Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 23:13
Reklama Zaproszenie do plebiscytu Niedźwiedzie Biznesu 2022

CKU zlikwidowane

Radni miejscy podjęli uchwałę o likwidacji Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chełmie. W zamian powstanie duża placówka oświatowa - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chełmie, która wykorzystywać będzie bazę lokalową i wyposażenie CKU.
CKU zlikwidowane

W nowej placówce funkcjonować będzie LO dla dorosłych, szkoła policealna oraz centrum kształcenia zawodowego. Połączenie szkół, jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, ma na celu "konsolidację i optymalizację zasobów edukacyjnych, kadrowych i lokalowych. Natomiast uczniom i słuchaczom umożliwi uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych również przez te osoby, które nie podlegają już obowiązkowi szkolnemu".

Tematem zainteresował się radny Marek Sikora. Na komisji oświaty, kultury i sportu przypomniał, że CKU przez 20 lat wypełniało swoje zadanie edukacyjne, więc trzeba ten dorobek uhonorować w jakiejś formie. Przyznał, że w projekcie uchwały zabrakło mu również informacji, co będzie z materialnym dorobkiem szkoły, która realizowała przez lata unijne projekty i wyposażała w sprzęt swoje pracownie.Jak wyjaśniła wiceprezydent Dorota Cieślik, nikt nie przekreśla dorobku CKU, a wręcz przeciwnie, CKU pozostanie w nazwie nowej placówki. Jeśli chodzi o ofertę edukacyjną, to zdaniem wiceprezydent, będzie jeszcze bardziej atrakcyjna, a zaplecze zostanie odpowiednio wykorzystane. Na zmianie zyskać mają również pracownicy pedagogiczni, którzy pracując w większej placówce, nie będą musieli martwić się o etaty.

- Naszą intencją było dać szansę, a nie zaprzepaścić tę szansę. Dać ją pracownikom i szkole - wyjaśniła wiceprezydent Cieślik.

Radny Sikora dopytywał też o pracowników niepedagogicznych. W tym przypadku także nie powinno być problemu z pracą, zwłaszcza że są wśród nich osoby, które nabyły prawa emerytalne. Dyskusja na temat likwidacji szkoły kontynuowana była na sesji rady miasta. Radny Sikora przypomniał, że oprócz uczniów, których w CKU jest może niewielu, są także uczestnicy kursów kwalifikacyjnych.

- Podobno z kursów tych korzysta ok. 200 osób. To bardzo dużo. Co się z tymi kursami stanie w sytuacji, kiedy CKU będzie funkcjonowało w centrum? I co z tymi, którzy rozpoczęli niedawno kursy? - dopytywał radny.

Wiceprezydent zapewniła, że kursy nadal będą mogły być organizowane, a wszyscy, którzy je zaczęli, będą mieli możliwość dokończenia.Na koniec radny odniósł się do decyzji prezydenta, zgodnie z którą dyrektor CKU nie otrzymał dodatku motywacyjnego.- Czuję się zawstydzony i zażenowany - stwierdził. - To źle wygląda. No, chyba że ma coś na sumieniu. Ale w takiej sytuacji to dyrektora się odwołuje, a nie upokarza - podsumował.

Centrum Kształcenia Ustawicznego powstało w 1996 r. Założone zostało przez Józefa Uryniuka, pierwszego dyrektora szkoły. Początkowo szkoła funkcjonowała przy ul. Sienkiewicza 22, natomiast w budynku przy ul. Stefana Batorego 1 oficjalnie działa od 17 listopada 2010 roku. CKU, którego patronem jest Bolesław Prus, dysponuje licznymi pracowniami oraz aulami. Uczniowie CKU są kształceni przez profesjonalną kadrę, wśród której znajdują się osoby związane z placówką od bardzo wielu lat.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama