Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 06:46
Reklama

Wiadomo, kto utonął w Okunince. Policjanci apelują o rozsądek nad wodą

Lubelscy policjanci potwierdzili tożsamość mężczyzny, który utonął w Jeziorze Białym. Przypominają również o zasadach bezpiecznej kąpieli.
Wiadomo, kto utonął w Okunince. Policjanci apelują o rozsądek nad wodą
Plaża w Zamościu i akcja ratownicza na pomoście w Okunince
Autor: KWP Lublin, Robert Maik

W piątek, po godzinie 18 włodawscy policjanci zostali powiadomieni, że w Jeziorze Białym mogło dojść do utonięcia mężczyzny. Po dotarciu na miejsce funkcjonariusze ustalili, że trzech mężczyzn przebywało na plaży w Okunince. W pewnym monecie poszli się kąpać w Jeziorze Białym.

- Niestety po chwili jeden z mężczyzn zobaczył, że jego kolega zanurzył się w wodzie i nie wypływa. Mieszkańca województwa mazowieckiego wyciągnięto na pomost i podjęto akcję reanimacyjną. Pomimo udzielonej pomocy, lekarz stwierdził zgon 46-latka. Z ustaleń policjantów wynika, że mężczyzna przed wejściem do wody spożywał alkohol - informuje mł. asp. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

To nie jedyne utonięcie, do jakego wczoraj doszło w województwie lubelskim. Przed godz. 13 strażacy podczas ćwiczeń nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie zauważyli dryfujące ciało mężczyzny. Wyciągnęli go z wody i podjęli akcję reanimacyjną. Niestety po przyjeździe karetki pogotowia lekarz stwierdził zgon. Teraz policjanci ustalają tożsamość tego około 30-letniego mężczyzny.

Czytaj także: Wiadomo już, kto utonął w stawie w Pokrówce. Policja potwierdziła tożsamość denata

Z kolei dzisiejszej nocy wpłynęło zgłoszenie, że na plaży zalewu miejskiego w Zamościu zostały znalezione ubrania, dokumenty i telefon należące do 17-latka z powiatu tomaszowskiego. Natychmiast rozpoczęto akcję poszukiwawczą. W działania zaangażowano także przewodnika z policyjnym psem służbowym. Powierzchnię zbiornika przeszukują płetwonurkowie ze straży pożarnej.

- Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Wakacje jeszcze dobrze się nie rozpoczęły, a już mamy tragiczne zdarzenia nad lubelskimi zbiornikami wodnymi. Aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad - dodaje młodszy aspirant. 

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;
  2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;
  3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
  4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
  5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
  6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;
  7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
  9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii. Pamiętajmy: najpierw woda, później alkohol – odwrotnie w tej historii nie ma życia;
  10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mirosław 27.06.2022 21:24
Nad jeziorem Białym w Okunince pływają kompletnie pijani ludzie na rowerach wodnych. Kto ich sprawdza? Na potęgę spożywany jest alkohol. Ludzie skaczą z rowerów do wody. Dlaczego wieczorem tafla jeziora nie jest patrolowana przez odpowiednie służby?

Ibiza 29.06.2022 23:14
Mądrze napisane. Zrobili sobie Ibize na bidnej Okunince.

miki 01.07.2022 08:21
to selekcja naturalna - szkoda pieniędzy

ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama