Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:26
Reklama

Tarczobus rozwoził czeki

Już blisko 90 procent przedsiębiorców z terenu Lubelszczyzny, którzy ponieśli straty w związku z pandemią COVID-19 złożyło wnioski o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Na pomoc firmom województwo przeznaczyło prawie 118 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego z lubelskiego RPO, z tego dla miasta i powiatu chełmskiego przypadło 12 milionów złotych. Symboliczny czek, choć duża część tych pieniędzy już została rozdysponowana, został przekazany w miniony piątek, przy okazji przyjazdu do naszego miasta mobilnego punktu informacji dla przedsiębiorców, zwanego tarczobusem.
Tarczobus rozwoził czeki

Pojazd zaparkował na deptaku. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie doradzali przedsiębiorcom, w jaki sposób korzystać ze środków unijnych przeznaczonych na utrzymanie miejsc pracy.

Zainteresowanie było niewielkie, bowiem większość potrzebujących już skorzystała ze wsparcia.

– To mikropożyczki do 5 tys. zł dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców oraz dofinansowanie do wynagrodzeń z Europejskiego Funduszu Społecznego – tłumaczył Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego.

Wsparcie jest skierowane do podmiotów, które zanotowały spadek obrotów spowodowany epidemią o minimum 30 proc. Można z niego korzystać przez trzy miesiące, a otrzymana pomoc jest bezzwrotna.

Od początku pandemii w woj. lubelskim udzielono ponad 64 tys. mikropożyczek na kwotę 323 mln zł, z kolei na dopłatę do wynagrodzeń przelano dodatkowe 207 mln zł. 

Wśród przedsiębiorców z terenu Chełma i powiatu chełmskiego największym zainteresowaniem cieszą się mikropożyczki. PUP na ten cel pozyskał z rezerwy Funduszu Pracy dodatkowe 24,5 mln zł. Do 23 czerwca pożyczkę wypłacił 4127 mikroprzedsiębiorcom na kwotę ponad 20 628 mln zł. Natomiast w ramach dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności 393 przedsiębiorcom niezatrudniającym pracowników PUP wypłacił ponad 930 tys. zł. Z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenie społeczne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało 230 przedsiębiorców na kwotę ponad mln 270 zł. Z pomocy skorzystały również organizacje pozarządowe.

Wnioski na mikropożyczki i dofinansowanie wynagrodzeń wciąż są przyjmowane. A w połowie lipca w województwie ruszy nabór wniosków o tak zwane dotacje obrotowe. Starać się o nie mogą samozatrudnieni oraz mikro i mali przedsiębiorcy, którzy zanotowali spadek obrotów o co najmniej 30 procent w dowolnym miesiącu po 1 lutego br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Za nabór i ocenę wniosków odpowiadać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Od 6 lipca zainteresowani powinni śledzić informacje na ten temat na stronie: www.rpo.lubelskie.pl.rpo/wiadomosci/aktualności/.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama