Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 14:29
Reklama Reklama firmy Pomix

Szybka kolej zrobi nam krzywdę!

Nie wszystkim podoba się planowana budowa nowej linii kolejowej relacji Trawniki- Zamość. Pojawia się coraz więcej głosów, że warianty przebiegu trasy, przedstawione w strategicznym studium lokalizacyjnym przez Centralny Port Komunikacyjny, godzą w interesy mieszkańców miasta i kilku gmin.
Szybka kolej zrobi nam krzywdę!

Protest w imieniu mieszkańców powiatu złożył m.in. radny Marek Piwko. Jego zdaniem, pięć zaproponowanych wariantów przechodzi przez tereny o wysokiej kulturze rolnej. Przecięcie ich przez linię kolejową utrudni uprawę roli, z której żyje znaczna część mieszkańców Stężycy, oraz obniży znacznie ich wartość. Ponadto trasy prowadzą przez obszary zurbanizowane w mieście Krasnystaw.

- To doprowadzi do wielu tragedii ludzkich spowodowanych wywłaszczeniami. Zmusi również mieszkańców do szukania nowych siedlisk, co w czasie pandemii będzie bardzo utrudnione. Osoby, które będą mieszkać w otoczeniu linii kolejowych, po których jeżdżą pociągi z prędkością powyżej 250 km/h, będą narażone na znaczny hałas i pogorszenie jakości życia – wylicza Marek Piwko.

Radny powiatowy nie neguje w żaden sposób postępu technicznego i konieczności budowy linii. Uważa, że Centralny Port Komunikacyjny powinien się jednak wsłuchać w głosy mieszkańców danego terenu i projektować linię w sposób dla nich optymalny.

W jego ocenie, trasa powinna omijać tereny zabudowane i o wysokiej kulturze rolnej, chciałby również, aby maksymalnie wykorzystana została również obecna infrastruktura kolejowa, nawet kosztem zmniejszenia prędkości pociągu. Byłoby najlepiej, gdyby na terenie gminy Krasnystaw przebiegała w dolinie Wieprza.

W podobnym tonie wypowiada się jeden z mieszkańców Stężycy. Uważa, że każdy zaproponowany wariant trasy jest niekorzystny dla gospodarstw, przez co uprawa gruntów stanie się uciążliwa. Podobnie będzie z układem komunikacyjnym.

- Niektóre gospodarstwa funkcjonują w jednym miejscu od 95 lat. Kilka z nich prężnie prowadzi produkcję mleczną. Dom można postawić w innym miejscu, ale działalności rolniczej nie da się tak łatwo przenieść. Linię kolejową można dobrze zaprojektować, ale trzeba chcieć. Mamy swoje propozycje. Zamiast tego szykuje się nam zły los i masa krzywdy. Rozwój jest potrzebny, ale trzeba robić go z głową. Dotychczasowe działania i brak konsultacji z mieszkańcami temu wszystkiemu przeczą. Wszystko robi się na odwrót - ocenia Zygmunt Karczewski ze Stężycy.

Interpelację do wójta gminy Krasnystaw w podobnej sprawie wystosowała radna Agnieszka Błaziak. Mieszkańcy wsi Zakręcie i Stężyca-Kolonia oraz ul. Kościuszki w Krasnymstawie nie wyrażają zgody na przebieg linii kolejowej w wariancie nr 9 w terenie zabudowanym, w pobliżu budynków mieszkalnych, a w niektórych miejscach przez nowe domy.

- Linia kolejowa na tym odcinku grozi likwidacją dużych gospodarstw. We wsiach Zakręcie i Stężyca-Kolonia duże obszary ziemi uprawnej znajdują się bezpośrednio za budynkami. Ponadto w 2023 roku na terenie Zakręcia planowane jest rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej S17. Inwestycja ta znacząco wpłynie na strukturę gospodarstw, ponieważ grunty orne zostaną od nich oddzielone - twierdzi radna Błaziak.

Prosi wójt Edytę Gajowiak-Powroźnik o poparcie postulatów mieszkańców w taki sposób, aby planowane inwestycje (S17 i linia kolejowa) nie utrudniały prowadzenia działalności rolniczej. Uważa, że większość rolników może być pozbawiona jedynego źródła dochodu. 

W ubiegły czwartek w sprawie linii kolejowej odbyła się telekonferencja z udziałem lokalnych samorządowców i przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego. Omówiony został m.in. korytarz linii kolejowej. Padły również zapewnienia, że zaproponowane warianty trasy nie są ostateczne.

- W przyszłym roku mają być prowadzone konsultacje z samorządami i mieszkańcami. Wystąpimy z wnioskiem o przedstawienie nam harmonogramu, aby wszystkie zainteresowane osoby mogły wypowiedzieć się i złożyć swoje uwagi w sprawie przebiegu linii kolejowej z Trawnik do Zamościa - relacjonuje starosta Andrzej Leńczuk.

W telekonferencji brał udział Marek Piwko. Twierdzi, że nie uzyskał jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego zabrakło konsultacji na wcześniejszym etapie. Uzyskał jedynie informację, że z powiatu krasnostawskiego wpłynęło do CPK tylko kilkanaście uwag w sprawie przebiegu nowej linii kolejowej. - Świadczy to o tym, że nasz region został konsultacyjnie zaniedbany - mówi Piwko.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zenek 10.12.2020 13:11
krowy mlika ni dadzo,kury jajek ni znioso,wielka krzywda bedzie.

Ja 08.02.2021 07:29
kury??? Człowieku dom mi chcą zburzyć!!! I co ja mam zrobić?

stefanka 03.12.2020 14:14
250 km/h xD no na bank

KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Miasto Chełm - pomyślcie o parkomatach w centrum i np. przy rynku na Popiełuszki bo to jest masakra. Od urzędu nie idzie nigdzie zaparkować w promieniu przynajmniej 1 kilometra.Data dodania komentarza: 05.10.2022, 13:17Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Straż miejska zakłada blokady!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Szkoda ze żabki nie stosują się do tego zakazu i nikt ich nie kontroluje czy napewno właściciel sprzedaje w śwtętaData dodania komentarza: 05.10.2022, 07:56Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitalu
Reklama
Reklama