Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Reklama MAREX

Chełm, Krasnystaw. Nasze zabytki odzyskują pierwotny blask

Klasztor Bazylianów przy bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie i kościół św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie będą jeszcze piękniejsze. Właśnie pozyskały z rządowego programu „Ochrona zabytków” kolejne dotacje.
Chełm, Krasnystaw. Nasze zabytki odzyskują pierwotny blask

Chełmska parafia otrzymała 435 tysięcy złotych na klasztor Bazylianów. Pochodzący z 17. wieku zabytek przechodzi drugi etap prac remontowo-konserwatorskich. Budynek wzniesiony w latach 1640-1649 wchodzi w skład zespołu katedralnego. Jest jedną z wizytówek miasta i jedną z najbardziej charakterystycznych budowli.

- Od siedmiu lat korzystamy z pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy 9 obiektów zabytkowych na wspaniałej górze chełmskiej. Udało się nam we współpracy z konserwatorem zabytków wyremontować między innymi elewację naszej bazyliki. Teraz już drugi rok trwają prace przy klasztorze. Bardzo się cieszę i dziękuję, że możemy odzyskiwać piękno i blask naszych obiektów - mówił proboszcz Andrzej Sternik w programie „Między Wisłą a Bugiem”.   

Dotacja to kolejny ważny krok w realizacji ambitnych planów Urzędu Miasta Chełm i parafii Narodzenia NMP. Obie instytucje od lat walczą o remont świątyni i przylegających do nich bezcennych obiektów archeologicznych. Docelowo na górze chełmskiej ma powstać Centrum Dialogu Kultur, a szacowany koszt całego przedsięwzięcia to aż kilkanaście milionów złotych.

Za aprobatą archidiecezji lubelskiej parafia przekazała miastu w piętnastoletnią dzierżawę budynek pałacu wraz z ogrodami. Centralne miejsce na Górze Chełmskiej zajmuje zespół pokatedralny, w skład którego wchodzą m.in. bazylika, Klasztor Bazylianów, Pałac Biskupów Unickich, Brama Uściługska i dzwonnica.

Pół miliona złotych powędruje z kolei na kościół św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Dotychczas zrealizowane prace konserwatorskie przy elewacji głównej kościoła zostały nagrodzone „Laurem Konserwatorskim 2023”. W tegorocznym, czwartym już etapie odnawiane są elementy elewacji bocznej od strony ul. Piłsudskiego i elewacji tylnej świątyni. Zakres prac obejmuje m.in. naprawę tynków oraz naprawę i częściową wymianę orynnowania.

- Wszystkie prace nie doszłyby do skutku, gdyby nie współpraca z resortem kultury, konserwatorem zabytków i samorządami. Nieoceniona jest też pomoc naszych parafian. Czekamy jeszcze na wyniki naboru w ramach innego rządowego programu, dedykowanego ochronie zabytków. Wniosek o wartości niespełna 500 tysięcy złotych został złożony we współpracy z miastem Krasnystaw - mówi ks. Jarosław Wójcik, proboszcz krasnostawskiej parafii.   

Łącznie w ciągu ostatnich 4 lat oba kościoły otrzymały aż 4 mln zł. Program  „Ochrona zabytków” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Dbanie o dziedzictwo kulturowe jest jednym z czynników społeczno-gospodarczego rozwoju całego regionu. Kościoły to także, a może i przede wszystkim, miejsca spotkań z Bogiem, które umacniają nasze lokalne wspólnoty i symbolizują trwanie naszej tożsamości narodowej, opartej w dużej mierze na wartościach chrześcijańskich. Dziękuję Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że możemy wspólnie tak skutecznie dbać o lubelskie zabytki - mówi Ryszard Madziar, doradca ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama