Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dziewiąte Smaki Jesieni [ZDJĘCIA]

Pijana dynia z Łopiennika Górnego oraz nalewka z płatków dzikiej róży z Fajsławic zostały nagrodzone podczas dziewiątej edycji festiwalu kulinarnego w Poperczynie.

Smaki Jesieni na stałe wpisały się w kalendarz imprez na terenie powiatu krasnostawskiego. Organizacją festiwalu zajęli się członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej wspierani przez Urząd Gminy Żółkiewka i Lokalną Grupa Działania "Krasnystaw PLUS".

Konkurs kulinarny rozgrywany był w dwóch kategoriach. Oceniane ciasta i napitki musiały być wykonane z owoców jesieni. Przygotowane produkty degustowała komisja złożona z przedstawicieli każdej gminy.

Najlepszym "smakowitym napitkiem" okazała się "gorąca róża" przygotowana przez Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Fajsławicach. Drugą nagrodę zdobyły gospodynie z Chłaniowa w gminie Żółkiewka. Trzecie miejsce otrzymało KGW Romanów reprezentujące gminę Izbica. Wyróżnienia otrzymali przedstawiciele miasta Krasnystaw oraz gmin: Rudnik, Krasnystaw Kraśniczyn, Łopiennik Górny i Gorzków.  

W kategorii ciast zwyciężyło KGW "Łopianki" w Łopienniku Górnym. Drugie miejsce przypadło gminie Żółkiewka, którą w konkursie reprezentowało KGW Dąbie. Trzecią nagrodę zdobyły panie z KGW "Górzanie" z Przedmieścia Góry w Krasnymstawie. Wyróżnienia powędrowały do reprezentantów gmin: Rudnik, Gorzków, Kraśniczyn, Krasnystaw Izbica i Łopiennik Górny.

Warto dodać, że KGW Górzanie to nowe koło gospodyń na mapie powiatu krasnostawskiego. Działa zaledwie od miesiąca, ale w debiucie zdobyły jedną z nagród festiwalu za "pychotkę orzechową". Przewodniczącą koła została Krystyna Kalman, zastępcą jest Joanna Frącek, a skład zarządu uzupełnia Anna Ciechańska-Marucha, która od niedawna jest mieszkanką tego sołectwa. Tymczasowa siedziba KGW mieści się w domu sołtyski Przedmieścia Góry Róży Franaszczak.

- Pomysł założenia KGW dojrzewał od kilku lat. W skład naszego koła wchodzi 35 osób. Mamy nadzieję, że w przyszłości naszą siedzibą będzie budynek na terenie byłego kółka rolniczego. Czekamy na przekazanie tego terenu miastu Krasnystaw. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Mieszkańców Przedmieścia Zastawie korzystamy obecnie z pomieszczenia kuchennego w remizie OSP Zastawie. Nagroda w debiucie jest dla nas motywacją do dalszej pracy – mówi Róża Franaszczak.  

W części artystycznej festiwalu Smaki Jesieni wystąpiła "Kapela Wujka Romana" z Żółkiewki oraz krasnostawska kapela "Uroczysko", którą wokalnie wspierały wokalistki z zespołu śpiewaczego Siedliszczanki. W międzyczasie trwała również degustacja regionalnych potraw i produktów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia kulinarne działające na terenie powiatu krasnostawskiego. Przedstawione zostały też dokonania i plany LGD Krasnystaw w latach 2019-2020.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: miejscowy Treść komentarza: Reprezentant sporej części naszego miejscowego społeczeństwa. Dobitnym faktem jest co parę dni sprzątanie miasta po inteligentach. Przejeżdżając prze miasto widać pełno zielonych worków z zawartością puszek po piwie, butelek i wszelkiego typu śmiecia po chamskim żarciu. Musi upłynąć sporo czasu aby społeczeństwo przywykło do jako takiej kultury i obycia codziennego. Data dodania komentarza: 2.08.2026, 16:02 Źródło komentarza: Chełm. Wysikał się do fontanny i zrobił pranie. MPGK musiało przeprowadzić czyszczenie i dezynfekcję Autor komentarza: igi Treść komentarza: Ale jestem ciemna. Data dodania komentarza: 2.08.2026, 12:24 Źródło komentarza: Matka Boża Chełmska oficjalnie patronką miasta. Dekret z Watykanu przekazany prezydentowi Banaszkowi [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Dark Treść komentarza: Fajnie. Dzięki takim wydarzeniom jesteśmy jeszcze ludźmi. Życzę pomyślności na nowym etapie życia. Data dodania komentarza: 1.08.2026, 15:55 Źródło komentarza: Pożegnanie w krasnostawskim ratuszu. Marek Zdunek przechodzi na emeryturę Autor komentarza: X Treść komentarza: Nie ma to jak dobra umowa Data dodania komentarza: 31.07.2026, 20:40 Źródło komentarza: Chełm. Zero kar po zakazie w schronisku. Miasto wypłaciło CARMIR-owi pełny ryczałt Autor komentarza: lublinianka Treść komentarza: Komuchom skóra cierpnie. Lenin przewraca się w grobie. Data dodania komentarza: 31.07.2026, 20:21 Źródło komentarza: Matka Boża Chełmska oficjalnie patronką miasta. Dekret z Watykanu przekazany prezydentowi Banaszkowi [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama