Zbliżają się uroczystości upamiętniające 'Krwawą Niedzielę' na Wołyniu. W związku z tym w dniach 8-9 lipca odbędą się obchody 80 rocznicy tego tragicznego wydarzenia.
Prezydent Chełma chce utworzyć Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Dlatego też pyta mieszkańców, gdzie mógłby powstać.
- W związku ze zbliżająca się 80. Rocznicą Rzezi Wołyńskiej, w ramach planowanych uroczystości wystąpię do Rady Miasta Chełm z wnioskiem/prośbą o utworzenie w Miasto Chełm Skweru Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej - pisze na swoim profilu facebookowym Jakub Banaszek.
Prezydent proponuje, aby zagospodarować skwer naprzeciw Placu Gdańskiego.
- Z kilku powodów, także finansowych - to miejsce wymaga lekkiego uporządkowania, a koszt wykonania prac wyniesie do kilkudziesięciu tysięcy złotych (bliżej kilku tysięcy złotych). Nowy skwer, w innym miejscu to wydatek 0,5 - 1 miliona złotych - dodaje Banaszek.
Miałyby tam być przy wejściu ustawione tablice informacyjne, a na samej górze (w przyszłości) monitoring i tablice multimedialne oraz podobnie jak przy wejściu - plansze informujące o tych tragicznych wydarzeniach.
Włodarz podkreśla, że miejsce to mogłoby być docelowo jednym z ważniejszych miejsc podczas spacerów i zwiedzania miasta.
- Jednym z przedstawionych mi pomysłów jest wykorzystanie istniejących schodów, celem przedstawienia wszystkich miejscowości, wsi wołyńskich… których już nie ma. Tutaj szczególnie proszę o opinie, czy jest to dobry pomysł?- pyta prezydent.
Mieszkańcy bardzo chętnie odpowiadają włodarzowi. Zdecydowana większość z nich wyraża aprobatę dla powstania nowego miejsca pamięci.
- Bardzo dobry pomysł. Myślę, że obiekty tego typu powinny być w centrum, żeby więcej ludzi miało do nich dostęp, również turystów. Pomysł ze schodami też mi się podoba - pisze pani Wioleta.
Komentujący zauważają, że zarówno idea powstania skweru, jak i jego miejsce, jest dobrym pomysłem. Po pierwsze przez wzgląd na pamięć o ofiarach tragedii, podoba im się też pomysł zmiany estetyki tego terenu.
- Tym, którzy zginęli na Wołyniu należy się pamięć na zawsze. Miejsce faktycznie dobre, w centrum, na turystycznej trasie, tylko teraz jest to skwerek dla żuli... - pisze 'Dośka'
Pojawiają się także komentarze sugerujące zmianę miejsca.
- Wołyń ma wymiar martyrologiczny (cierpienie i męczeństwo) i tak samo jak w przypadku ofiar obozów koncentracyjnych nie robi się miejsc pamięci w centrach miast tylko w miejscach z natury sprzyjających refleksji nad życiem i śmiercią, nad ludzkim losem, czyli nad martyrologią... - pisze pan Henryk.
Czytaj także:
![Chełm. Prezydent pyta, gdzie ma powstać Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA] Chełm. Prezydent pyta, gdzie ma powstać Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xl-chelm-prezydent-pyta-gdzie-ma-powstac-skwer-pamieci-ofiar-rzezi-wolynskiej-zdjecia-1687339797-full.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze