Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 22:31
Reklama Zaproszenie do plebiscytu Niedźwiedzie Biznesu 2022

Włodawianie protestowali na rzecz klimatu

W piątek 20 września, o godzinie 10 młodzież i dorośli zgromadzili się przy Czworoboku, aby wziąć udział w pierwszym Młodzieżowym Strajku Klimatycznym we Włodawie. W proteście wzięło udział ok. 100 osób. - Ten wynik ewidentnie wskazuje, że młodzi mieszkańcy Włodawy są świadomi, iż czas wziąć przyszłość w swoje ręce – mówi Gabriela Chomiczewska, organizatorka akcji.
Włodawianie protestowali na rzecz klimatu
Autor: zdjęcia czytelników

To był największy strajk klimatyczny w historii! W piątek protesty przeciwko bierności polityków wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego zorganizowano w 130 krajach na całym świecie. W Polsce pikiety odbyły się w kilkudziesięciu miastach, w tym także we Włodawie. Na piątkowe wydarzenie przyszło kilku nauczycieli z całymi klasami.

- Cieszymy się, że znaleźli się tacy, którzy zdają sobie sprawę z problemu i słuchają głosu naukowców. Tym bardziej że jako organizatorzy spotkaliśmy się z niezrozumieniem ze strony dyrektorów niektórych szkół, którzy potraktowali sprawę jako wydarzenie polityczno-ideologiczne. Zapewniamy, że nasz protest nie miał charakteru politycznego, nie działamy bowiem na rzecz żadnej partii. Chcemy jedynie, żeby nasz przekaz dotarł do jak największej liczby osób, niezależnie od tego, jakie mają poglądy – tłumaczy Chomiczewska.

Po przywitaniu zebranych przy Czworoboku włodawian jeden z działaczy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Jakub Gryglicki wygłosił przemówienie. Zaznaczył w nim, jak ważne są zmiany systemowe i wywarcie presji na polityków oraz koncerny, żeby zaprzestały emisji i wspólnie dołożyły wszelkich starań, aby jak najszybciej osiągnąć neutralność klimatyczną. Gryglicki podkreślił również, że skończył się czas na indywidualne zmiany i obwinianie konsumentów.

- Musimy sprawić, że decydenci zwrócą na nas uwagę i przestaną ignorować kryzys klimatyczny, bo tylko odgórne regulacje oraz postanowienia są w stanie zatrzymać katastrofę – mówił Gryglicki.

Przemówienie wygłosiła także Elżbieta Król, wolontariuszka kampanii "W obronie Polesia", która stanęła w obronie cennych krajobrazów tego rejonu.- Kopalniom na Polesiu mówimy zdecydowane "nie" – oznajmiła.|

Finałem zgromadzenia we Włodawie była performatywna akcja "wymierania". Zaopatrzeni w koce mieszkańcy wspólnie położyli się na ziemi, aby wysłuchać wizji przyszłości. Organizatorzy protestu opowiadali m.in. o naukowcach i nielicznych politykach, nawołujących do zmniejszenia emisji, ostrzegając przed globalnym ociepleniem.

- Już w 1988 r. Margaret Thatcher apelowała o przeciwdziałanie wywoływanym przez człowieka zmianom klimatu. To właśnie w tym samym roku powstał międzynarodowy zespół ds. zmian klimatu, który działa do dziś, tworząc kolejne raporty. Przywołaliśmy także stanowisko papieża Franciszka, który już w 2015 r. zaznaczył, że klimat to dobro wspólne, a od jego ochrony zależy nasze przetrwanie i dobrobyt. Franciszek już kilka lat temu podkreślił, że czas na porzucenie uzależnienia od paliw kopalnych – wylicza Chomiczewska.

Organizatorzy protestu we Włodawie opowiedzieli również o tym, jak zmiany klimatu doświadczamy obecnie. O tym, że województwo łódzkie pustynnieje, że w wielu miejscowościach zaczyna brakować wody, doskwierają nam susze, powodzie, a Polska - zamiast zmniejszać emisje gazów cieplarnianych, zwiększa je najbardziej w całej Unii Europejskiej.

Do "wymierania" z młodzieżą i dorosłymi przystąpili m.in. burmistrz Wiesław Muszyński oraz posłanka Kornelia Wróblewska. Na czas strajku porzucili oni wszelkie polityczne barwy oraz podziały i byli jednymi z tych, którzy walczą o własną przyszłość.

- Mamy nadzieję, że to początek dialogu z politykami, który przejawi się w realnych działaniach, a także początek dalszych prac na rzecz poprawy klimatu. Nie chcemy, aby miliony osób musiały opuszczać swoje miejsca zamieszkania, nie chcemy załamania rolnictwa, marzymy o tym, żeby zobaczyć jeszcze rafę koralową i doświadczyć w pełni bioróżnorodności świata – podkreślają organizatorzy protestu klimatycznego we Włodawie.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ksn2k 05.11.2019 18:44
W ciągają młodzież w swoje rozgrywki,a uczniaki chętnie poszli na kilkanaście minut,żeby cały dzień mieć wolny od budy.

User 15.10.2019 09:21
Szkoda tych biednych dzieci, że mają takich bezmyślnych niedouczonych opiekunów. Poczytajcie o Extension rebellion masonistycznej organizacji, która za takimi idiotyzmami stoi.

ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama