Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Pow. włodawski. Zbadaj piersi – mammobus przyjedzie do Ciebie

Zbyt późno wykryty rak piersi zabija. Dlatego skorzystaj z bezpłatnego programu Narodowego Funduszu Zdrowia i zbadaj się. W tym tygodniu mammobus odwiedzi powiat włodawski.
Pow. włodawski. Zbadaj piersi – mammobus przyjedzie do Ciebie

We wtorek (30 sierpnia) mobilna pracownia diagnostyczna odwiedzi Urszulin. W godzinach 9-12 stać będzie na ul. Kwiatowej 35, przy urzędzie gminy. Tego samego dnia po południu mammobus zajedzie do Starego Brusa. Zaparkuje przy budynku urzędu gminy. Badania będą wykonywane od godz. 13 do 17.

Następnego dnia (31 sierpnia) na trasie ambulansu znajdą się Hanna i Wyryki. W pierwszej z tych gmin prześwietlenie piersi będzie można wykonać w godzinach, 9-12. Mammobus zatrzyma się na ul. Dworskiej 4, przy Ośrodku Sportu i Rekreacji. Z kolei mieszkanki gminy Wyryki na badania mogą się zgłaszać w godz. 13- 17. Miejscem postoju autopracowni będzie parking przy urzędzie gminy, Wyryki-Połód 154.

Na badania, niezależnie od miejscowości, w której chce się je wykonać, można się zarejestrować, dzwoniąc pod nr: 42-254-64-11 lub 517-544-004

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości, niezależnie od miejsca zamieszkania. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach.

W większości krajów europejskich ponad 70 procent mieszkanek korzysta z oferowanych przez ich państwo przesiewowych badań mammograficznych. W Polsce ten odsetek sięga około 25 procent. To zbyt mało, aby spowodować zmniejszenie liczby zgonów na raka piersi.

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama