Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 05:44
Reklama

Region. 52 oskarżonych, 8 aresztowanych. Grupa przemytnicza rozbita

33 osoby odpowiedzą za udział w zorganizowanych grupach przestępczych, w tym dwie - Mateusz P. i Paweł M. za kierowanie papierosowymi szajkami. Pozostali podejrzani zostali oskarżeni o paserstwa karnoskarbowe. Prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych - pieniędzy w różnych walutach, samochodów i nieruchomości o łącznej wartości ponad 1,8 miliona złotych. Niektórym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Region. 52 oskarżonych, 8 aresztowanych. Grupa przemytnicza rozbita
Autor: NOSG w Chełmie

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 52 osobom przemycającym papierosy z Białorusi i Ukrainy do Polski. Postępowanie było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

 W toku śledztwa prokurator ustalił, że w latach 2013-2018 w rejonie granicy polsko-ukraińskiej działały dwie zorganizowane grupy przestępcze wywodzące się z Łukowa pod przewodnictwem Mateusza P. i Pawła M. Od czerwca 2013 roku do połowy sierpnia 2015 roku akcje przeprowadzały wspólnie. Dokonały co najmniej 44 przemytów papierosów oraz kilkadziesiąt prób. Łącznie przemycono 637 tysięcy paczek papierosów o łącznej wartości ponad 8 milionów złotych, powodując uszczuplenia podatkowe na prawie 13 milionów złotych.

Następnie grupy te podzieliły się na dwie.  Jak informuje Prokuratura Krajowa, szajka Pawła M. co najmniej 11 dokonała skutecznych przemytów papierosów, przewożąc przez granicę ponad 186 tysięcy paczek papierosów na ponad 2,5 miliona złotych. Natomiast grupa Mateusza P. miała 80 akcji, przemycając 2,2 miliona paczek papierosów o łącznej wartości ponad 30 milionów złotych. Pogranicznikom kilka razy udało się zatrzymać ich na „gorącym uczynku”.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że papierosy przewożono na łodziach pontonowych na rzece Bug, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu  Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je w głąb kraju samochodami terenowymi z podniesionym zawieszeniem, z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowanymi i wyposażonymi w noktowizory.

Czytaj także: 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: A w Chelmie chca po 8500 za m2 kosmosData dodania komentarza: 08.08.2022, 10:43Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Miki zobaczymy jak teraz będą łatane i czy w ogóle będą . Będą dobre zmiany zresztą już są !!!Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:40Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: ChełmiankaTreść komentarza: Dziwne rzeczy , że spółka miejska jest niezależnym podmiotem jeśli chodzi o kasę . Naprawdę są powody do przechwałek że chce się zamknąć firmę tylko pieniędzy na wypłaty nie było . Wstyd panie prezydencie żeby ludzie nie mieli co do garnka włożyć . Jednak może przy następnych wyborach ludzie zmienią zdanie na temat pana i pana rządów .Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:39Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: szkoda pieniędzy na takie remonty skoro już teraz pojawiły się dziury w tych łatanych miejscachData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:53Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: stali tam do 18 - co najmniej 5 godzin blokowali drogęData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:50Źródło komentarza: Chełm. Skoda zderzyła się z mercedesem na skrzyżowaniu [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama