Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm. Prezydent pyta, gdzie ma powstać Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA]

Jakub Banaszek zapytał na swoim profilu facebookowym mieszkańców Chełma o potrzebę powstania skweru oddającego hołd ofiarom wołyńskiej tragedii oraz o jego proponowaną lokalizację. Jakie odpowiedzi otrzymał?
Chełm. Prezydent pyta, gdzie ma powstać Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA]

Źródło: FB/Jakub Banaszek

Zbliżają się uroczystości upamiętniające 'Krwawą Niedzielę' na Wołyniu. W związku z tym w dniach 8-9 lipca odbędą się obchody 80 rocznicy tego tragicznego wydarzenia. 

Prezydent Chełma chce utworzyć Skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Dlatego też pyta mieszkańców, gdzie mógłby powstać.

- W związku ze zbliżająca się 80. Rocznicą Rzezi Wołyńskiej, w ramach planowanych uroczystości wystąpię do Rady Miasta Chełm z wnioskiem/prośbą o utworzenie w Miasto Chełm Skweru Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej - pisze na swoim profilu facebookowym Jakub Banaszek.

Prezydent proponuje, aby zagospodarować skwer naprzeciw Placu Gdańskiego. 

- Z kilku powodów, także finansowych - to miejsce wymaga lekkiego uporządkowania, a koszt wykonania prac wyniesie do kilkudziesięciu tysięcy złotych (bliżej kilku tysięcy złotych). Nowy skwer, w innym miejscu to wydatek 0,5 - 1 miliona złotych - dodaje Banaszek.

Miałyby tam być przy wejściu ustawione tablice informacyjne, a na samej górze (w przyszłości) monitoring i tablice multimedialne oraz podobnie jak przy wejściu - plansze informujące o tych tragicznych wydarzeniach.

Włodarz podkreśla, że miejsce to mogłoby być docelowo jednym z ważniejszych miejsc podczas spacerów i zwiedzania miasta.

- Jednym z przedstawionych mi pomysłów jest wykorzystanie istniejących schodów, celem przedstawienia wszystkich miejscowości, wsi wołyńskich… których już nie ma. Tutaj szczególnie proszę o opinie, czy jest to dobry pomysł?- pyta prezydent.

Mieszkańcy bardzo chętnie odpowiadają włodarzowi. Zdecydowana większość z nich wyraża aprobatę dla powstania nowego miejsca pamięci.

- Bardzo dobry pomysł. Myślę, że obiekty tego typu powinny być w centrum, żeby więcej ludzi miało do nich dostęp, również turystów. Pomysł ze schodami też mi się podoba - pisze pani Wioleta.

Komentujący zauważają, że zarówno idea powstania skweru, jak i jego miejsce, jest dobrym pomysłem. Po pierwsze przez wzgląd na pamięć o ofiarach tragedii, podoba im się też pomysł zmiany estetyki tego terenu.

- Tym, którzy zginęli na Wołyniu należy się pamięć na zawsze. Miejsce faktycznie dobre, w centrum, na turystycznej trasie, tylko teraz jest to skwerek dla żuli... - pisze 'Dośka'

Pojawiają się także komentarze sugerujące zmianę miejsca. 

- Wołyń ma wymiar martyrologiczny (cierpienie i męczeństwo) i tak samo jak w przypadku ofiar obozów koncentracyjnych nie robi się miejsc pamięci w centrach miast tylko w miejscach z natury sprzyjających refleksji nad życiem i śmiercią, nad ludzkim losem, czyli nad martyrologią... - pisze pan Henryk.

Czytaj także: 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama