Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 19:08
Reklama

Włodawa jest tolerancyjna

Vanessa Slimani, burmistrz francuskiego miasta Saint-Jean-de-Braye, zerwała partnerstwo z samorządem w Tuchowie. Niby nie powinno nas to dotyczyć, ale jednak... Burmistrz naszego miasta Wiesław Muszyński zaproponował Vanessie Slimani partnerstwo z Włodawą.
Włodawa jest tolerancyjna
Nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne, a Włodawa jest tego najlepszym przykładem - przekonuje burmistrz Wiesław Muszyński w liście do władz miasta Saint-Jean-de-Braye we Francji

Władzom miasta Saint-Jean-de-Braye we Francji nie spodobało się, że w Tuchowie ustanowiono "Strefę wolną od LGBT". Uznały to za oznakę braku tolerancji wobec innych osób. Zerwały partnerstwo z tym polskim miastem. Incydent postanowił wykorzystać burmistrz Muszyński i zaproponował Francuzom zawiązanie partnerstwa z Włodawą.

- Z wielką troską odebrałem informacje medialne o zerwaniu stosunków partnerskich państwa samorządu z miastem Tuchów. Pragnę panią zapewnić, że Polska, w zdecydowanej większości, to kraj ludzi otwartych, szanujących różnorodność i wielokulturowość w każdym aspekcie. Ubolewam nad zaistniałą sytuacją. Jednocześnie rozumiem państwa decyzję. Głęboko wierzę, że nie możemy zaprzepaścić tradycji przyjaźni polsko-francuskiej, a przede wszystkim potencjału współpracy między miastami. Jako Europejczyk i Polak chcę zatrzeć złe wrażenie związane z zaistniałą sytuacją i zapewnić, że nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne. Włodawa jest tego najlepszym przykładem – napisał Muszyński w liście do burmistrz Vanessy Slimani.

Burmistrz argumentuje, że Włodawa leży u styku granic Polski, Białorusi i Ukrainy, a współczesne oblicze miasta, jego wygląd, charakter i koloryt obyczajowy powstały w wyniku przenikania się kulturowych i religijnych trendów wielu narodów. Ponadto Włodawa przez wieki była miastem, gdzie w zgodzie żyli obok siebie Polacy, Ukraińcy oraz Żydzi. Tradycję tej wielokulturowości upamiętnia i kultywuje Festiwal Trzech Kultur, podczas którego występują znani w Polsce i na świecie artyści.

- Mieszkańcy Włodawy są otwarci na różnorodność i wielokulturowość. Od ponad dwudziestu lat w miasteczku odbywa się Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem, podczas którego prezentują się zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata. Wokół Włodawy skupia się życie mieszkańców Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i coraz chętniej przybywających w te strony turystów. Miłośnikom przyrody nieskażonej cywilizacją najbliższe otoczenie miasta stwarza okazję do wielu niespotykanych obserwacji i przeżyć. Zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem turyści mają do dyspozycji ścieżki rowerowe oraz ciągnące się kilometrami trasy turystyczne i kajakowe, pozwalające na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Rzeka Bug, nad którą leży Włodawa, jest jedną z nielicznych rzek w Europie o nieuregulowanym korycie. Najbliższe otoczenie Włodawy stanowią lasy i jeziora. Nad najpopularniejsze w regionie Jezioro Białe ściągają co roku tysiące turystów z całej Polski i Europy – przekonuje dalej burmistrz Włodawy.

Ma nadzieję, że uda się mu przekonać Vanessę Slimani do zawiązania współpracy partnerskiej w zakresie promocji, oświaty, kultury i sportu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama