Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Idea foodsharingu dotarła do Włodawy. Chcą dzielić się jedzeniem

We Włodawie może powstać jadłodzielnia. To oddolna inicjatywa mieszkańców miasta. Idea jest prosta: chodzi o to, by nie marnować jedzenia i dzielić się z potrzebującymi tym, co nam zostaje. Lodówki "pod chmurką" działają już w wielu polskich miastach, m.in. w Chełmie.
Idea foodsharingu dotarła do Włodawy. Chcą dzielić się jedzeniem
Taką jadłodzielnię można znaleźć w Chełmie.

Źródło: Archiwum Super Tygodnia

"Wspólnie utwórzmy Jadłodzielnię we Włodawie. Jeśli możesz pomóc, poświęcić trochę czasu, podzielić się umiejętnościami i wykorzystać znajomości - dołącz do nas. Skorzystajmy, jako nieformalna grupa mieszkańców, z inicjatywy lokalnej (rozdział 2a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie)" - napisała na Facebooku pani Renata, mieszkanka Włodawy.

Na odzew nie trzeba było długo czekać. Do grupy, którą założyła w mediach społecznościowych, w ciągu doby dołączyło ponad 200 osób. Wszystkie zwarte i gotowe do działania.

Typowa jadłodzielnia to miejsce pod chmurką, gdzie zwykle znajduje się lodówka wypełniona produktami spożywczymi. Może z niej skorzystać każdy, niezależnie od statusu społecznego. Co najważniejsze, zupełnie za darmo. Do jadłodzielni można oddać jedzenie, które zostało np. po imprezie lub świętach, a także produkty, którym kończy się data ważności. My nie damy rady lub nie zdążymy ich zjeść, ale może ktoś inny skorzysta.

Entuzjaści włodawskiej jadłodzielni zaproponowali kilka lokalizacji, w których ogólnodostępna lodówka mogłaby stanąć. - Najlepiej będzie, jeśli lodówka stanie na zewnątrz budynku, wtedy będzie dostępna 24 godziny na dobę - zauważyła pani Renata. Na liście pojawił się Włodawski Dom Kultury, siedziba Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy włodawski ratusz.

Pomysł spodobał się burmistrzowi miasta. "Super inicjatywa. Jeżeli uznają państwo, że najlepszym miejscem na jadłodzielnię są okolice Urzędu Miasta, jestem do dyspozycji" - zaproponował Wiesław Muszyński członkom internetowej grupy. Zgłosiła się też osoba prywatna, która może udostępnić miejsce, lodówkę i prąd.

Wskazówki na temat utworzenia i prowadzenia jadłodzielni przesłał też inicjatorce przedsięwzięcia włodawski sanepid. Ponieważ w przepisach prawach żywnościowego nie ma regulacji dotyczących jedłodzielni, jako taka zgoda Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie jest potrzebna. "Jednakże (...) w celu zapewnienia bezpieczeństwa oferowanej za jej pośrednictwem żywności oraz zminimalizowania ewentualnych zagrożeń dla zdrowia potencjalnych konsumentów, zaleca się: zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania żywności (w tym produktów nietrwałych, łatwo psujących się); opracowanie i podanie do publicznej wiadomości regulaminu korzystania z jadłodzielni (...); zapewnienie warunków (np. pojemnika) do przechowywania odpadów żywnościowych; wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie jadłodzielni" - poinformował w oficjalnym piśmie mgr inż. Mariusz Januszko, Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włodawie.

W regionie jadłodzielnię ma Chełm. Powstała ponad rok temu (w grudniu 2021 roku). Jej pomysłodawcą było Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Swoją jadłodzielnię ma też stolica województwa. Lodówka, dzięki której można dzielić się jedzeniem, stanęła na targowisku przy al. Tysiąclecia, już ponad 4 lata temu. Sprawdziła się m.in. w okresie pandemii.

Gdzie i kiedy powstanie jadłodzielnia we Włodawie? Do sprawy wrócimy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama