Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tarczobus rozwoził czeki

Już blisko 90 procent przedsiębiorców z terenu Lubelszczyzny, którzy ponieśli straty w związku z pandemią COVID-19 złożyło wnioski o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Na pomoc firmom województwo przeznaczyło prawie 118 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego z lubelskiego RPO, z tego dla miasta i powiatu chełmskiego przypadło 12 milionów złotych. Symboliczny czek, choć duża część tych pieniędzy już została rozdysponowana, został przekazany w miniony piątek, przy okazji przyjazdu do naszego miasta mobilnego punktu informacji dla przedsiębiorców, zwanego tarczobusem.
Tarczobus rozwoził czeki

Pojazd zaparkował na deptaku. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie doradzali przedsiębiorcom, w jaki sposób korzystać ze środków unijnych przeznaczonych na utrzymanie miejsc pracy.

Zainteresowanie było niewielkie, bowiem większość potrzebujących już skorzystała ze wsparcia.

– To mikropożyczki do 5 tys. zł dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców oraz dofinansowanie do wynagrodzeń z Europejskiego Funduszu Społecznego – tłumaczył Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego.

Wsparcie jest skierowane do podmiotów, które zanotowały spadek obrotów spowodowany epidemią o minimum 30 proc. Można z niego korzystać przez trzy miesiące, a otrzymana pomoc jest bezzwrotna.

Od początku pandemii w woj. lubelskim udzielono ponad 64 tys. mikropożyczek na kwotę 323 mln zł, z kolei na dopłatę do wynagrodzeń przelano dodatkowe 207 mln zł. 

Wśród przedsiębiorców z terenu Chełma i powiatu chełmskiego największym zainteresowaniem cieszą się mikropożyczki. PUP na ten cel pozyskał z rezerwy Funduszu Pracy dodatkowe 24,5 mln zł. Do 23 czerwca pożyczkę wypłacił 4127 mikroprzedsiębiorcom na kwotę ponad 20 628 mln zł. Natomiast w ramach dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności 393 przedsiębiorcom niezatrudniającym pracowników PUP wypłacił ponad 930 tys. zł. Z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenie społeczne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało 230 przedsiębiorców na kwotę ponad mln 270 zł. Z pomocy skorzystały również organizacje pozarządowe.

Wnioski na mikropożyczki i dofinansowanie wynagrodzeń wciąż są przyjmowane. A w połowie lipca w województwie ruszy nabór wniosków o tak zwane dotacje obrotowe. Starać się o nie mogą samozatrudnieni oraz mikro i mali przedsiębiorcy, którzy zanotowali spadek obrotów o co najmniej 30 procent w dowolnym miesiącu po 1 lutego br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Za nabór i ocenę wniosków odpowiadać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Od 6 lipca zainteresowani powinni śledzić informacje na ten temat na stronie: www.rpo.lubelskie.pl.rpo/wiadomosci/aktualności/.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!
Reklama
Reklama