Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 02:00
Reklama
Reklama baner reklamowy

Gm. Dubienka. Liceum mundurowe wchodzi w nowy etap pracy

5 października doszło do oficjalnego zawiązania współpracy pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym im. 27 Dywizji Armii Krajowej w Dubience a 2. Hrubieszowskim Pułkiem Rozpoznawczym. To długo oczekiwany i ważny etap, dzięki któremu placówka mundurowa będzie w stanie w najbliższych latach poszerzyć swoją ofertę o profesjonalne zajęcia z zakresu taktycznego przygotowania wojskowego.
Gm. Dubienka. Liceum mundurowe wchodzi w nowy etap pracy

Autor: 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie

Podpisanie oficjalnego porozumienia nie mogłoby dojść do skutku, gdyby nie wcześniejsza, pozytywna decyzja Ministra Obrony Narodowej, który stwierdził, że placówka w Dubience jest gotowa na wdrożenie nowej ścieżki edukacyjnej, której kształt określony zostanie przez instruktorów wojskowych. Wiosną bieżącego roku Starostwo Powiatowe w Chełmie, organ prowadzący liceum, zwróciło się do ministerstwa z oficjalnym wnioskiem o utworzenie klas o nowym profilu. 31 maja dyrekcja szkoły otrzymała pismo zapewniające o tym, że utworzenie nowych klas będzie możliwe. Pierwszy oddział przygotowania wojskowego rozpoczął swoją pracę 1 września. Do klasy pierwszej mogło zostać przyjętych jedynie 30 osób, ale dyrekcja wciąż otrzymuje telefony od osób zainteresowanych edukacją w Dubience. 

-W decyzji, jaka do nas wpłynęła, określono, że naszą jednostką „opiekuńczą”, odpowiadającą za merytoryczny kształt zajęć, w których uczniowie będą uczestniczyć, będzie właśnie 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie. W pewnym sensie nie było to dla nas żadnym zaskoczeniem, ponieważ z jednostką tą współpracujemy stale. W tym roku zakończy naukę ostatni rocznik certyfikowanych klas mundurowych, a jednostka z Hrubieszowa uczestniczyła aktywnie również na tym etapie naszej pracy w szkole – wyjaśnia dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Dubience, Kazimiera Ciupa.

Mimo owocnej współpracy w przeszłości, obydwa podmioty musiały określić ramy współpracy na nowych zasadach. Oddziały przygotowania wojskowego, które zastąpią certyfikowane klasy mundurowe, będą funkcjonowały nieco inaczej, a szkolenie w nich będzie bardziej zróżnicowane i intensywniejsze, aniżeli uprzednio. 

-Dokument o współpracy określa takie elementarne, podstawowe ramy zaangażowania instruktorów z jednostki w zajęcia. M.in. ile godzin szkolenia przejdą nasi uczniowie i o jakim charakterze. Cały cykl obejmuje oczywiście część praktyczną i teoretyczną. W trwającym właśnie roku szkolnym, w klasie pierwszej, mamy do zrealizowania 20 godzin praktycznych zajęć. W klasie drugiej to już 42 godziny. W ostatniej klasie to 50 zajęć godzin praktycznych i oczywiście tzw. obóz szkoleniowy, który będzie też stanowił element podsumowujący całą edukację – kontynuuje Ciupa.

Dyrekcja szkoły zauważa istotną różnicę pomiędzy programem dotychczasowych tzw. certyfikowanych klas mundurowych a tym, który będzie realizowany z oddziałach przygotowawczych. 

- Widać wyraźnie, że nowy program będzie intensywniejszy, będzie więcej zajęć praktycznych, będą one zdecydowanie bardziej profesjonalne. Na pierwszym miejscu będzie szkolenie taktyczne. Większość zajęć przeprowadzanych będzie właśnie w Hrubieszowie. Pozostałą część będziemy realizowali na terenie szkoły, ponieważ mamy naprawdę dobrą bazę dydaktyczną. Sądzę, że dla naszych uczniów nauka w takich klasach będzie dużą nobilitacją. Sami, jako dyrekcja, wchodzimy w nowy etap z dużymi nadziejami i zaciekawieniem – podsumowuje dyrektor liceum. 

Czytaj też: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama