Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:30
Reklama

Grupowo jeszcze nie zwalniają

Niemal 500 osób straciło zatrudnienie i w marcu zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chełmie. Nadal bezrobotnych jest mniej niż przed rokiem.
Grupowo jeszcze nie zwalniają

- Dotąd nie odnotowaliśmy żadnych zgłoszeń zwolnień grupowych - uspokaja Barbara Gil, p.o. dyrektora PUP w Chełmie.

Wiele osób ma obawy, że ogłoszony stan epidemii i restrykcje z tym związane spowodują, że wiele firm zamknie swoją działalność i tym samym zwolni pracowników. Na razie ruch w PUP jest spory, ale tragedii jeszcze nie ma. Być może pracodawcy wstrzymali się z podejmowaniem decyzji w oczekiwaniu na pomoc.

Na koniec marca liczba bezrobotnych wyniosła 6049 osób, w tym bez pracy pozostawało 2500 mieszkańców Chełma i 3549 mieszkańców powiatu chełmskiego. W analogicznym okresie roku poprzedniego było 6824 bezrobotnych, a więc o niemal 800 osób więcej. 

Niestety szybko doganiamy poziom bezrobocia z roku ubiegłego. W marcu zarejestrowało się w chełmskim PUP-ie 479 osób, w tym 204 z Chełma i 275 z powiatu chełmskiego.

- Z decyzją o zamknięciu firmy jeszcze się wstrzymałem. Co prawda nie zarabiam, ale złożyłam wniosek o zawieszenie składek ZUS. Liczę też na 5 tys. zł pożyczki i jej umorzenie, jeśli firma przetrwa i nikogo nie zwolni - mówi jeden z chełmskich przedsiębiorców, zatrudniających kilka osób.

Do 8 kwietnia wpłynęło z terenu Chełma i powiatu 97 wniosków o niskooprocentowane pożyczki. Nabór rozpoczął się 3 kwietnia. Dotyczy mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów w tym wniosku o pożyczkę zamieszczone są na stronie internetowej urzędu pracy.

- Wnioski o udzielenie pożyczki można składać drogą elektroniczną przez portal praca.gov.pl. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość, dlatego dokumenty można też dostarczyć nam drogą tradycyjną. Wystarczy wrzucić wypełniony dokument do urny, która znajduje się przy głównym wejściu do budynku, gdzie jest siedziba naszego urzędu - dodaje dyrektor.

Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 5 tys. zł. Udzielana jest jednorazowo. Wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia (w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień  29 lutego 2020 r.). Umorzenie następuje na wniosek. Pożyczka może zostać przeznaczona na przykład na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu. Nie trzeba jednak w żaden sposób tych wydatków dokumentować. Jeśli przedsiębiorca nie spełni warunków, spłata pożyczki rozpocznie się po trzymiesięcznym okresie karencji, a okres spłaty musi zamknąć się w 12 miesiącach.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ola 18.04.2020 19:58
Ciekawe jest który to marszałek przywraca do pracy w gmachu w Chełmie byłą pracownicę która sama się zwolniła, teraz wróciła z jego polecenia z pominięciem urzędu pracy na swoje byłe stanowisko .Ciekawe czy tak można

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama