Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama emisje gratis
Reklama

Zmarła Ida Haendel

Wczoraj w Miami, w wieku 92 lat odeszła Ida Heandel, światowej sławy skrzypaczka urodzona w Chełmie.
  • Źródło: Miasto Chełm
Zmarła Ida Haendel

- Jej osiągnięcia, przyznane jej wyróżnienia i zaszczyty są zbyt liczne, by wymienić je w jednym liście, jednak jej historia jest świadectwem kogoś, kto poświęcił swoje życie innym i światu muzyki – napisał jej kuzyn Richard Grunberg.

Ida Haendel grała na skrzypcach od trzeciego roku życia i była określana jako „cudowne dziecko”. Jako siedmiolatka wzięła udział w I Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, będąc najmłodszym uczestnikiem w historii tego wydarzenia.

Podczas II wojny światowej koncertowała dla żołnierzy państw alianckich. W latach 1946–1947 zadebiutowała koncertami w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zagrała kilka koncertów skrzypcowych w latach 1959 i 1960. W 1986 r. z ojcem przyjechała w podróż sentymentalną do Chełma, którą rejestrowała kanadyjska telewizja (film Ida Haendel).

W 2010 roku Rada Miasta Chełm przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie nazwała jej imieniem salę koncertową, a pod koniec ubiegłego roku pomnik 7-letniej Idy grającej na skrzypcach ozdobił skwer u zbiegu ulic Adama Mickiewicza i Lubelskiej w Chełmie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamatelefon
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ElzbietaTreść komentarza: Oby usuneli te zlomy z przed budynku co stoja pod wiata.Data dodania komentarza: 12.02.2026, 15:36Źródło komentarza: Gm. Żmudź. Znaleźli wykonawcę dla ochotników. Ile będzie kosztował lifting ich bazy w Żmudzi?Autor komentarza: RRTreść komentarza: Po pierwsze ludziom nie chcę się pracować, zawsze tak było. Po drugie środki na aktywizację są mocno zredukowane ponieważ mnóstwo kasy idzie na obronność. Po trzecie po co pracować jak można bez większego wykształcenia pójść do wojska i osoba bez doświadczenia może zarabiać więcej nic tą która posiada wieloletni staż pracy. Po co dokładać jak można przejadać.Data dodania komentarza: 12.02.2026, 14:42Źródło komentarza: Bezrobocie uderza w Chełm i wschodnie powiaty. Włodawa z najwyższą stopą w regionieAutor komentarza: MikeTreść komentarza: Uśmiechnijcie się Brygada! Heeeeej! Co tacy smutni jesteście?" Przecież to wina PISuData dodania komentarza: 12.02.2026, 14:32Źródło komentarza: Bezrobocie uderza w Chełm i wschodnie powiaty. Włodawa z najwyższą stopą w regionieAutor komentarza: YogiTreść komentarza: Co tu dużo mówić wina PISu. Tusk rzadzi jak w 2012 gdzie bezrobocie rosło aż do ich końca. Takze wogle mi nie szkoda tych co głosowali na SLD, PO, Holownie czy PSLData dodania komentarza: 12.02.2026, 14:30Źródło komentarza: Bezrobocie uderza w Chełm i wschodnie powiaty. Włodawa z najwyższą stopą w regionieAutor komentarza: staryTreść komentarza: krasnystaw robi się miastem ludzi starych...zamiast nowych placów zabaw ,instalujcie w mieście ławki ,jak najwięcej przy głównych ulicach,na drodze do galerii zakręcie z miasta..A na klatkach schodowych zamiast obiecanych przez rząd pisu montujcie na spocznika ch krzesełka...Ty miciuła też będziesz stary........Data dodania komentarza: 12.02.2026, 11:23Źródło komentarza: Pow. krasnostawski. Radni chcą darmowych wejść dla uczniów na czas ferii. Interpelacja trafiła do starosty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama