Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 04:33
Reklama

Lasy zasypane śmieciami

Coś mnie trafia, jak widzę coś takiego – złości się pani Joanna, wskazując na hałdę śmieci, które zebrała podczas spaceru w sobiborskim lesie. - Jak widać, wejście w życie nowej ustawy śmieciowej nie zahamowało wywożenia odpadów do lasów.
Lasy zasypane śmieciami

Przed kilkoma dniami pani Joanna wybrała się do lasu na spacer. Widok śmieci porozrzucanych dookoła ją zbulwersował. -  Było ich tak dużo... Zupełnie nie rozumiem, dlaczego ludzie w dalszym ciągu zaśmiecają lasy. Przecież obecnie każdy płaci za wywóz odpadów, a wywożąc je do lasów, można narazić się jeszcze na karę – mówi nasza Czytelniczka.

Pani Joanna pozbierała śmieci. Wśród nich były m.in. puszki, plastikowe i szklane butelki, słoiki, worki, zużyte części samochodowe, stare ubrania i wiele innych rzeczy niosących poważne zagrożenie dla środowiska.

- Szlag mnie trafia. Tylko z kawałka lasu wyniosłam stertę odpadów. Nie powinnam tak mówić, ale wszystkim, którzy się do tego przyczynili, życzę jak najgorzej – dodaje pani Joanna.

Ale takich sytuacji jest dużo więcej. Pani Magda, która wybrała się do lasu od strony Okszowa, natrafiła na równie wstrząsający widok. - W dzieciństwie bawiłam się z koleżankami w tym miejscu, pamiętam, jakie było urokliwe, tajemnicze, pachnące... Zapłakałam, kiedy zobaczyłam je teraz. Ktoś urządził sobie dzikie wysypisko. Wśród drzew fruwają plastikowe worki i gąbka, którą pewnie zwierzęta wyrwały ze starych wersalek i foteli leżących w lesie. Wszędzie walają się jakieś rupiecie, a wszystko to powinno być odwiezione na oficjalne składowisko odpadów.

Inna Czytelniczka poinformowała nas o stercie opon porzuconych w tym samym lesie. - Ktoś zadał sobie wiele trudu, wywożąc je do lasu, ale nie pomyślał, jakie zagrożenie stworzył dla środowiska. Przecież przy wysokich temperaturach te opony z łatwością mogą się zapalić – mówi nasza rozmówczyni.

- Dwa razy w tygodniu biegam w Borku i Kumówce. Często spotykam nie tylko leśników, ale także mieszkańców, rowerzystów i biegaczy, którzy wynoszą śmieci z lasów całymi worami – mówi z kolei pan Marcin, chełmianin startujący w biegach długodystansowych. - Jedni sprzątają, a drudzy po chwili znów te miejsca zaśmiecają, wyrzucając puszki i butelki po alkoholu czy paczki po chipsach. Najgorzej jest pomiędzy strzelnicą a amfiteatrem w Kumowej Dolinie. W innych częściach lasu jest czyściej. Ponadto za amfiteatrem w Kumówce można znaleźć miejsca, gdzie oprócz śmieci znajdują się ślady po ogniskach. Przed kilkoma tygodniami, razem z kilkoma innymi biegaczami, gasiliśmy ogień. Ktoś rozpalił bowiem ognisko i sobie poszedł – opowiada pan Marcin.

- Niestety, mimo licznych apeli i kar, wciąż wiele osób porzuca odpady w lasach, chociaż muszę przyznać, że w porównaniu z poprzednimi latami sytuacja zdecydowanie się poprawiła – mówi Wojciech Kamiński z Nadleśnictwa Chełm. - Zdarza się, że ktoś przejeżdża przez las samochodem i wyrzuci przez okno reklamówkę śmieci. Problem jest z odpadami wielkogabarytowymi, takimi jak meble, czy zużyte opony. Niedawno w okolicach Okszowa nasi pracownicy, sprzątając teren, znaleźli ich ponad 20. Złożyli je w jednym miejscu. Niebawem zostaną zutylizowane – tłumaczy.

Pod koniec zeszłego roku w okolicach Wojsławic znaleziono w lesie kilka metrów sześciennych odpadów, zarówno domowych, jak i tych wielkogabarytowych. Sprawca został ustalony i ukarany. Musiał również posprzątać teren.

- Zwykle na osobę, która wyrzuca śmieci do lasu, nakładamy mandat do 500 zł lub kierujemy sprawę do sądu – mówi Kamiński. - W ubiegłym tygodniu dostaliśmy sygnał o tym, że w lesie Borek ktoś wyrzucił odpady budowlane. Reagujemy na bieżąco. Jeśli nie uda się ustalić sprawcy, sprzątamy teren własnymi siłami. Pomagają nam pracownicy Zakładów Usług Leśnych, z którymi współpracujemy – tłumaczy.

Każdego roku Nadleśnictwo Chełm przy współpracy urzędu miasta prowadzi akcje sprzątania lasów. - W tym roku, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, odstąpimy od tego. Oczywiście zachęcamy ludzi do leśnych spacerów, dzięki którym możemy się odstresować, ale apelujemy, aby przyrodę traktować z szacunkiem – dodaje Kamiński.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
miejscowy 25.05.2020 09:46
5000 to też mało. Żeby chama nauczyć trzeba dać mu mocno po kieszeni. Polskie prawo jest tak skonstruowane, aby patologia czuła się wyśmienicie i była bezkarna. Dopóki nic się nie zmieni w tej materii, dopóty będzie jak jest.

Chełmianin 24.05.2020 08:58
Wysokość mandatu jest za niska, gdyby dostał nie 500a.5000 to by zabolało

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama