Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Nagrodzono najstarszy krasnostawski kościół i jego proboszcza

Laury Konserwatorskie po raz 24. trafiły do tych, którym na sercu leży dbanie o stan lokalnych zabytków. W tym roku w wąskim gronie laureatów znalazło się miejsce dla zarządców parafii świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Jest to jedyny nagrodzony zabytek w naszym regionie.
Nagrodzono najstarszy krasnostawski kościół i jego proboszcza
Odnowienie fasady kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie zyskało uznanie jury konkursowego

Konkurs realizowany jest pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, wojewody lubelskiego oraz marszałka województwa lubelskiego. Celem inicjatywy jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich, cechujących się wysoką jakością działań przy zabytkach, promocja dobrych wzorów realizacji prac oraz uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów i gospodarzy zabytków.

Z siedmiu kandydatów w województwie lubelskim, nagrodą wyróżniono cztery realizacje. Najpiękniej odnowione zabytki, zdaniem jurorów, znajdują się w Krasnymstawie, Zamościu, Jastkowie i Białej Podlaskiej. W wąskim czwórki gronie laureatów zaznało się miejsce dla zarządców parafii świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Doceniono prace, które zaowocowały przywróceniem dawnego, pełnego barw wyglądu elewacji świątyni. Przywrócono także pierwotny stan polichromii, które zdobiły fasadę budynku.

– Elewacja kościoła pod wezwaniem św. Franciszka jest zdecydowanie jednym z najciekawszych projektów, jakie w mojej karierze udało mi się zrealizować. Jest to jeden z niewielu, jak nie jedyny kościół, który ma tak piękną dekorację malarską na praktycznie całej elewacji frontowej. Po jej odsłonięciu, pomimo że stan zachowania polichromii nie był rewelacyjny, zachowane fragmenty pozwoliły na odtworzenie dekoracji. I to w taki sposób, który jestem pewien, że odwzorowuje pierwotny wygląd fasady – twierdzi Maciej Filip, konserwator dzieł sztuki, który pracował nad rekonstrukcją pierwotnego wyglądu świątynnej elewacji.

Dodatkowo proboszcz parafii, ksiądz dziekan Jarosław Wójcik, został nagrodzony w konkursie Złotą Odznaką. Komisja konkursowa doceniła zaangażowanie duchownego w systematyczną odnowę zabytkowego obiektu oraz szczególną wrażliwość na kwestię ochrony kościelnych zabytków.

– Osiągnięty efekt, który można obecnie podziwiać, nie był naszą intencją od początku. Prace, które rozpoczęliśmy w roku 2020 w pierwszym etapie zakładały oczyszczenie elewacji świątyni z kolejnych warstw tynku. Zostały one wstrzymane po odkryciu znajdujących się pod spodem polichromii – przekazuje proboszcz najstarszej krasnostawskiej parafii.

Inna nagroda w konkursie, która dotyczyła obiektu sakralnego, trafiła do Zamościa. Przyznano ją za prace konserwatorskie i restauratorskie związane z odtworzeniem XVII-wiecznej bryły i wystroju wnętrza kościoła rzymskokatolickiego p.w. Zwiastowania NMP. Dwa pozostałe laury przypadły gminie Jastków – za odnowienie miejscowego zespołu pałacowo-parkowego i Biała Podlaska za udaną rekonstrukcję zespołu zamkowego w Białej Podlaskiej oraz prace konserwatorskie i restauratorskie przy pozostałych nieruchomościach znajdujących się na terenie obiektu.

Czytaj także:


Pomimo że stan zachowania polichromii nie był rewelacyjny, zachowane fragmenty pozwoliły na odtworzenie całości dekoracji

Pomimo że stan zachowania polichromii nie był rewelacyjny, zachowane fragmenty pozwoliły na odtworzenie całości dekoracji

Z początku prace zakładały jedynie zdjęcie kolejnych warstw tynku

Z początku prace zakładały jedynie zdjęcie kolejnych warstw tynku

Kościół św. Franciszka był jedną z 2 nagrodzonych w konkursie świątyń

Kościół św. Franciszka był jedną z 2 nagrodzonych w konkursie świątyń

Nowy "wystrój" elewacji kościoła wzbudził wśród mieszkańców sensację

Nowy "wystrój" elewacji kościoła wzbudził wśród mieszkańców sensację

Fasada wygląda teraz (podobno) jak przed laty

Fasada wygląda teraz (podobno) jak przed laty


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama