Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

Izbiccy poszukiwacze znaleźli rzymskiego denara... sprzed 1800 lat!

Kolejne cenne znalezisko odnotowali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Wolica”. Tym razem ich "łupem" padła moneta powstała, bagatela, w drugim wieku naszej ery.
Izbiccy poszukiwacze znaleźli rzymskiego denara... sprzed 1800 lat!
Jeden z poprzednich właścicieli zabytkowej monety najprawdopodobniej używał jej jako wisiorka. Wykonano w niej otwór i noszono jako ozdobę lub talizman.

Źródło: Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze ,,Wolica”

Moneta z podobizną Faustyny Młodszej wykonana jest ze srebra. Nie zachowała się w najlepszym stanie, również z tego powodu, że jeden z jej właścicieli najprawdopodobniej używał jej jako wisiorka. Wykonano w niej otwór i noszono jako ozdobę lub talizman.

– Pomimo tego, że denar ten został mocno nadszarpnięty zębem czasu, muszę przyznać, że znaleziska tego typu zawsze ogromnie cieszą. Po pierwsze – znacznie urozmaicają paletę naszych dotychczasowych odkryć. Po drugie – jakby nie patrzeć, odnaleziony obiekt datowany jest na okres sprzed przeszło 1800 lat. A oczywiście im starsze znaleziska, tym są ciekawsze z perspektywy historycznej – przekazał nam Wojciech Werus, członek SHP „Wolica”, a zarazem znalazca rzymskiego denara.

Nasz rozmówca zwraca uwagę na fascynujący i tajemniczy fakt zagadki pochodzenia rzymskiej monety i tego, jak znalazła się na naszym terytorium, które nie należało nigdy do cesarstwa. Werus przypomina historię odkrytego w 1959 roku skarbu, na który składało się ok. 700 podobnych denarów. Odnalazł go w pobliskim Romanowie Józef Piłat.

– Imperium Rzymskie budowało swoją potęgę nie tylko na ekspansji terytoriów, ale przede wszystkim dzięki rozwiniętym szlakom handlowym. Zarówno nasze znalezisko, jak i monumentalne odkrycie z 1959 roku stanowią jednak fakt i namacalny dowód na istnienie wpływów rzymskich na naszym terenie – stwierdził pan Wojciech.

Odkryta moneta, jak każde znalezisko członków „Wolicy”, została przekazana Lubelskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, wraz z dokumentacją oraz dokładną lokalizacją, w której została odnaleziona.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama