i obejmuje ocieplenie stropodachów i dachów, ścian zewnętrznych, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, a także modernizację instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem absorpcyjnej gazowej pompy ciepła - wyjaśniają urzędnicy z gabinetu prezydenta.

W najbliższym czasie miasto chce zająć się też sportową infrastrukturą oświatową. Udało się już pozyskać na ten cel dofinansowania z Ministerstwa Sportu. Chodzi o budowę trzech szkolnych boisk: przy Szkole Podstawowej nr 7, Zespole Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 i Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych.

Łączna kwota planowanych inwestycji została oszacowana na 3 mln 367 tys. zł. Przy każdej z placówek powstanie wielofunkcyjne boisko umożliwiające grę w piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i w  tenisa ziemnego. Dodatkowo przy Siódemce ma być też skocznia w dal i rzutnia do pchnięcia kulą.

Miasto zamierza również ubiegać się o dofinansowanie budowy stadionu lekkoatletycznego przy II Liceum Ogólnokształcącym. Wartość tej inwestycji jest szacowana na ok. 7 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkankaaaa 02.02.2021 17:23
przepraszam a kiedy władze miasta do konczą mieszkania na rejowieckiej

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama