Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Włodawa. Hospicjum w nowej siedzibie. Przewlekle chorzy w nowoczesnym ośrodku

Po ponad dziesięciu latach włodawskie hospicjum doczekało się własnego budynku. Dzięki pomocy darczyńców placówkę udało się wyposażyć w specjalistyczny sprzęt i odpowiednie meble. Do nowego ośrodka trafiło 12 podopiecznych.
Włodawa. Hospicjum w nowej siedzibie. Przewlekle chorzy w nowoczesnym ośrodku

Źródło: Włodawskie hospicjum

- Hospicjum kojarzy się z cierpieniem. Tymczasem opieka hospicyjna zapewnia godne życie osobom, które ciężko chorują. Z opieki hospicyjnej korzystają nie tylko seniorzy. Obecnie wśród naszych podopiecznych są dwie osoby w wieku 39 lat. Hospicjum to jest zespół: lekarz, pielęgniarka, psycholog, rehabilitant, opiekun i kapelan. Niosą pomoc wielokierunkową, interdyscyplinarną. Opieką paliatywną obejmujemy pacjentów onkologicznych - powiedział, podsumowując ubiegły rok (podczas sesji rady miasta) Andrzej Puchala, prezes Włodawskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.

A 2022 był dla hospicjum naprawdę udany.

- Dokończyliśmy budowę własnej placówki. W sierpniu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego we Włodawie dał nam pozwolenie na użytkowanie 540 metrów kwadratowych powierzchni. Potem zaczęliśmy szukać odpowiedniego sprzętu. Hospicjum zostało wybudowane i wyposażone za pieniądze, które dostaliśmy od darczyńców, za co serdecznie dziękuję. Finansowo pomogły również lokalne samorządy: miasto i gmina Włodawa, gmina Hańsk i Wola Uhruska - dodał Andrzej Puchala.

Udało się kupić m.in. trzy koncentratory tlenu, defibrylator oraz płuczko-dezynfektor do mycia kaczek i basenów. W budynku jest wentylacja, zmywarka z funkcją dezynfekcji i oczywiście łóżka medyczne z szafkami. Budynek został podłączony do miejskiej ciepłowni.

Hospicjum ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki któremu może opiekować się chorymi nie tylko z powiatu włodawskiego, ale też parczewskiego.

- Nie mamy długów, gospodarujemy pieniędzmi, które mamy. Obecnie wszystkie hospicyjne łóżka, a jest ich 12, są zajęte - wyjaśnił prezes hospicjum.

Pracowniczy i wolontariusze hospicjum mają co roku pod opieką 180 pacjentów w domach i tyle samo w warunkach stacjonarnych. Dla tych drugich do niedawna wynajmowali pomieszczenia od włodawskiego SPZOZ. Hospicjum musiało zaadaptować na swoje potrzeby szpitalne sale. Dziś nie ma już takiej potrzeby. W nowej placówce będzie można pomagać większej ilości chorych.

Nowy budynek stanął przy ul. Pancerniaków 3. Placówka ma ponad 960 metrów kwadratowych, z czego 540 jest już w pełni użytkowanych.

- Dziękuję za Waszą pracę i poświęcenie. To Wasza determinacja spowodowała, że nowy budynek powstał i działa - powiedział podczas sesji rady miejskiej burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. I zaapelował do radnych i mieszkańców nadbużańskiego miasteczka, by pamiętali o hospicjum, rozliczając się z fiskusem. - Hospicjum cały czas potrzebuje naszego wsparcia. Warto podzielić się z placówką 1,5 proc. swojego podatku - dodał burmistrz.

W ten sposób, od lat, wspiera włodawskie hospicjum pani Joanna. - Żegnałam razem z pracownikami hospicjum zarówno członków mojej rodziny, jak i znajomych. Bardzo się cieszę, że nieuleczalnie chorzy trafili do nowej placówki, w której mogą przebywać w komfortowych warunkach. To niezwykle ważne - usłyszeliśmy od włodawianki.

Jeśli chcecie dokonać wpłaty na konto Włodawskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, wystarczy zrobić przelew na numer konta: 68150013731213700383910000, Santander Bank. Możecie też przekazać placówce 1,5 procent swojego podatku - numer KRS: 0000181031. Liczy się każda złotówka!

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama