Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:26
Reklama

Ruiny bez dotacji | Super Tydzień

Nie udało się pozyskać mecenasa kultury, który pomógłby sfinansować część kwoty z półtora miliona złotych wkładu własnego na zagospodarowanie ruin zamku w Krupem oraz rewitalizację wieży ariańskiej w Krynicy. W związku z tym gmina rezygnuje z 8,5 mln zł unijnych dotacji.
Ruiny bez dotacji | Super Tydzień

Pierwotnie na pierwszy etap inwestycji, czyli na zagospodarowanie ruin zamku w Krupem, zarezerwowano w tegorocznym budżecie ponad 6,73 mln zł. Radni wydali wstępną zgodę na realizację zadania pod warunkiem, że wójtowi uda się pozyskać mecenasa kultury. Z naszych ustaleń wynika, że gmina zwracała się o wsparcie finansowe i pomoc w realizacji projektu do dwóch partnerów, ale rozmowy nie przyniosły rezultatu.

- Nie będę ustalać, dlaczego jeden z podmiotów nie podjął się wsparcia tego projektu. To jest wola i decyzja, którą muszę uszanować. Nie mogę sobie zarzucić, że nie próbowałam uratować tego projektu. Zrobiłam wszystko, co mogłam. Ponadto na chwilę obecną nie ma ze strony radnych woli realizacji tego projektu. W związku z tym nie pozostawało mi nic innego, jak zdjąć to zadanie z tegorocznego budżetu i z wieloletniej prognozy finansowej na następne lata - mówi wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik.

Na ostatniej sesji rady gminy pieniądze z tej inwestycji zostały już przesunięte m.in. na zwiększenie dofinansowania termomodernizacji szkoły podstawowej w Siennicy Nadolnej i punktu przedszkolnego w Stężycy Kolonii. Projekty te są również realizowane ze środków unijnych.

Wójt osobiście ubolewa, że zagospodarowanie ruin zamku w Krupem oraz rewitalizacja wieży ariańskiej w Krynicy nie dojdzie do skutku. Uważa, że gmina nadal zostaje z problemem, gdyż do zabytków i tak trzeba będzie dołożyć pieniądze na ich zabezpieczenie. Stwierdził, że radni mają jednak świadomość, że prędzej czy później gmina będzie musiała zderzyć się z tym problemem.

- W radzie gminy tylko kilkoro radnych było skłonnych poprzeć ten projekt. Samorząd to wspólnota, ale nie wszyscy rozumieją, że wspólnota działa razem, a nie osobno. Skoro większość radnych nie widzi potrzeby korzystania ze środków UE, to na siłę nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Jest mi przykro, że zabytek klasy wojewódzkiej i wizytówka Gminy Krasnystaw będzie ulegała dalszej degradacji. Trudno powiedzieć, co będzie w przyszłości i czy jeszcze uda się pozyskać dofinansowanie na ten cel - ubolewa wójt.

Dokumentacja projektowa rewitalizacji wieży ariańskiej wyniosła około 29,5 tys. zł. Gmina wydała jednak na to tylko 10 proc. środków własnych. Reszta pochodziła z zewnętrznej dotacji. Natomiast działania związane z projektem zagospodarowania zamku w Krupem pochłonęły ok. 176,5 tys., z czego 15 proc. to środki gminy, a 85 proc. to dofinansowanie z tzw. środków norweskich. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama