Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:50
Reklama
Reklama baner reklamowy

Drogie ciepło we Włodawie

Średnio o 200 zł wzrosły miesięczne rachunki za ciepło dla mieszkańców Włodawy podłączonych do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Podwyżka taryf weszła w życie od 2 października, ale mieszkańcy miasta dowiedzieli się o niej dopiero kilka dni przed jej wdrożeniem.

Ludzie są oburzeni, że drastycznie podwyższono im rachunki, a w spółce zatrudnia się chełmian, którzy po ubiegłorocznych wyborach stracili posady. Dodać trzeba, że to już druga podwyżka taryfy za ciepło w tym roku. Niektórzy mieszkańcy będą musieli płacić miesięcznie nawet 800 do 1000 zł. Mniej, jeśli przykręcą grzejniki.

- Z wcześniejszych wypowiedzi prezesa spółki wnioskuję, że powodem podwyżki są ogromne koszty wykupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Dlaczego jednak nikt wcześniej nas nie poinformował o wzroście taryfy. Ponadto, zbiegło się to z zatrudnieniem byłej prezydent Chełma Agaty Fisz. To się ludziom nie podoba. Nikt jednak z pretensjami nie idzie do prezesa, tylko do nas, radnych, a my o tej podwyżce też nic nie wiedzieliśmy – mówiła radna Mirosława Dynkiewicz.

- Przy ulicach Lipowej, Jasnej oraz innych wiele osób odłączyło się od miejskiej sieci ciepłowniczej i założyło własne ogrzewanie, bo jest taniej. Wiem, że kolejne osoby chcą to samo uczynić. Jaka jest zatem racjonalność gospodarowania MPGK i zasadność zatrudniania w niej nowych osób. Poza tym, dlaczego ta spółka z naszych opłat jest najhojniejszym sponsorem w mieście? - pytał z kolei Lucjan Gąsiorowski.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Hubert Ratkiewicz poczuł się urażony tymi uwagami. Stwierdził, że każdemu życzy takiego pracownika, jakim jest pani Fisz.

- Mówię poważnie. Jest kompetentna, wnosi duży wkład w rozwój spółki, wszędzie pójdzie i wiele załatwi. W tej chwili jest odpowiedzialna za wniosek, jaki złożyliśmy do programu infrastruktura i środowisko. Dokument jest już po ocenie formalnej. Zatem dyskusję o celowości zatrudnienia pani Agaty uważam za niesmaczną – odpowiedział Ratkiewicz.

Dodał, że spółka robi wszystko, aby ograniczyć wydatki związane z wykupem uprawnień do emisji CO2.

- Planujemy wymianę dwóch kotłów węglowych o mocy 15 MW na kotły biomasowe. Według ministerstwa środowiska, to pozwoli nam wyjść z emisji dwutlenku węgla i dzięki temu 3 mln zł, jakie w tym roku musimy wydać na wykup uprawnień do emisji CO2, zostaną w naszym budżecie – wyjaśniał podczas sesji prezes MPGK.

50 proc. kosztów wymiany pieców ma pokryć dofinansowanie ze wspomnianego przez Ratkiewicza programu infrastruktura i środowisko, o ile spółka je otrzyma. Na wkład własny przedsiębiorstwo zaciągnie dwie pożyczki. Jedną w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, a drugą w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Ponadto cześć kwoty pokryje z promesy, jaką pozyskała już w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wymiana kotłów planowana jest na przyszły rok.

- Myślę, że dzięki temu działaniu powstrzymamy podwyżkę za ciepło, a może nawet opłata nieco się zmniejszy. Mam nadzieję, że zaowocuje to również ściągnięciem do Włodawy nowych technologii spalania, ale o szczegółach jeszcze nie będę mówił – dodał na koniec Hubert Ratkiewicz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Termit 15.10.2019 18:57
W Chełmie Pani Fisz wyprowadziła MPEC na prostą, to i we Włodawie postara się. Szkoda tylko, że ta prosta w finale jest zbyciem firmy gdyż nie rokuje rentownej działalności.

Pela 11.10.2019 20:03
Szok!

Ozi 11.10.2019 13:23
Gratuluję panu prezesowi, 1000 PLN ja płacę za ogrzanie domu raz na DWA miesiące ale w Irlandii... Masakra jakaś

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Uio Treść komentarza: A ile kosztowały do tej pory podwyżki diet dla radnych sołysów i wójtowej? Czy to jakaś tajemnica? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Ufają decyzjom wójt. Radni w Białopolu udzielili Anecie Radomskiej wotum zaufania Autor komentarza: Prl Treść komentarza: Żenada nowoczesny ciągnik z kosiarką szkoda że nie pokazali jak wyglądają pobocza dróg gminnych -Ursusem c 330 z rotacyjną pokosił bym lepiej. Wypracowali 120% normy- jak za starych dobrych lat. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:56 Źródło komentarza: Wójt doceniona za finansową dyscyplinę. Radni zagłosowali za absolutorium dla Anety Radomskiej Autor komentarza: Jolka Treść komentarza: Przez niemal 9 w Zmudzi przebudowano skwerek kolo szkoly- slkepu, plac pod strazą, elewacja na szkolach, parking pod Urzedem gminy. Co do migracji gdzie są włodarzy dzieci? Aaa wyjechaly... Data dodania komentarza: 21.06.2026, 23:31 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: andy Treść komentarza: no kto? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:24 Źródło komentarza: Strajk ostrzegawczy w chełmskim ZUS. Pracownicy żądają podwyżek i wsparcia ministerstwa [ZDJĘCIA, FILM] Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro twierdzisz, że Tusk to ryży to jak nazwiesz tego zza oceanu?????????????? Tamten to ma ładny kolorek. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:36 Źródło komentarza: Strajk ostrzegawczy w chełmskim ZUS. Pracownicy żądają podwyżek i wsparcia ministerstwa [ZDJĘCIA, FILM]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama