Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Tajemnicze próbki w odpadach komunalnych

W ubiegłą środę w śmieciach, które trafiły do Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych, pracownicy znaleźli próbki laboratoryjne niewiadomego pochodzenia. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej niezwłocznie powiadomiło o tym Komendę Miejską Policji. Natychmiast uruchomiono też obowiązujące procedury sanitarne.

- W trakcie wykonywania pracy przy linii sortowniczej jeden z pracowników zauważył worek wypełniony próbkami laboratoryjnymi niewiadomego pochodzenia. Były to szklane pojemniki z podłożem prawdopodobnie mikrobiologicznym. Dostarczone odpady zostały skierowane do Zakładu w sposób niezgodny z przepisami prawa, jednym transportem razem z komunalnym odpadem zmieszanym, przez co trafiły na instalację przetwarzania odpadów i ciąg linii sortowniczej - informuje Katarzyna Langiewicz z MPGK.

Jak tłumaczy Langiewicz, spółce nie udało się ustalić, skąd mogły pochodzić próbki. Może wyjaśni to policja.

- Tego dnia mieliśmy transporty z zabudowy wielorodzinnej w mieście - tłumaczy. - Być może policji uda się coś ustalić na podstawie numerów, które widnieją na fiolkach. Na szczęście próbki trafiły na linię sortowniczą w workach i szybko zostały z niej usunięte. Incydent ten nie wstrzymał pracy zakładu.

ZPOK w Srebrzyszczu przyjmuje odpady komunalne z terenu miasta Chełm oraz okolicznych gmin. Nierzadko w trafiających do instalacji odpadach komunalnych pojawiają się takie, które nie powinny się tam znaleźć, zagrażające w szczególności bezpieczeństwu osób ręcznie segregujących odpady na linii.

- Zaledwie trzy tygodniu temu na linię sortowniczą trafiły bezprawnie worki z odpadem medycznym, opisanym jako zakaźne Covid-19. Odpady niebezpieczne wyrzucane do zmieszanych odpadów komunalnych stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników zakładu - przypomina Langiewicz.

Zgodnie z prawem zakłady i punkty świadczące usługi w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, gabinety weterynaryjne, kosmetyczne, itp. muszą mieć stosowną umowę na odbiór odpadów medycznych lub weterynaryjnych. Mieszkańcy wykonujący zabiegi domowe mogą oddać bezpłatnie materiały z iniekcji domowych - odpowiednio zabezpieczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Nieczystości, które powinny trafiać jako odpad medyczny zawierający materiał biologiczny i potencjalnie zakaźny, nie mogą być więc wrzucane do worka na odpady zmieszane.

- Niefrasobliwość i lekceważenie zasad prawidłowej gospodarki odpadami może kosztować zdrowie, a nawet życie pracowników zakładów przetwarzających nieczystości - wyjaśnia Langiewicz. -  Niestety, w dalszym ciągu nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy. Należy pamiętać, że stosując się do zasad segregacji wnosimy nie tylko swój wkład w poprawę środowiska, ograniczając liczbę odpadów w swoim otoczeniu, ale również dbamy o bezpieczeństwo i zdrowie innych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama