Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 21:31
Reklama

Liceum nadal zbiera na ławeczkę

Jednym z pomysłów upamiętnienia Jadwigi Młodowskiej w naszym mieście jest ustawienie ławeczki z jej postacią. Pomysł zrodził się podczas organizacji ubiegłorocznego zjazdu absolwentów szkół średnich, którym patronuje ta wybitna chełmianka. Do realizacji pomysłu brakuje jeszcze ok. 20 tys. zł.
Liceum nadal zbiera na ławeczkę

Zbiórka założona została na popularnym portalu zrzutka.pl. Każda wpłacona złotówka przybliża do realizacji tego przedsięwzięcia. Jego koszt to ok. 50 tys. zł. Projekt ławeczki wykonał chełmski artysta rzeźbiarz Krzysztof Skóra. Teraz od mieszkańców Chełma zależy, czy patronka szkoły zostanie upamiętniona, a miasto zyska nową atrakcję.

Doktor Jadwiga Młodowska przybyła do Chełma u progu niepodległości. Spędziła w naszym mieście piętnaście lat swego twórczego życia. Dla Chełma zrezygnowała z objęcia asystentury na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 1 lipca 1919 r. pełniła funkcję dyrektora Państwowego Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego. Szkoła prowadzona przez dr Jadwigę Młodowską w latach 1919 - 1934 opierała się na eksperymentach pedagogicznych, polegających między innymi na wprowadzaniu nowoczesnych metod nauczania. Głównym wyrazem tych działań było zastosowanie w chełmskim seminarium tzw. systemu daltońskiego. Obok bieżącej pracy szkolnej Młodowska dużą uwagę przywiązywała do aktywności społecznej wychowanek, która miała pobudzać do samodzielności, odpowiedzialności i zaangażowania.

Równocześnie z pracą zawodową była niezwykle aktywna społecznie. Od momentu przybycia do Chełma czuła się związana z miastem. Przez kilka lat kierowała Miejską Radą Szkolną oraz zorganizowała Towarzystwo Opieki nad Dzieckiem. W 1925 r. z inicjatywy Młodowskiej powstało pierwsze w Chełmie przedszkole. W 1921 r. była jedną z inicjatorek powołania w Chełmie Koła Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama