Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Akcja pudełkowa zakończona sukcesem

Ponad 300 tzw. pudełek życia rozdało seniorom z miasta Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Wprawdzie projekt już się zakończył, jednak - jak zapewnia prezes stowarzyszenia - współpraca z seniorami bardzo mu się spodobała i ma już kilka pomysłów na nowe, wspólne działania.
Akcja pudełkowa zakończona sukcesem

Pod koniec roku Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, wspólnie z Urzędem Miasta Chełm, realizowało projekt pod hasłem "Aktywny senior". W ramach zadania miały się odbyć spotkania z psychologiem i prawnikiem oraz specjalne seanse w tężni w Chełmskim Parku Wodnym. Uczestnicy projektu otrzymali także tzw. pudełka życia. Nie wszystko odbyło się tak, jak zamarzyli sobie organizatorzy.

- Musieliśmy odstąpić od bezpośrednich spotkań z psychologiem, ale nie chcieliśmy rezygnować z tego działania całkowicie. Dlatego porady udzielane były przez telefon lub Internet. Niestety, jeśli chodzi o wirtualne rozmowy, to zauważyliśmy, że seniorzy nie są jeszcze przygotowani na taką formę współpracy - wyjaśnia Artur Juszczak. - Seniorzy byli bardziej chętni na rozmowy telefoniczne.

Udało się zorganizować także kilka wyjść do tężni, gdzie najstarsi mieszkańcy miasta mogli nieco odpocząć i "naładować akumulatory" na czas pandemii. 

- Wszystko oczywiście odbywało się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W miarę poluzowywania obostrzeń będziemy jeszcze zapraszać seniorów na seanse - dodaje Juszczak.

Każdy senior, który zgłosił się do stowarzyszenia, otrzymał też bezpłatnie tzw. pudełko życia. Pudełko życia to akcja, do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego. Skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych pudełkach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel.

- Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. Dodatkowo na lodówce umieszczamy naklejkę informującą o tym, że takie pudełko posiadamy - tłumaczy Juszczak.

W ramach projektu zakupiono ok. 500 sztuk pudełek. Ponad 300 rozdano, reszta przekazana została do urzędu miasta, który również zajmie się ich dystrybucją.  Mimo iż plany stowarzyszenia pokrzyżowała nieco pandemia, prezes Juszczak nie kryje zadowolenia z efektów przedsięwzięcia.

- Seniorzy są chętni, wręcz spragnieni kontaktu z innymi ludźmi. Chcą się spotykać, rozmawiać i wspólnie spędzać czas. Nawiązaliśmy współpracę, która na pewno zaowocuje kolejnymi działaniami - zapewnia Juszczak.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama