Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Platforma przeciążona, próbuj dalej

Dwoje bezrobotnych z Chełma próbowało zarejestrować się online w urzędzie pracy. Na ostatnim etapie potwierdzenia danych system wysiadał. Muszą próbować dalej, bo żaden interesant do urzędu nie wejdzie.
Platforma przeciążona, próbuj dalej

-  Sprawdziłem u siebie, jest ten sam problem. Nie da się zarejestrować, więc jeśli ktoś jest bez pracy, zostaje też bez ubezpieczenia - relacjonuje nasz Czytelnik.

Decyzją wojewody gmach w Chełmie przy pl. Niepodległości został zamknięty dla interesantów. Jedną z instytucji, jakie się tam mieszczą, jest Powiatowy Urząd Pracy.

- Jeśli ktoś ma problem z zarejestrowaniem się przez internet, to może do nas zadzwonić. Staramy się pomóc i wyjaśniamy wszystkie procedury. Podpowiadamy, jak i gdzie można założyć profil zaufany - zapewnia Barbara Gil, p.o. dyrektora PUP w Chełmie.

W związku z wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 16 marca  do odwołania rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy jest możliwa tylko drogą elektroniczną, przez system https://praca.gov.pl. Mogą skorzystać z niej osoby, które dysponują kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. W sytuacji jego braku jest  możliwość założenia profilu zaufanego poprzez dostęp do konta elektronicznego w banku. Odbywa się to bez konieczności wizyty w punkcie potwierdzającym (szczegóły https://pz.gov.pl).

Rejestracja elektroniczna polega na wniesieniu do urzędu pracy wniosku wraz z załącznikami w  postaci  elektronicznej. W tej sytuacji nie jest wymagana wizyta osoby w urzędzie pracy. Wnioskodawca otrzyma na konto w praca.gov.pl decyzję o przyznaniu statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy i ewentualnym prawie do zasiłku.

- Nie mieliśmy żadnych sygnałów, że system źle działa, chociaż sami obserwujemy takie sytuacje, gdy w trakcie wprowadzania wniosków wyrzuca dane i trzeba zaczynać od nowa. To ogólnopolska platforma, na którą nie mamy wpływu. Ścieżka rejestracji jest prosta i wiele osób z niej korzysta - mówi Gil.

W takich wyjątkowych sytuacjach, gdy terminy gonią, można zadzwonić do PUP i zgłosić problem. Urzędnicy zapiszą nazwisko i pomogą sprawę wyjaśnić. Przeważnie jednak czas na zarejestrowanie się jest długi i nie ma powodu, by się niecierpliwić. W większości przypadków to aż pół roku.

Być może problem z systemem wynikał z tego, że wiele osób wraz z końcem miesiąca straciło pracę. W ciągu dwóch dni w PUP w Chełmie zarejestrowało się 31 osób, a od 16 marca aż ok. 130. To znaczy, że nawet, jeżeli system był przeciążony, to jednak działał.

Nie ma się też co martwić, że bezrobotny pozostaje bez ubezpieczenia, bo może go też objąć ubezpieczeniem pracujący członek rodziny. Dodatkowo dostanie się teraz do lekarza, graniczy z cudem, bo przeważnie prowadzone są konsultacje telefoniczne. Ponadto Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że każda osoba, nawet nieubezpieczona, będzie diagnozowana bezpłatnie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama