Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 04:53
Reklama

CKU zlikwidowane

Radni miejscy podjęli uchwałę o likwidacji Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chełmie. W zamian powstanie duża placówka oświatowa - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chełmie, która wykorzystywać będzie bazę lokalową i wyposażenie CKU.
CKU zlikwidowane

W nowej placówce funkcjonować będzie LO dla dorosłych, szkoła policealna oraz centrum kształcenia zawodowego. Połączenie szkół, jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, ma na celu "konsolidację i optymalizację zasobów edukacyjnych, kadrowych i lokalowych. Natomiast uczniom i słuchaczom umożliwi uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych również przez te osoby, które nie podlegają już obowiązkowi szkolnemu".

Tematem zainteresował się radny Marek Sikora. Na komisji oświaty, kultury i sportu przypomniał, że CKU przez 20 lat wypełniało swoje zadanie edukacyjne, więc trzeba ten dorobek uhonorować w jakiejś formie. Przyznał, że w projekcie uchwały zabrakło mu również informacji, co będzie z materialnym dorobkiem szkoły, która realizowała przez lata unijne projekty i wyposażała w sprzęt swoje pracownie.Jak wyjaśniła wiceprezydent Dorota Cieślik, nikt nie przekreśla dorobku CKU, a wręcz przeciwnie, CKU pozostanie w nazwie nowej placówki. Jeśli chodzi o ofertę edukacyjną, to zdaniem wiceprezydent, będzie jeszcze bardziej atrakcyjna, a zaplecze zostanie odpowiednio wykorzystane. Na zmianie zyskać mają również pracownicy pedagogiczni, którzy pracując w większej placówce, nie będą musieli martwić się o etaty.

- Naszą intencją było dać szansę, a nie zaprzepaścić tę szansę. Dać ją pracownikom i szkole - wyjaśniła wiceprezydent Cieślik.

Radny Sikora dopytywał też o pracowników niepedagogicznych. W tym przypadku także nie powinno być problemu z pracą, zwłaszcza że są wśród nich osoby, które nabyły prawa emerytalne. Dyskusja na temat likwidacji szkoły kontynuowana była na sesji rady miasta. Radny Sikora przypomniał, że oprócz uczniów, których w CKU jest może niewielu, są także uczestnicy kursów kwalifikacyjnych.

- Podobno z kursów tych korzysta ok. 200 osób. To bardzo dużo. Co się z tymi kursami stanie w sytuacji, kiedy CKU będzie funkcjonowało w centrum? I co z tymi, którzy rozpoczęli niedawno kursy? - dopytywał radny.

Wiceprezydent zapewniła, że kursy nadal będą mogły być organizowane, a wszyscy, którzy je zaczęli, będą mieli możliwość dokończenia.Na koniec radny odniósł się do decyzji prezydenta, zgodnie z którą dyrektor CKU nie otrzymał dodatku motywacyjnego.- Czuję się zawstydzony i zażenowany - stwierdził. - To źle wygląda. No, chyba że ma coś na sumieniu. Ale w takiej sytuacji to dyrektora się odwołuje, a nie upokarza - podsumował.

Centrum Kształcenia Ustawicznego powstało w 1996 r. Założone zostało przez Józefa Uryniuka, pierwszego dyrektora szkoły. Początkowo szkoła funkcjonowała przy ul. Sienkiewicza 22, natomiast w budynku przy ul. Stefana Batorego 1 oficjalnie działa od 17 listopada 2010 roku. CKU, którego patronem jest Bolesław Prus, dysponuje licznymi pracowniami oraz aulami. Uczniowie CKU są kształceni przez profesjonalną kadrę, wśród której znajdują się osoby związane z placówką od bardzo wielu lat.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama