Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Między prawem a empatią

Lokalny dylemat w Dorohusku. Gorąca debata o mieszkaniach komunalnych

Zasady przyznawania lokali, sytuacja rodzin z niepełnosprawnościami oraz stan techniczny gminnych nieruchomości - to tematy, które podczas ostatniej sesji rady gminy wzbudziły wiele wątpliwości. Choć radni ostatecznie poparli przedłużenie najmu lokalu zlokalizowanego przy ulicy Szkolnej, dyskusja obnażyła brak jasnych wytycznych w gospodarowaniu zasobem mieszkaniowym gminy.
Zasady przyznawania lokali, sytuacja rodzin z niepełnosprawnościami oraz stan techniczny gminnych nieruchomości - to tematy, które podczas ostatniej sesji rady gminy wzbudziły wiele wątpliwości. Choć radni ostatecznie poparli przedłużenie najmu lokalu zlokalizowanego przy ulicy Szkolnej.
W czasie ostatniej sesji radni podjęli temat gospodarowania mieniem komunalnym gminy i pochylili się nad zasadami, jakie obowiązują obecnie w przypadku wynajmu określonego lokalu.

Źródło: Gmina Dorohusk

Podczas obrad Rady Gminy Dorohusk, które miały miejsce 25 czerwca, podjęto temat uchwały dotyczącej dalszego najmu lokalu o powierzchni 74 m² w miejscowości Dorohusk-Osada. Sprawa, choć z pozoru proceduralna, wywołała szeroką dyskusję na temat transparentności i kryteriów, jakimi powinna kierować się gmina przy wynajmowaniu swoich sześciu lokali komunalnych.

Brak jasnych reguł budzi kontrowersje

Największe wątpliwości zgłosiła radna Jadwiga Wosk, która zwróciła uwagę na lukę prawną w gminnych regulacjach. 

- Nie mamy ustalonych kwestii, komu się te lokale należą odnośnie sytuacji socjalnej. Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby taki lokal wynająć - zauważyła radna. 

Powołując się na ustawę o ochronie praw lokatorów, sugerowała, że gmina powinna żądać deklaracji o dochodach oraz oświadczeń o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu. Stanowczo sprzeciwiła się też opinii, jakoby dochody były sprawą prywatną w kontekście mienia publicznego.

- Uważam, że dochody to nie są osobiste sprawy, jeżeli my z naszych zasobów komuś wynajmujemy lokal. Jeżeli ktoś ma dużo większe dochody, to go stać na wynajem prywatnie - zaznaczyła swoje stanowisko. 

Polemizował z tym punktem widzenia jeden z radnych, pytając retorycznie „Czy gmina naprawdę chce żądać takich informacji? Czy potrzebujemy generalnie wchodzić aż tak głęboko w czyjeś osobiste sprawy?” Wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa również bronił dotychczasowej praktyki, przyznając, że dotąd żadne sztywne zasady nie funkcjonowały. 

- Jako wójt gminy na razie żadnego regulaminu przyznawania mieszkań komunalnych nie będę opracował, bo z mojego punktu widzenia nie ma takiej potrzeby - zadeklarował włodarz, argumentując, że przy tak małym zasobie (sześć lokali) i ich złym stanie technicznym nie ma „kolejki chętnych”. 

Stan techniczny i sąsiedztwo szkoły

Wójt przypomniał, że stan wielu mieszkań komunalnych wymaga „dosyć znacznych nakładów”. W przypadku lokalu przy ul. Szkolnej 2 sytuacja jest jednak stabilna. Radni dopytywali o ewentualne skargi, biorąc pod uwagę bliskość szkoły i dosyć złożoną sytuację mieszkającej tam rodziny. 

- Najemca musi się jakoś tam w cudzysłowie "prezentować", żeby dzieci nie miały złego przykładu - zauważył jeden z radnych.

Sąsiedzi najemców oraz wójt zgodnie potwierdzili, że rodzina bardzo dobrze się zaaklimatyzowała i nie budzi żadnych zastrzeżeń. Wójt podkreślił również, że gmina ma instrumenty prawne, by wypowiedzieć umowę w przypadku zaniedbania lokalu lub niepłacenia czynszu.

Finał głosowania

Mimo długiej wymiany zdań i zgłoszonych uwag radni zdecydowali się na gest solidarności z lokatorami. Radna Małgorzata Sarzyńska stwierdziła, że nie zamierza utrudniać najemcom współpracy z gminą. 

- Jak im się dobrze mieszka, to proszę bardzo - podsumowała długą dyskusję. 

W głosowaniu nad uchwałą w sprawie zawarcia kolejnej umowy najmu na czas nieoznaczony oraz odstąpienia od trybu przetargowego, rada była niemal jednomyślna. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Lokal przy ul. Szkolnej 2 pozostanie w rękach dotychczasowych najemców, dając im upragnioną stabilizację.

Czytaj także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama