Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 22:23
Reklama
Reklama

Pow. włodawski: Samorządy zainwestują w wodociągi i kanalizację

Trzy nasze samorządy otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę lub modernizację ujęć wodociągowych i sieci kanalizacyjnej. Najwięcej, bo ponad 3 mln zł, zgarnęła Wola Uhruska.

Do dofinansowania zakwalifikowano 39 projektów z województwa. Najlepiej spośród naszych gmin oceniony został wniosek Urszulina. Sklasyfikowano go na ósmym miejscu listy rankingowej. Jednak nie wiadomo, czy wójt podpisze umowę na jego realizację. Inwestycja zakładała budowę kilkunastu kilometrów sieci kanalizacyjnej na terenie tzw. aglomeracji Urszulina. Koszt wyceniono na ponad 5 mln zł. Wsparcie miałoby wynieść niecałe 4 mln zł. Ponieważ gmina Urszulin jest aglomeracją, listę miejscowości, w których zaplanowano budowę sieci kanalizacyjnej, musiała przesłać do zaopiniowania Krajowemu Zarządowi Gospodarki Wodnej. Ten uznał, że projekt jest zbyt rozbudowany i nakazał ograniczenie inwestycji do niezbędnego minimum. W projekcie pozostawiono zaledwie kilka kilometrów wodociągów. Są to odcinki w Suminie, Grabniaku i w części Kolonii Kochanowskie. Z listy inwestycyjnej wyrzucono Wytyczno i przyległą do niej część Kolonii Kochanowskie.

- Aktualizujemy projekt i liczymy koszty. Nie wiem jeszcze, czy podpiszemy umowę na przyznane wsparcie, bo jest ono niewielkie - nieco ponad 172 tys. zł. Natomiast o wsparcie na budowę kanalizacji w miejscowościach, które zostały wyłączone, będziemy wnioskowali podczas kolejnego naboru w czerwcu. Bez względu na to, czy pozyskamy dofinansowanie, czy nie, w 2019 roku rozpoczniemy budowę kanalizacji w tych miejscowościach – zapewnia wójt Tomasz Antoniuk.

Na 11 miejscu w rankingu uplasował się wniosek Woli Uhruskiej. Dotyczy rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej w gminie. Całkowita wartość projektu to 4 mln 755 tys. 760 zł. Przyznane dofinansowanie wynosi nieco ponad 3 mln zł.

Gospodarkę wodno-ściekową uporządkuje również kolejna na liście gmina Hanna. Otrzymała 1 mln 287 tys. 263 zł dofinansowania na modernizacją dotychczasowych ujęć wody oraz budowę nowych studni i tzw. sieci spinającej kanalizację.

- Sieć spinającą wybudujemy, aby w przypadku awarii nie trzeba było wyłączać całej nitki, a tylko tę część, gdzie doszło do usterki. Nowe studnie musimy wybudować, bo stare ujęcia są wyeksploatowane i kończą się w nich zasoby wody. Latem zaczynało nam jej brakować i musieliśmy wprowadzać limity – komentuje wójt Grażyna Kowalik.

Ponadto w miejscowościach kolonijnych na wodomierzach zamontowane zostaną tzw. nakładki, które umożliwią elektroniczny odczyt poboru wody. Dzięki temu mniej pracy będzie miał gminny pracownik, który kilka razy w roku dokonuje odczytów z wodomierzy. Na stacji wodociągowej planowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie zasilała ujęcie w energię elektryczną wytworzoną przy wykorzystaniu energii słonecznej. Całkowity koszt wszystkich prac wyniesie nieco ponad 2 mln zł.


Teraz czytane:

Miały być świnie, a będą krowy. Czy rolnicy się na to zgodzą? [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Uio Treść komentarza: A ile kosztowały do tej pory podwyżki diet dla radnych sołysów i wójtowej? Czy to jakaś tajemnica? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Ufają decyzjom wójt. Radni w Białopolu udzielili Anecie Radomskiej wotum zaufania Autor komentarza: Prl Treść komentarza: Żenada nowoczesny ciągnik z kosiarką szkoda że nie pokazali jak wyglądają pobocza dróg gminnych -Ursusem c 330 z rotacyjną pokosił bym lepiej. Wypracowali 120% normy- jak za starych dobrych lat. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:56 Źródło komentarza: Wójt doceniona za finansową dyscyplinę. Radni zagłosowali za absolutorium dla Anety Radomskiej Autor komentarza: Jolka Treść komentarza: Przez niemal 9 w Zmudzi przebudowano skwerek kolo szkoly- slkepu, plac pod strazą, elewacja na szkolach, parking pod Urzedem gminy. Co do migracji gdzie są włodarzy dzieci? Aaa wyjechaly... Data dodania komentarza: 21.06.2026, 23:31 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: andy Treść komentarza: no kto? Data dodania komentarza: 21.06.2026, 15:24 Źródło komentarza: Strajk ostrzegawczy w chełmskim ZUS. Pracownicy żądają podwyżek i wsparcia ministerstwa [ZDJĘCIA, FILM] Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro twierdzisz, że Tusk to ryży to jak nazwiesz tego zza oceanu?????????????? Tamten to ma ładny kolorek. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:36 Źródło komentarza: Strajk ostrzegawczy w chełmskim ZUS. Pracownicy żądają podwyżek i wsparcia ministerstwa [ZDJĘCIA, FILM]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama