Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 07:29
Reklama Baner reklamowy salonu podróży travelplanet.pl w Chełmie

Włodawa jest tolerancyjna

Vanessa Slimani, burmistrz francuskiego miasta Saint-Jean-de-Braye, zerwała partnerstwo z samorządem w Tuchowie. Niby nie powinno nas to dotyczyć, ale jednak... Burmistrz naszego miasta Wiesław Muszyński zaproponował Vanessie Slimani partnerstwo z Włodawą.
Włodawa jest tolerancyjna
Nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne, a Włodawa jest tego najlepszym przykładem - przekonuje burmistrz Wiesław Muszyński w liście do władz miasta Saint-Jean-de-Braye we Francji

Władzom miasta Saint-Jean-de-Braye we Francji nie spodobało się, że w Tuchowie ustanowiono "Strefę wolną od LGBT". Uznały to za oznakę braku tolerancji wobec innych osób. Zerwały partnerstwo z tym polskim miastem. Incydent postanowił wykorzystać burmistrz Muszyński i zaproponował Francuzom zawiązanie partnerstwa z Włodawą.

- Z wielką troską odebrałem informacje medialne o zerwaniu stosunków partnerskich państwa samorządu z miastem Tuchów. Pragnę panią zapewnić, że Polska, w zdecydowanej większości, to kraj ludzi otwartych, szanujących różnorodność i wielokulturowość w każdym aspekcie. Ubolewam nad zaistniałą sytuacją. Jednocześnie rozumiem państwa decyzję. Głęboko wierzę, że nie możemy zaprzepaścić tradycji przyjaźni polsko-francuskiej, a przede wszystkim potencjału współpracy między miastami. Jako Europejczyk i Polak chcę zatrzeć złe wrażenie związane z zaistniałą sytuacją i zapewnić, że nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne. Włodawa jest tego najlepszym przykładem – napisał Muszyński w liście do burmistrz Vanessy Slimani.

Burmistrz argumentuje, że Włodawa leży u styku granic Polski, Białorusi i Ukrainy, a współczesne oblicze miasta, jego wygląd, charakter i koloryt obyczajowy powstały w wyniku przenikania się kulturowych i religijnych trendów wielu narodów. Ponadto Włodawa przez wieki była miastem, gdzie w zgodzie żyli obok siebie Polacy, Ukraińcy oraz Żydzi. Tradycję tej wielokulturowości upamiętnia i kultywuje Festiwal Trzech Kultur, podczas którego występują znani w Polsce i na świecie artyści.

- Mieszkańcy Włodawy są otwarci na różnorodność i wielokulturowość. Od ponad dwudziestu lat w miasteczku odbywa się Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem, podczas którego prezentują się zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata. Wokół Włodawy skupia się życie mieszkańców Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i coraz chętniej przybywających w te strony turystów. Miłośnikom przyrody nieskażonej cywilizacją najbliższe otoczenie miasta stwarza okazję do wielu niespotykanych obserwacji i przeżyć. Zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem turyści mają do dyspozycji ścieżki rowerowe oraz ciągnące się kilometrami trasy turystyczne i kajakowe, pozwalające na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Rzeka Bug, nad którą leży Włodawa, jest jedną z nielicznych rzek w Europie o nieuregulowanym korycie. Najbliższe otoczenie Włodawy stanowią lasy i jeziora. Nad najpopularniejsze w regionie Jezioro Białe ściągają co roku tysiące turystów z całej Polski i Europy – przekonuje dalej burmistrz Włodawy.

Ma nadzieję, że uda się mu przekonać Vanessę Slimani do zawiązania współpracy partnerskiej w zakresie promocji, oświaty, kultury i sportu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama