Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Gm. Gorzków. Zapraszają do szukania śladów po starciach powstańców

Już w najbliższy weekend, tj. w dniach 25-27 sierpnia w okolicach Wielkopola i Zamostka odbędzie się nietuzinkowe wydarzenie, skierowane do wszystkich sympatyków historii. W ramach imprezy będzie można własnoręcznie, przy pomocy wykrywacza metali, poszukiwać artefaktów z okresu powstania styczniowego. Ale to nie koniec atrakcji.
Gm. Gorzków. Zapraszają do szukania śladów po starciach powstańców
Przez dwa dni będzie można poszukiwać historycznych śladów po potyczce z 1864 roku

Przez dwa dni będzie można poszukiwać historycznych śladów po potyczce z okresu drugiej połowy XIX wieku. Aby uczestniczyć w poszukiwaniach, trzeba się jednak zapisać na listę sporządzoną przez organizatorów i wnieść stosowną opłatę. W przypadku jednego dnia poszukiwań cena wynosi 30 zł, dwa dni kosztują natomiast 50 zł. W cenę wliczony jest poczęstunek i woda. 

Zapisywać można się do wtorku, 22 sierpnia, do godz. 12, co podyktowane jest koniecznością otrzymania odpowiednich zezwoleń wydanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Na pierwszy dzień wydarzenia, czyli piątek, przewidziano wyłącznie prace poszukiwawczo-badawcze prowadzone od godz. 9 i wieńczące je ognisko integrujące uczestników o godz. 18. Kolejny dzień, prócz kontynuacji prac przyniesie wiele innych atrakcji. 

– W ramach wydarzenia dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Krasnymstawie, pani Gabriela Dziedzic, wraz z gronem swoich podopiecznych udadzą się na rajd rowerowy szlakiem powstania styczniowego. Wyjadą z Krasnegostawu, przejeżdżając przez Wodny Dół, do Orchowca i dalej w naszym kierunku przemierzą drogę szlakiem kapliczek, w których prawdopodobnie powstańcy poili swe konie – mówi Wiesław Antoniak ze Stowarzyszenia „Michalec 1864”, jeden ze współorganizatorów przedsięwzięcia. – Później dzieciaki przyjeżdżają do nas, będą mogły m.in. postrzelać z łuku czy uczestniczyć w jednej z wielu zabaw zorganizowanych przez Chorągiew Zawieprzyce. Oczywiście będą one skierowane nie tylko do nich, lecz do wszystkich, którzy zaszczycą nas swoją obecnością – dodał nasz rozmówca.

Na tym wrażeń jednak nie koniec. Podczas wydarzenia uczestnikom towarzyszyć będą pokazy broni czarnoprochowej. Będzie można także wziąć udział w instruktażu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, który przeprowadzą studenci Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie. 

Oczywiście nie zabraknie prezentacji „łupów” odnalezionych przez dwa dni poszukiwań. Przewidziano również wystawę plenerową z okresu I wojny światowej. Zaprezentują się także różne grupy rekonstrukcyjne, łącznie z organizatorami wydarzenia. Prócz nich pokażą się „Ćwieki ze Starościna”, Chorągiew Zawieprzyce czy Stowarzyszenie „Kresy – pamięć i przyszłość”. 

Oczywiście nie zabraknie wystrzałów z armat, będzie można także zobaczyć, jak się ładuje i strzela z broni czarnoprochowej czy jak się ładuje obóz powstańczy – dodaje Antoniak.

Trzeci dzień będzie miał inny charakter.

Ostatni dzień przeznaczyliśmy na podsumowanie całego wydarzenia i tworzenie dokumentacji odnalezionych przedmiotów, włącznie z dokładną lokalizacją miejsc, w których zostaną znalezione. Następnie dokumentacja, wraz z wykopaliskami, będzie przekazana do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – poinformował członek „Michalca”.

Nie będzie to jedyne wydarzenie, w jakie w najbliższych tygodniach zaangażują się stowarzyszenia i grupy rekonstrukcyjne z terenu powiatu krasnostawskiego. 3 września na wzgórzu Polak, za Zwierzyńcem uczestniczyć będą bowiem w rekonstrukcji bitwy pod Panasówką – jednej z największych i najważniejszych potyczek powstania styczniowego.

Czytaj także:


Plakat wydarzenia

Plakat wydarzenia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Gdzie mamy rozkład jazdy ????Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:41Źródło komentarza: Gm. Chełm. Autobusy wyjechały na trasy. Działa już Gminna Komunikacja SamochodowaAutor komentarza: JanTreść komentarza: A mi jak zrobiłem kat.A odebrali bezterminowe kat.B i zamiast "kreski" mam tą samą datę co przy kat.A. W tym kraju oszukują ludzi na każdym kroku!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:52Źródło komentarza: Chełm. Niewiedza czy naciąganie kursanta? Zamieszanie z kategorią AAutor komentarza: marolnyTreść komentarza: Idź do szkoły i poczytaj o prawie.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:04Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!
Reklama
Reklama
Reklama