Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:24
Reklama

Grupowo jeszcze nie zwalniają

Niemal 500 osób straciło zatrudnienie i w marcu zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chełmie. Nadal bezrobotnych jest mniej niż przed rokiem.
Grupowo jeszcze nie zwalniają

- Dotąd nie odnotowaliśmy żadnych zgłoszeń zwolnień grupowych - uspokaja Barbara Gil, p.o. dyrektora PUP w Chełmie.

Wiele osób ma obawy, że ogłoszony stan epidemii i restrykcje z tym związane spowodują, że wiele firm zamknie swoją działalność i tym samym zwolni pracowników. Na razie ruch w PUP jest spory, ale tragedii jeszcze nie ma. Być może pracodawcy wstrzymali się z podejmowaniem decyzji w oczekiwaniu na pomoc.

Na koniec marca liczba bezrobotnych wyniosła 6049 osób, w tym bez pracy pozostawało 2500 mieszkańców Chełma i 3549 mieszkańców powiatu chełmskiego. W analogicznym okresie roku poprzedniego było 6824 bezrobotnych, a więc o niemal 800 osób więcej. 

Niestety szybko doganiamy poziom bezrobocia z roku ubiegłego. W marcu zarejestrowało się w chełmskim PUP-ie 479 osób, w tym 204 z Chełma i 275 z powiatu chełmskiego.

- Z decyzją o zamknięciu firmy jeszcze się wstrzymałem. Co prawda nie zarabiam, ale złożyłam wniosek o zawieszenie składek ZUS. Liczę też na 5 tys. zł pożyczki i jej umorzenie, jeśli firma przetrwa i nikogo nie zwolni - mówi jeden z chełmskich przedsiębiorców, zatrudniających kilka osób.

Do 8 kwietnia wpłynęło z terenu Chełma i powiatu 97 wniosków o niskooprocentowane pożyczki. Nabór rozpoczął się 3 kwietnia. Dotyczy mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów w tym wniosku o pożyczkę zamieszczone są na stronie internetowej urzędu pracy.

- Wnioski o udzielenie pożyczki można składać drogą elektroniczną przez portal praca.gov.pl. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość, dlatego dokumenty można też dostarczyć nam drogą tradycyjną. Wystarczy wrzucić wypełniony dokument do urny, która znajduje się przy głównym wejściu do budynku, gdzie jest siedziba naszego urzędu - dodaje dyrektor.

Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 5 tys. zł. Udzielana jest jednorazowo. Wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia (w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień  29 lutego 2020 r.). Umorzenie następuje na wniosek. Pożyczka może zostać przeznaczona na przykład na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu. Nie trzeba jednak w żaden sposób tych wydatków dokumentować. Jeśli przedsiębiorca nie spełni warunków, spłata pożyczki rozpocznie się po trzymiesięcznym okresie karencji, a okres spłaty musi zamknąć się w 12 miesiącach.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ola 18.04.2020 19:58
Ciekawe jest który to marszałek przywraca do pracy w gmachu w Chełmie byłą pracownicę która sama się zwolniła, teraz wróciła z jego polecenia z pominięciem urzędu pracy na swoje byłe stanowisko .Ciekawe czy tak można

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama